Smiljan Njagul
U ponedeljak, 9. novembra, u holu Otvorenog univerziteta u Subotici, održana je izložba kojom je obeležna stogodišnjica filatelije u Subotici. Autor izložbe je naš sugrađanin Ljudevit Vujković Lamić, a kroz otvaranje je prisutne vodio novinar Smiljan Njagul.
Subotički filatelisti svoje osnivanje vežu za 8. novembar 1920. godine, a kako njihovo udruženje nije preživelo krizne devedesete godine, sada funkcionišu kao deo Društva kolekcionara Subotice. O veku rada filatelista našeg grada govori i izdanje „100 godine filatelije u Subotici – hronologija“ u izdanju „Pučke kasine“, koje je zbog ograničenih sredstava štampano u svega 20 primeraka, ali je svakako značajan dokument koji donosi niz...
detaljnijeSvi građevinski radovi na fontani su završeni, gradilište je gotovo ispražnjeno. Preostalo je samo fino elektronsko i programsko podešavanja rada fontane.
A sve je počelo u februaru sa raskopavanjem Zelene fontane, videti podsetnik u prilogu.
Radnici JKP Čistoća i zelenilo su pokosili travu na ostrvima na trgu kao i uradili kresanje polomljenih grana lipa pored pozorišta.
Tokom narednih par dana, preko internet veze, kako nam kaže šef gradilišta, ekipa iz Španije uz pomoć radnika na licu mesta rade na podešavanju uređaja koji kontroliše fontanu.
Danas predveče par puta je pušten vodoskok i u jednom monetu je bio i zabeležen.
Čekajući na vodoskoke da prorade.
U toku je test faza mlaznica i uopšte rad fontane s time da se uključenja, sinhronizacija radi online sa projektantima opreme na daljinu, sa Špancima.
Detalj sa redovnog godišnjeg skupljanja prijatelja knjige i knjižare Danilo Kiš, kod Mirka.
Više o tome pisac Boško Krstić u prilogu
Sinoć je u Regionalnom centru inženjerske komore Srbije, u Subotici održana promocija knjige "Urbanizam i arhitektura Subotice nakon drugog svetskog rata (1945 -1975)" autorke Lovra Eve.
U daljem tekstu se nalazi interviju sa Lovra Evom, autorkom knjige. Interviju je uradio Smiljan Njagul.
S.Nj: Može li se reći da je kod arhitekata koji su gradili grad u tom periodu preovladao neki „treći arhitektonski put“ uprkos svim ograničenjima koja su pratila „komunističku izgradnju“?
Eva Lovra: Formiranje takozvanog socijalističkog modernizma kao umetničkog, arhitektonskog pravca u tadašnjoj jugoslovenskoj republici Srbiji nije bilo jednostavno. Pojam modernizma treba razdvojiti od „socijalističkog modernizma”, zvaničnog umetničkog pravca titoističke...
detaljnijeU Aarhus centru na Otvorenom univerzitetu održana je prezentacija "Kompleksan program uklanjanja sedimenta iz jezera Palić sa paralelnim zatvaranjem gradske deponije". Idejno rešenje koje se nudi ovim konceptom jeste neophodnost istovremenog rešavanja problema kvaliteta vode jezera Palić i gradske deponije, što je po mišljenju Radne grupe i Tima eksperata E4 izostalo iz Studije koju je radio Insitut "Jaroslav Černi" iz Beograda.
Prezentaciju su održali Miljan Vuksanović, Michael Rohmann I Nikola Jovičić posle koje je usledila diskusija pred delom zainteresovane javnosti. Prisutni su bili predstavnici JKP "Vodovod I kanalizacija", Park Palića, nekoliko NVO-a: Cekor, Čista voda, udruženja ribolovaca...
O detaljima sa prve prezentacije možete se informisati...
detaljnijeDetalj sa otvaranja izložbe fotografija "Subotički balkoni od gvožđa" u suvenirnici Gradske autora Jugoslava Ivića. Izložbu su otvorili Olga Kovačev Ninkov i Smiljan Njagul.
Povodom Dana grada Međuopćinski zavod za zaštitu spomenika kulture u saradnji sa TIC-om organizovao je dvosatnu šetnju - obilazak i predstavljanje spomenika istaknutih osoba Subotice. Obilazak je vodila Biljana Govorušić, sa licencom turitičkog vodiča i volonter - greeter Đorđe Todorović.
Dopuna - 2013.09.18. Letić Karlo, vlasnik enterijera Papilona umro je sinoć 17-tog, od srčanog udara.
****
Video prilozi: dr Viktorija Aladžić ukratko i šire o cafeu Papillon uz atmosferu sa događaja i arh. Ante Rudinski - Kako sam spasio Papillon
Čajanka uz sveće u zaštićenom kulturnom dobru kafea “Papillon”
Docentkinja na Građevinskom fakultetu u Subotici Viktorija Aladžić je rekla da su iz subotičke lokalne samouprave prošle godine stizale ideje o izmeštanju enterijera zaštićenog kulturnog dobra kafea Papilon u Gradsku kuću, kao i vraćanju objekta vlasniku, jevrejskoj Opštini, koja bi ovaj prostor izdala u zakup banci.
Ona je danas upozorila da se enterijer kafea “Papillon” (1989) ne može bezbedno...
detaljnijeU modernoj galeriji Likovni susreti održan je okrugli sto o slikarstvu.