Ludoško jezero
Ekipa čuvara prirode JP Palić Ludaš danas su imali lep dan koji će pamtiti. Po prvi puta je na ovim prostorima viđen belorepi vivak.
Višegodišnja revitalizacija jezera Ludoš, gde glavnu reč vode podolci, dala je rezultat na kraju, biodiverzitet ptica se povećao. Podolci koji brste trsku oko obale jezera, učinili su se veliki broj ptica močvarica vrati na ove prostore.
O tome u prilogu govora pravi ljubitelji i zaštitari prirode Oto i Levente Sekereš.
Javno preduzeće „Palić-Ludaš“ je obeležilo jubilej – 40 godina otkako je Ludaško jezero upisano na listu vlažnih staništa – listu Ramsara. 28. marta 1977. godine, Ludaško jezero je proglašeno Ramsarskim staništem na površini od 593 ha (pod brojem 137) – zbog značajnih staništa za gnežđenje ptica i istraživačke ornitološke stanice koja je tada već postojala na Ludašu.
Za jubilej su dovedena dece – učenika Osnovne škole „Kizur Ištvan“ iz Subotice, sa kojima su organizovane radionice u Vizitorskom centru na Ludašu i šetnju uz Ludaško jezero, gde su deca učila o tome kako se hvataju ptice da bi se prstenovale.
Pre podne u Maloj gostioni na Paliću, studentice iz Nemačke Gilber&Görg danas su prezentovale najoptimalniji predlog kako da se reši problem trske na vodenim površinama u našem okruženju (Palić, Ludoš i Kelebijsko jezero).
Ispred manjeg broja prisutnih, ali zato i značajnih (prisustvo predstavnika GIZ-a koji prate napredak na projektu sanacije Palića) one su, u detaljnom prikazu potrepljenim brojkama, predstavile sve što je moguće raditi sa trskom koja se pokosi tokom godine. (koliko je moguće da se poseče sa postojećim kombajnom i načinom rada)
U pitanju su bile opcije za korišćenje trske kao...
detaljnijePaziti na ptice naših krajeva, recimo vodomar sa Ludoškog jezera!
U informaciji sa Wikipedije, u nastavku, se kaže, "Voda mora biti bistra". Znači Ludoško jezero je na ovaj način dokazano bar na nekim mestima bistro.
Prilog o prstenovanju prica na jezeru Ludoš pogledajte ovde!
***
Vodomar, drugim imenom i vodomar ribar (lat. Alcedo atthis), jedina je...
detaljnijeMEĐUNARODNI VOLONTERSKI RADNI KAMP - LUDAŠ 2016
Kamp je radnog karaktera, gde strani i domaći volonteri sprovode mere aktivne zaštite prirode, popravku delova edukativne staze kroz rezervat, pripremu terase kod Vizitorskog centra „Ludaš“. Pored radova koji se odvijaju na kompleksu Vizitorskog centra „Ludaš“, volonteri su učestvovali i u aktivnostima čišćenja i održavanja multifunkcionalnog zaštitnog pojasa oko jezera Palić.
Održano je više predavanja o našim zaštićenim područjima, značaju zaštite prirode, a volonterima je predstavljena i višestruka funkcija zaštitnih pojaseva oko Palićkog, Krvavog i Ludaškog jezera.
Kamp u organizaciji Javnog preduzeća „Palić – Ludaš“ i Mladih istraživača...
detaljnijeU prilogu je izjava direktora JP Palić Ludaš, Martona Ferenca, koji ukazuje na opasnost od požara na zaštićenom području Ludoškog jezera koji se desio dva puta tokom prošle nedelje, na više lokacija, što dovodi do pretpostavke da su požari podmetnuti.
Nešto kasnije u prilogu na mestu požara, o posledicama govori Oto Sekereš, čuvar zaštićenog područja, a o dozvolama za pecanje u području Ludoša, govori Saša Vujić, takođe čuvar zaštićenog područja.
U prilogu Oto Sekereš, iz poljočuvarske službe JP Palić ludaš govori o požaru koji se desio jučer na Ludoškom jezeru.
Narednih dana će se saznati koliko je šteta i koliko je životinja u zoni zaštiti stradalo u ovom požaru, dok je u sektoru zaštite "I" izgorelo oko tri hektara trske.
fotografije: Szekeres Levente
U specijalnom rezervatu prirode Ludoško jezero, čuvari su otkrili četiri uginule ptice za koje se pretpostavlja da su otrovane.Leševi prica su poslati u Veterinarski institut u Novi Sad na dalje ispitivanje. Ako se ustanovi da je u pitanju otrov koji je zabranjen kod nas, onda će to postati slučaj namernog trovanja i verovatno će se potražiti krivac za ovaj slučaj.
U prilogu govori Oto Sekereš iz poljočuvarske službe JP Palić Ludaš.
Muzičke radionice Zvuk ptica održane su na ornitološko-ekološkom kampu Ludaš tokom protekle nedelje.
Učestvovali su mali ekolozi koji su kroz radionicu upoznavali različite zvukove ptica, naučili da ih prepoznaju, razlikuju i imitiraju. Zatim su te zvuke pretakali u ritmove i melodije, da bi konačno zajedno stvarali muziku.
Napravili su svoje jednostavne instrumente, i kroz muziku i ples svirali Zvuk ptica.
Program je bio prilagođen za mlade od 11-14 godina, a vodila ih je profesor muzike mr Jasna Jovićević, vođa projekta Zvuk ptica.
::
- 1 of 2
- ››