Pre podne u Maloj gostioni na Paliću, studentice iz Nemačke Gilber&Görg danas su prezentovale najoptimalniji predlog kako da se reši problem trske na vodenim površinama u našem okruženju (Palić, Ludoš i Kelebijsko jezero).
Ispred manjeg broja prisutnih, ali zato i značajnih (prisustvo predstavnika GIZ-a koji prate napredak na projektu sanacije Palića) one su, u detaljnom prikazu potrepljenim brojkama, predstavile sve što je moguće raditi sa trskom koja se pokosi tokom godine. (koliko je moguće da se poseče sa postojećim kombajnom i načinom rada)
U pitanju su bile opcije za korišćenje trske kao gorivo za grejanje ili kao poluproizvod koji bi se prodavao nekome kome je potreban za dalju upotrebu. Komercijalni efekti ovoga su ostali pod sumnjom da bi se ekonomski moglo isplatiti.
Zaključak je da bi se ipak kupovinom jednog "bojlera", u vrednosti oko 35000 - 36000 eura, i loženjem posečene trske moglo omogućiti grejanje Vizitorskog centra ili toplih leja za proizvodnju rasada u JP Palić Ludaš. Time bi se uštedelo oko 5000 eura godišnje uz amortizaciju oko 7 - 8 godina.
- U prilozima je dan korak po korak analize mogućih rešenja.
- Što se tiče održavanja površina pokazuje se da je najpozitivnije rešenje koje se i premenilo od nedavno a to je ispaša na za to predviđenim površinama.
- U prilogu Marton Ferenc, direktor JP Palić Ludaš, pojašnjava detalje rešenja.