Građani ogorčeni veličinom objekata koji se grade u zaštićenom delu banje Palić, nadležni i investitori tvrde da se sve radi po propisima
U zaštićenom delu palićkog parka, gotovo tik uz jezero, nakon pola veka pojavio se prvi kran privatnog investitora. Za jedne, razlog za radovanje jer je i to jedan od dokaza da se banja Palić pretvara u meku domaćeg turizma privlačnu kako za goste tako i za ulagače. Za druge, kran je razlog za brigu jer novi glomazni turistički objekti mogu da naruše dosadašnji sklad arhitekture i prirode.
«Politika» je već pisala o akciji ekoloških udruženja da se zaustavi divlja gradnja kafića na samoj obali jezera, a ovoga puta, zabrinuti za sudbinu zaštićenog parka, građani Palića okupili su se u prostorijama mesne zajednice spremni da sačine i potpišu peticiju kojom od nadležnih traže da se preispitaju da li netom otvorena gradilišta rade po propisu. Mirko Šinković, jedan od zabrinutih građana, inače i direktor ZOO vrta na Paliću kaže da su «od ponedeljka do četvrtka na Paliću nikla čudna gradilišta» na kojima je retko bilje poput ginko bilobe ili himalajskog bora staro nekoliko decenija, posečeno za jedno prepodne što je opisao kao «ekološki vandalizam».
- Mi kao društvena institucija teškom mukom dobili smo od Elektrodistribucije dodatna 24 kilovata, a za objekat koji je investitor uzeo navodno za lične potrebe dobio je 19 strujomera, - kaže Šinković. – Mi ne sumnjamo da oni imaju sve potrebne dozvole, ali sumnjamo da rade po njima.
Nataša Đereg iz NVO «Cekor» već je alarmirala nadležnu građevinsku inspekciju, dok je Gabor Mesaroš prihvatio da kontaktira Pokrajinski zavod za zaštitu prirode kako bi se i oni angažovali na očuvanju Palićkog parka. Sledeći korak je potpisivanje peticije za zaustavljanje gradnje objekata koji se po gabaritu ne uklapaju u zaštićeno jezgro banje Palić.
Iako tri vile privatnih investitora koje su počele, ili je u planu njihova gradnja tik uz palićku obalu, na projektima deluju impozantno, nadležni tvrde da imaju sve potrebne dozvole i da veličinom ne odudaraju od propisanih mera, što znači da uz prizemlje mogu imati sprat i potkrovlje, a ako imaju kule onda i dva sprata, ali najviše do 18 metara visine. Po projektu, vile neće zauzteti više od 30 odsto placa, što je takođe propisano Planom detanjne regulacije na Paliću. Zoran Ćopić, načelnik Odeljenja za građevinarstvo kaže za «Politiku» da su dozvole za početak radova izdate u februaru nakon što su investitori Iso Dautovski i firma MD inžinjering, koja je vlasništvo Dautovskog, prikupile svu potrebnu dokumentaciju. Snežana Pejčić, građevinski inspektor objašnjava nam da je izašla na teren i utvrdila da su radovi počeli po propisu.
Iso Dautovski čija privatna i poslovna vila je jedna od spornih gradilišta kaže za «Politiku» da je godinu dana pribavljao sve potrebne dozvole. Da li će objekat biti njegova privatna vila ili će napraviti apartmane za izdavanje, to, kaže, trenutno nije ni bitno. –Za moje standarde ovo je mali objekat i razočaran sam kao investitor jer turizam je budućnost Palića, to znači nova radna mesta za stanovnike Palića. Poštovao sam sve uslove, iako to znači da mi propisima namećemo gradnju minijaturnih soba za turiste, kaže Dautovski.
Direktor «MD inžinjeringa» Miloš Šegrt takođe tvrdi da su poštovali sve propisane, vrlo ograničavajuće norme za gradnju u ovom delu Palića, i pita se kakva poruka se upućuje investitorima pisanjem peticija protiv ulagača.
info: Politika
**********
Dopuna autora teksta kao odgovor na date komentare - 2008.07.13.
Privatne vile koje se grade na Paliću u poslednje vreme su verovatno jedan od najočiglednijih primera kako se može izigrati zakon, a sve radeći po zakonu. Najmanji je problem što je investitor Iso Dautovski napisao samo svoje inicijale, on je ispunio formu koja traži da piše investitor, kao što je kod druge vile, napisao ime svoje firme. Ko zna, povezaće, ko ne zna, ko mu je kriv.
Koliko je za sada poznato, projekti su urađeni u skladu sa onim što propisi dozvoljavaju: prizemlje + sprat, a ukoliko postoje kule onda i sprat u kuli sve zajedno do 18 metara, odnosno do visine Vile Lujze. Upravo tolike biće i nove vile na Paliću, nove «vile lujze» koje će sa secesijskom lepoticom na obali jezera imati zajedničku samo krajnju visinu. Što se tiče posečenog drveća, ono ima emotivnu vrednost za bivše gazde, što novog vlasnika ne obavezuje, dok nisu posečena niko ih nije zaštitio, prema tome, sami smo, kako bi se to reklo, nečinjenjem otvorili prostor za ekološku devastaciju parka na Paliću.
Međutim, gradnja na Paliću otvara čitav niz drugih problema, u kojima ovaj investitor nije kriv, jer je i pored toga što mi možemo imati negativan stav prema tim zgradurinama, on je samo iskoristio ono što mu je omogućeno. A to se pre svega odnosi na činjenicu da se mi želimo da stvaramo banju, turistički privlačnu destinaciju na lokaciji koja nema osnovnu infrastrukturu – odnosno nema ni vodovod ni kanalizaciju. Tako je ni nove vile, odnosno mali hoteli neće imati, a obaveza investitora je da se na vodovod i kanalizaciju priključi kada je bude bilo. Neće je biti skoro, jer JKP «Vodovod i kanalizacija» za sada nema dovoljno kapaciteta da primi nove korisnike na postojeću mrežu.
Tako će budući stanari ovih vila biti neraskidivo vezani sa soptvenim organskim otpadom, koji će neminovno naći put u Palićkom jezeru čijoj lepoti su, je li došli da se dive, i da se u njegovoj vodi okupaju. Ako neko misli da je u redu da se kupa i odmara u sopstvenoj kanalizaciji to je pitanje mentalnog sklopa koji ne podleže sankcijama.
Gradnja vila otvara još jedan problem, a to je koliko smo zaista svesni značaja onoga što se zove javna rasprava o pojedinim urbanističkom planovima. Jer upravo ovakav plan, sa vilama bez kanalizacije i visinom do 18 metara, usvojen je nedavno, a da se tada niko, ni od stručnjaka ni od laika nije oglasio. Zato kada sledeći put oglase javnu raspravu o dečjem igralištu, trotoaru, kružnom toku ili regulaiji Banje Palić pažljivo čitajmo.