Bunjevci
U program obeležavanja nacionalnog praznika Bunjevaca – „Dana Dužijance“ zajedničkim programom su se priključili i Kulturno-umetničko društvo „Bunjevka“ i Udruženje građana „Bunjevačka kasina“.
Predstavnici ove dve organizacije su u Etno-kući „Kuntić“ pripremili zanimljivo veče koje se ticalo očuvanja tradicije. Naime, u KUD „Bunjevka“ su se potrudili da prisutnima predstave jubilarnu – dvadesetu po redu etno-izložbu „Dužijanca“, dok su se u „Bunjevačkoj kasini“ obeležavanju nacionalnog praznika priključili kroz program „Čuvari bunjevačke pisme“. U okviru programa je predstavljen rad Nestora Gabrića, Zvonka Bodana i Antuna Letića Nuneta, potpomognuto izvođenjem Tamare Babić i Marka Križanovića.
U OŠ "Ivan Milutinović" svečano je predstavljen projekat škole "Sačuvajmo od zaborava stare zanate", koji su osmislile učiteljice bunjevačkog jezika sa elementima nacionalne kulture a uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje.
Na predstavljanju projekta prisutna je bila i Kata Kuntić, referent za kulturu Bunjevačkog nacionalnog saveta koji su pomogli oko uređenja prostorije i oko oranizacije radionica. Ovim projektom učenici su se upoznali sa starim zanatima koji danas predstavljaju umetnost.
Ovih dana u punom su jeku žetvene svečanosti, Dužijanca, jednim delom festival naših ratara, a s druge strane, kako se često ističe (uz blagoslov katoličke crkve) svetkovina bunjevačkih Hrvata. I dok su se javno, gore sa bine i pozornice, čule priče o katoličkom i hrvatskom izvoru (dakako i uviru) Bunjevaca, dole, među pukom, opet su se čule priče kako običnog čovika baš briga za naciju i veru, uz povremene pokude na račun pridnjaka koji bi da ih svrstaju ovamo el onamo. Sa stanovišta današnjih nacionalno-građanskih država, podrazumeva se da je državljanin Srbije - Srbin, državljanin Hrvatske - Hrvat, državljanin (barem jednog dela) složene entitetske Bosne - Bošnjak, dok se stvarno etničko poreklo ostavlja složenim i zamršenim mehanizmima pozitivne...
detaljnijeDanas je u Bajmoku održan 9. Festival Bunjevački Ila. Pored tradicionalnih bunjevačkih jela posetioci su mogli uživati i u kuhinjama drugih naroda ili sami pripremati jela.
Žiri je ocenio sve uzorke i nagradio najbolje. Nagrade su dobili Dadin Salaš iz Sivcxa za punjene paprike sa povrćem i gljivama, Udruženje iz Baje za ovčiji paprikaš, nemačko udruženje Maria Theresiopolis za švapske gomboce, đaci OŠ Vuk Karadžic iz Bajmoka za Bakin kolač, đaci OŠ Matija Gubec-Tavankut za ronđavu čorbu, SKC "Nikola Tesla" za ličko varivo (recept star 150 godina), udruženje Village iz Bora za celokupno predstavljanje vlaške nacionalne kuhinje, Desin salaš iz Sombora za tematsko predstavljanje tradicionalnog posnog ila za Badnje veče i Tumbas Ivana sa Kaponje za tri generacije koje su...
detaljnijeNovi dvobroj (7-8) časopisa "Klasje naših ravni" donosi istoriju bačkih salaša i salašarskog života iz pera Alojzija Stantića pod naslovom "Od zemunice do salaša".
Rukopis knjige OD ZEMUNICE DO SALAŠA – u subatičkom ataru dovršen je 2011. godine, nakon višegodišnjeg, sustavnog izučavanja nastanka i razvoja salaša. Ova je obimna studija o salašima i salašarskom životu, napisana bačkom bunjevačkom ikavicom, a ilustrirana je brojnim fotografijama i crtežima, te rječnikom s oko 12.000 natuknica.