Javna raspava o načinima oživljavanju jezera Palić

Pet, 16.12.2011 - 13:00 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 

Nenajavljeno, javna rasprava o oživljavanju jezera Paliću održana je na Otvorenom univerzitetu 14.decembra. Jedno pitanje se nameće posle ove "interne" rasprave. Zašto mediji nisu bili pozvan od strane lokalne samouprave, da isprate ovu veoma važnu priču za grad i jezero Palić? Par novinara koji su se našli tamo informaciju su dobili slučajno pri prolazu na univerzitetu

...

Da bi se došlo do najboljeg načina ponovnog oživljavanja jezera neophodno je izvaditi mulj, konstantno pratiti stanje u njemu i napraviti močvarna ostrva na kome bi biljke bile filteri, rečeno je u Otvorenom univerzitetu na javnoj raspravi o studiji procene uticaja na životnu sredinu čišćenja i remedijacije mulja iz jezera Palić.

Susretu razmene stručnih mišljenja u potrazi za najboljim rešenjem za spas jezera prvi put su prisustvovali i stručnjaci - staraoci nad Palićem i jezerom Ludaš, predstavnici, Gradske uprave, ustanova koje se bave ekologijom ili zaštitom prirodnih dobara i tim Instituta.

Prema studiji Instituta "Jaroslav Černi" jezeru su potrebne stalne količine sveže vode, a što je omogućeno dotokom vode sa prečistača i kanalom Tisa - Palić. Iako se kvalitet vode znatno popravio od kada radi novi prečistač u plitkom jezeru još uvek ima azota i fosfora.

- Ranija istraživanja su pokazala da je na dnu Palića oko dva miliona kubnih metara mulja različite debljine i to čak do 1,5 metara. Mulj je neorganskog sastava i sadrži 70 odsto peska. Njime se ne mogu đubriti njive kao što smo ranije predviđali i zato je sada predlog da mulj u jednom delu jezera skladištimo - kaže odgovorni projektant Goran Nikolić iz Instituta "Černi".

Prema projektu i rečima Gorana Nikolića, mulj iz četvrte i treće zone jezera bi se izvlačio mašinama koje rade na principu usisivača i prebacivao bi se u drugi sektor koji bi na dva dela delila armirano betonska konstrukcija koja bi imala propusne podloge kroz koje bi se mulj cedio.

- U drugom sektoru Palića predviđeni su vetlendi, odnosno močvarna ostrva, na kojima bi se uzgajale biljke koje su neka vrsta filtera i mogu da apsorbuju azot i fosfor. Kod praćenja stanja ukoliko voda sa prečistača ne odgovara treba je preusmeriti u druge tokove. Ako projekat bude prihvaćen spas za Palić biće redovno košenje močvarnih ostrva i stvaranje zelenog pojasa oko jezera - kaže Goran Nikolić.

Sanacija jezera Palić bi prema ovoj studiji koštala oko milijardu dinara, dok izrada idenog, glavnog projekta i drugih pratećih košta 24,7 miliona dinara.

Primedbe na predlog Instituta izneli su Vesna Vider iz "Palić - Ludaša", dr Đula Fabijan sa Građevinskog fakulteta u Subotici i biolog Gabor Mesaroš ispred Udruženja za zaštitu i razvoj okruženja i graditeljskog nasleđa "Protego". Njihovo mišljenje će Institut "Jaroslav Černi" uvažiti prilikom izrade glavne projektne dokumentacije.

- Palić traži ozbiljne intervencije jer je promenio karakter tokom poslednjih decenija. Četvrti sektor posmatramo kao turistički bazen i u ovoj studiji nije razrađena eko - sistemska zaštita za taj deo - rekao je Gabor Mesaroš.

Vesna Vider kaže da je manjkavost studije što nije vrednovana istorija predela i uticaj te istorije na sadašnji njen status.

- Podizanjem kaseta za odlaganje mulja i stvaranjem močvarnih staništa menja se odnos vodenog ogledala i ono se smanjuje za oko 20 odsto. "Palić - Ludaš" je nemoćan kao staraoc jer ne postoji nijedan zakon koji bi nam omogućio da napravimo zelenu zaštitnu zonu, pošto je zemlja do jezera privatno vlasništvo - kaže Vesna Vider.

Dr Đula Fabi kaže da izmuljavanje krije opasnost od oslobađanja štetnih materija i da se njime pomera deset miliona kubnih metara ocedne vode.

- Postavlja se pitanje vodnog poremećaja balansa. Sumnjam u močvarna ostrva, jer ako ona ne budu apsorbovala višak fosfora i azota onda treba dodatno upumpavati vodu a to dodatno povećava troškove. Sa druge strane postoji mogućnost da dobijemo močvaru koja će ponovo promeniti karakter Palića. Rešenje sa vetlendima je velika nepoznanica i preskupo je - zaključio je dr Đula Fabijan.

izvor: Blic

Autor teksta: 

Više o ovoj temi...

Problematika koja se tokom leta stvorila rastom invazione tropske biljke vodene salate, na kraju je ipak na pravcu da se reši.

Hajnalka Bognar Pastor, članica gradskog veća zaduženog za poljoprivredu je objasnila da pošto u budžetu nije bilo predviđeno sredstava da se ovako nešto radi, moralo se naći neko vanredno rešenje i kako kaže uspeli su da preko javne nabavke angažuju firmu DTD koja je krenula u skidanje biljke sa površine jezera. Ostatci osušene vodene salate koji bi mogli pasti na dno jezera, kasnije bi se pretvorili u mulj i pokvarili kvalitet vode kakav je sada.

U pitanju je i problematika vlasništva, odnosno titulara koji bi morao da se brine o ovom delu jezera, zbog čega je i došlo do problema. Pa ako se još ne zna vlasništvo nad tom parcelom...

detaljnije
Post date: Čet, 28.11.2024 - 23:44

Žika Reh, pojašnjava zašto je pojava vodene trave dobar znak za IV sektor jezera Palić.

Post date: Pon, 05.06.2023 - 14:34

Данас је, у Великој већници Градске куће, одржана завршна конференција пројекта „Заштита биодиверзитета  и вода језера Палић и Лудаш” (ECOLACUS). Конференцији је присуствовао и градоначелник Стеван Бакић који је, тим поводом, истакао како одлука да Влада Немачке преко своје  Развојне „KfW“ банке средства која су била намењена за решавање проблема биодиверзитета на подручју Балкана усмери ка Суботици није донета без разлога.

Након више експертских мисија за процену успешности пројекта ’Заштита биодиверзитета и вода језера Палић и Лудаш’, Влада Немачке је констатовала да једино локална самоуправа Суботица има капацитет за реализацију пројекта и урадила је потребне активности како би се сва средства у...

detaljnije
Post date: Uto, 20.12.2022 - 18:48

Današnjom press konferencijom je obeležen kraj prolekta Ecolacus na kojem su svi relevantni učesnici dali izjave i odgovarali na pitanja novinara.

Osnovno,broj invazionih vrsta riba je smanjen prilično, a kvalitet se vode popravio, jer štuka i smuđa ima u većem broju, a oni su znak kvalitetnije vode.

U prilozima govore, Marta Dobo direktorica JP PAlić Ludaš, Vinko Tamaš, stručni saradnik JP Palić Ludas,  Sonja Mandić, direktorica ZOO vrta Palić kao i Marko Stojčić koji je bio na čelu projekta Ecolacus.

Post date: Sre, 12.10.2022 - 19:43

Press konferencija sa prikazom izlova 900 kg babuški povodom završetka kampanje selektivnog izlova (peti) invazivnih vrsta riba u IV sektoru jezera Palić u 2022. godini, koji se realizovalo u sklopu Ekolakus (Ecolacus) projekta, „Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš“.

Kampanja traje od 7 do 28 februara a nastavlja se u septembru.

Do sada je izvađeno oko 200 tona ribe...

Kvaliteta vode je je još uvek u petoj kategoriji ali samo zbog jednog faktora - prozirnosti. Ostale karakteristike su mnogo bolje nego što su bile pre, navodi Stojčić.

Višeo svemu u prilozima govore Marta Dobo, direktorica JP Palić Ludas, Vinko Tamaš, stručni saradnik javnog preduzeća i Marko Stojčić...

detaljnije
Post date: Čet, 24.02.2022 - 19:54
Custom Search