Rajko Ljubič
Dokumentarni film Rajka Ljubića »Vrijeme otkupa« premijerno prikazan u Subotici - Reforma s okusom traume
Novi dokumentarni film Rajka Ljubića »Vrijeme otkupa« premijerno je prikazan prošloga četvrtka u Velikoj vijećnici Gradske kuće. Film se bavi poslijeratnom agrarnom reformom, temeljem koje je, u razdoblju od 1946. do 1953. godine, država provodila nasilno oduzimanje zemljišta u privatnom vlasništvu, znan kao »otkup« poljoprivrednih viškova.
U filmu govore članovi obitelji koje su proživjele nemilosrdnu kampanju protiv seljaka u okviru poslijeratne agrarne reforme Jakov Kujundžić, Verica Matković, Giza Miljački Matak, Ante Dulić, Antun Mukić, Marija Čović, Gabriela Sudarević, Julije Lipozenčić.
Autor »Vremena otkupa« Rajko Ljubić je prigodom...
detaljnijeU utorak, 21. februara 2012. godine u 18 sati u Modernoj galeriji "Likovni susret" otvorena je izložba "Enformel u Vojvodini".
Ova izložba deo je programskog ciklusa Kritičari su izabrali, u organizaciji Kulturnog centra Beograda, a radi se o izložbi koju autorski osmišljava dobitnik nagrade Lazar Trifunović, koja se dodeljuje za najbolju likovnu kritiku. Nagradu je 2009. godine dobio prof. dr Jerko Denegri. Njegov dugogodišnji kustoski, a zatim i naučni rad, u potpunosti je posvećen praćenju fenomena modernosti i savremenosti u umetnosti na teritoriji jugoslovenskog kulturnog kruga, te je odabrao da koncipira izložbu koja se bavi sagledavanjem dometa enformela u Vojvodini. Prof. dr Denegri izabrao je tri autora, Pala Petrika (Petrik Pál), Jožefa Ača (Ćcs Józef) i Bogdanku...
detaljnijeVečeras je u Gradskom muzeju predstavljena je monografija o vajarki, dobitnici dr. Bodrogvari i Pro urbe nagrade, Ani Bešlić (1912-2008). Legat umetnice, od dvadeset skulptura, se nalazi u subotičkom Gradskom muzeju, a njena brojna dela su izvedena u javnom prostoru u Subotici, na Paliću, Tavankutu, Bajmoku, itd. O knjizi su govorili autori tekstova, prof. dr Jerko Denegri i prof. dr Miško Šuvaković iz Beograda.
O svom radu najbolje je svedočila sama Ana Bešlić koja je 1970 godine, u svojim zlatnim godinama vajarskog umeća, izjavila: Kad govorim o svom radu to može da bude samo o onom delu aktivnosti koji se odvija pod kontrolom svesnog - a verujem da je to jedan manji...
detaljnijeDuh prošlosti opisan u pričama Tome Žigmanova "Saga o svitu koji nestaje" noćas je bio prisutan na salašu Gabrićevih na Verušiću (Hrvatskom majuru). Na jednom od tri preostala imanja u ovom kraju, gde ih je nekada bilo "trisdva" po sećanju domaćina, i gde je sve vrvilo životom, okupila sa mala grupa ljubitelja salaša i života na njemu. Kroz film Rajka Ljubiča, "Sve arende u sluge Ente" za koju priliku je bio instaliran "pokretni bioskop", u podužoj prostoriji na salašu porodica Gabrić je imala priliku da vidi ekranizaciju jedne priče iz Sage. Kasnije uz fanke i vino razvila se priča koja je potrajala dugo u noć iza ponoći ( toliko da su gostima domaćini skoro kazali da ugase sviću kad budu odlazili :)
p.s.
Za izvesno vreme ovde će da se postavi nekoliko...
detaljnijeI dalje se nastavljaju preljska okupljanja oko najnovije knjige Tomislava Žigmanova te njezina sadržaja. Ovoga puta prelo je održano u Domu kulture u Maloj Bosni, danas, 12. februara, s početkom u 20 sati, gde je takođe bilo govora o prvoj bunjevačkoj sagi "Prid svitom - saga o svitu koji nestaje". Osim autora, o knjizi je govorio i Mirko Kopunović, pjesnik i djelatnik Hrvatske riječi.
Istom prigodom je prikazan i filmski uradak Rajka Ljubiča po pripovijesti iz knjige "Sve arende u sluge Ente".
Najnovija knjiga književnika, esejista i filozofa Tomislava Žigmanova "Prid svitom – saga o svitu koji nestaje", predstavljena je jučer na Čikeriji, mjestu koje je po prvi puta u svojoj dugoj povijesti postalo mjestom objave upravo spomenute knjige. U dvorištu salaša broj 268, velikom broju posjetitelja, među kojima su mnogi po prvi puta došli na Čikeriju, u okviru prvog Prela uz "Sagu", prikazan je i dokumentarni film o Kati Stantić, ženi koja je posljednja živjela na tom salašu, te iz knjige ekranizirana pripovijest "Sve arende u sluge Ente".
Prema riječima Žigmanova, Čikerija je simbol rastakanja, nestajanja, gubitka prostora u kojem se na određeni način živjelo, a kroz svoju je knjigu, kao vjerojatno posljednja generacija koja to može zapisati, želio...
detaljnije