Одлука владе о повећању људства одговор је на вишечасовна чекања на граници, али исто тако можда је и припрема за нови режим преласка границе који доноси ЕЕС.
Информација да је гужва на српско – мађарској граници и да се формирају колоне, а време чекања мери десетинама минута, више није вест. То је одавно већ уобичајена слика на готово свих шест друмских граничних прелаза са нашим северним суседом. Потребно је доста среће, али и познавање навика и радног времена прекограничних радника, календара путника у транзиту да би се избегло вишесатно чекање у колони не само на путу за или из Мађарске, већ практично на уласку или изласку из Европске уније.
Политичари из Суботице, пре свега из редова Савеза војвођанских Мађара небројено пута говорили су да је ово неприхватљиво стање, да загорчава живот локалном становништву, али исто тако и путницима у транзиту, и да је несхватљиво да док се на политичком плану говори о историјски најбољим односима две земље, у пракси, у свакодневном функционисању појављују се овакве препреке.
Зато је велику пажњу добила вест из мађарског Службеног гласника објављеног ове седмице: Влада Мађарске ће на граничном прелазу Реске, код Хоргоша у Србији увећати број припадника граничне полиције за 78 лица, а на прелазима Томпа – Келебија и Сантово – Бачки Брег за 125 припадника. Такође ће у 2024. и 2025. години бити набављена и неопходна техничка опрема за њихов рад.
Ова мера предузима се како би се смањиле гужве на граници са Србијом. У својој објави на друштвеним мрежама, др Балинт Пастор, председник СВМ-а захвалио се Виктору Орбану, премијеру Мађарске што су за кратко време након њихових разговора у јулу предузете конкретне мере у вези оба захтева странке по питању преласка границе. Претходно је радно време граничног прелаза Хоргош 2 – Реске на магистралном путу продужено и траје од 04 до 23 часа, а сада су одлуком о повећању броја ангажованог људства донете мере како би се смањила вишечасовна чекања на граници са Србијом.
Решавање загушења на граничним прелазима тема је и Коалиционог споразума између Савеза војвођанских Мађара и Српске напредне странке који су прошле седмице потписали председници странака др Балинт Пастор и Милош Вучевић. У поглављу три, посвећеном регионалном развоју, развоју инфраструктре и капиталним инвестицијама као задаци за наредни период наводе се завршетак радова на реконструкцији и доградњи граничног прелаза Хоргош, испуњење стандарда за прекатегоризацију прелаза Сантово-Бачки Брег и отварање овог прелаза за теретни саобраћај као и проширење граничног прелаза Келебија. Даље се каже да ће се уз усаглашавање са мађарском страном радити на новом интегрисаном граничном прелазу Келебија 2 – Томпа 2, који ће се налазити пет километара западно од постојећег прелаза Келебија. У коалициони договор уврштена је и потреба да се континуирано повећава капацитет на постојећим граничним прелазима и продужи њихово радно време, то се односи на „мале“ проелазе који су сада отворени од 7 до 19 часова, али и на прелаз Хоргош 2 – Реске који би треба да ради 24 часа.
Повећање људства које је одобрила мађарска Влада са њихове стране границе можда ће заиста убрзати проток на граничним прелазима. Ипак, исто тако треба узети у обзир и могућност да ово није само одговор за постојеће гужве, већ и припрема за гужве које се тек очекују. Наиме, од 10. новембра гранична полиција могла би имати више посла када ступи на снагу нови режим уласка и изласка из Европске уније (ЕЕС). Овај систем за грађане 60 земаља, међу њима и Србије, предвиђа да се на уласку у Европску унију претходно попуни формулар, а на самој граници региструје се име путника, тип пасоша, биометријски подаци попут отисака прстију и фотографија лица, као и датуми и места уласка и изласка. Како наводи ББЦ поједини стручаци процењују да ако је досадашњи систем провере на граници трајао 45 секунди, са ЕЕС-ом може бити продужен на два минута.
Дакле, сва је прилика да се чекања настављају.