U Velikoj većnici Gradske kuće svečano su podeljena priznanja u tradicionalnoj akciji „Sportista godine Subotice“ koju zajednički organizuju Grad Subotica, Sportski savez grada Subotice i „Nove Subotičke novine”.
U ovoj akciji bira se najboljih deset sportista u konkurenciji pionira, juniora i seniora i tri najbolja kluba. Na svečanoj ceremoniji dodeljuju se i posebna priznanja za uspehe sportista veterana, za ostvarene rezultate kao i za svečane jubileje. Najbolji sportisti bili su darivani prigodnim paketima Sportskog saveza Subotice a pobednici u kategorijama pionira, juniora i seniora nagrađeni su i sa poklon-vaučerom za kupovinu sportske opreme u vrednosti od po 15.000 dinara.
Sve prisutne pozdravila je Nataša Aleksić, član gradskog veća zadužena za sport i omladinu " Od školskih dvorišta do pariskih borilišta – tako bi se možda mogla opisati sportska 2024. godina u Subotici. Bila je to još jedna godina koju ćemo pamtiti, kako po rezultatima i velikim takmičenjima, tako i po brojim akcijama koje smo sprovodili u cilju popularizacije našeg sporta, u skladu sa zasluženo dodeljenim epitetom „Evropski grad sportova“. Imali smo naše sportiste za koje smo navijali na Olimpijskim igrama u Parizu, a Subotica je imala i osvajače medalja sa Prvenstva Balkana, Prvenstva Evrope i Prvenstva sveta. Velike medalje nas, dakle, nisu zaobišle, ali nam je veliki kao najveća medalja bio svaki dečiji osmeh na nekom sportskom terenu. Sa tim osmesima smo se i najviše sretali tokom 2024. godine. Radili smo na intenzivnoj promociji sporta u najmlađem uzrastu, bili smo domaćini brojnih okupljanja koja promovišu sport, a nije bilo nedelje u kojoj je sport bio van našeg fokusa. Teško je nabrojati sve programe koje smo podržali, sva okupljanja, memorijalne turnira, promocije sporta, međunarodne saradnje, edukacije, utakmice, mečeve, borbe, trke... Ipak, nekako smo najponosniji na programe koji su posvećeni najmlađima – nastavljena je besplatna škola plivanja koja ima jasan cilj – da Subotice bude grad bez neplivača, i počeli smo novi projekat – besplatnu letnju školu sporta gde smo deci i njihovim roditeljima poručili da je najbolje da se letnji raspust provede uz sport. Ono na čega smo ponosni i ove godine, a to je ono što ponavljamo iz godine u godinu, jeste sjajna saradnja koju imamo sa Sportskim savezom Subotice. Zajedno smo jedan pravi servis za sve sportske klubove Subotice, zajedno promovišemo ideju da su ljudi koji vode sport u našem gradu naši partneri. Tako kod nas sigurno niko nije naišao na zatvorena vrata. Jeste, ne možemo svakome pomoći trenutno, ali smo se zaista trudili da za svaki problem pronađemo rešenje. Jer, sve nas veže jednaka ljubav prema sportu, prema svim vrednostima koje sport promoviše. Zato nam je i lepo kada čekamo kraj jedne godine u ovakvom okruženju, u Velikoj većnici naše Gradske kuće, okruženi onima sa kojima smo sarađivali, sa kojima smo se radovali tokom cele godine. Sa željom da naredna, 2025. godina krene na istim principima, želim vam svima srećne predstojeće praznike! "
Velike prelazne pehare najboljem seniori u klubu u ime Grada predao je Srđan Samardžić, zamenik gradonačelnika Stevana Bakića. -" Večerašnju akciju sa pravom nazivamo pravim praznikom sporta, jer ona to jeste. Jer kakvi god rezultati naših sportista bili, a svake godine imamo čime da se pohvalimo, oni su i više od toga. Bilo je ove godine medalja za subotičke sportiste, bilo je sjajnih uspeha, velikih događaja, susreta, utakmica, borbi, mečeva, ali Subotica ima ono što stoji iza medalja. Često se zaokupimo tim medaljama, odličjima, merimo koja je važnija, koja je sjajnija, ali prave vrednosti subotičkog sporta su ljudi. I oni koji napune Halu sportova kada se igra košarka, oni koji su, na primer, nedavno, na Gradskom stadionu savladali Partizan, oni koji godinama pune rvačke i teniske vitrine, ali i oni koji istrče na terene Tavankuta, Bajmoka i Đurđina, na primer, u školske sale, a pre svega oni koji svakoga dana svoje veliko znanje o sportu, i još veću ljubav, prenose sa neke nove generacije. Zato se u ovoj akciji trudimo da nagradimo sve njih, kako one koji su trenutno u fokusu, u sportskom naponu, tako i one koji su nagovestili kakve bisere u našem gradu imamo, pa i one koji su tek na početku svojih karijera. Nagrađujemo i klubove koji su uspeli da „poslože sve kockice“ i naprave veliki pomak u Srbiji, pa i celoj regiji, ali nagrađujemo i one koji su svojim primerom stali ispred drugih. Prošli izbor smo simbolično počeli unošenjem zastave koja je svedočila da smo „Evropski grad sportova“ za 2024. godinu. Danas, kada je do kraja 2024. godine ostalo još nekoliko dana, mogu slobodno da kažem da je Subotica i bila baš to – pravi sportski grad. Ono što je najvažnije jeste da u momenat kada ispratimo i poslednje minute 2024. godine to našem sportu neće ništa značiti – jer Subotica je bila, jeste i biće – grad sportova.
U konkurenciji pionira na prvom mestu se našao Erik Marton, član Gimnastičkog društva Partizan. Gde god je nastupio na domaćim takmičenjima osvajao je zlatne medalje. U okviru Gimnastičke lige Vojvodine osvojio je pojedinačno i ekipno prvo mesto, u a okviru Gimnastičke lige Srbije je takve rezultate ponovio. Uspehe je upotpunio i u kadetskoj konkurenciji gde je na Prvenstvu Srbije osvojio ekipno i pojedinačno prvo mesto. Prvak je u višeboju, prvak u takmičenju po spravama, na konju sa hvataljkama, krugovima, preskoku i vratilu, dok je sa reprezentacijom Srbije nastupio na Balkanijadi.
Drugoplasirani sportista u konkurenciji pionira je Uroš Marodić, član Muškog odbojkaškog kluba Spartak gde igra za mlađe kategorije. Sa ekipom pionira je bio peti na Prvenstvu Vojvodine, dok je isti rezultat ostvario i među kadetima. Ono što ga promoviše na visoko mestu u ovom izboru je nastup za pionirsku reprezentaciju Srbije koja je našoj zemlji donela srebrnu medalju sa Prvenstva Balkana. Na trećem mestu je Ivan Erdeg iz Kluba dizača tegova Spartak. Ivan je bio član ekipa Spartaka do 17, do 20 godina, kao i seniorskog tima koje sezonu zaključuju na prvom mestu, dok je bio prvak Srbije u svojoj kategoriji, kao i prvak Vojvodine. Ima status reprezentativca, ali i državnog rekordera u ovoj kategoriji, a na Prvenstvu Evrope je osvojio dvanaesto mesto.
Za najboljeg juniora proglašen je Mateja Borojević, džudista Spartaka. Bio je prvak Srbije za juniore i mlađe seniore kao i deo ekipe koja je osvojila treće mesto u Super ligi Srbije, a na rang-listima Srbije nalazi se na prvom mestu u konkurenciji juniora i mlađih seniora. Kao reprezentativac Srbije osvojio je zlato na Evro kupu u Rijeci, odnosno bronze na takmičenjima Evro kupa u Skoplju i Podgorici. Osvajač je i bronzane medalje na Prvenstvu Evrope. Na drugom mestu našao se Sergej Čipak iz Veslačkog kluba Palić. Na Prvenstvu Vojvodine bio je prvi i drugi, a na Prvenstvu Srbije prvi. Kao reprezentativac Srbije je ostvario najbolje rezultate – na Balkanijadi je zauzeo treće i peto mesto, dok je na prvenstvu Evrope za takmičare do 19 godina bio treći. Zapažen nastup je imao i na Prvenstvu sveta. Na poziciji broj tri našla se Melinda Utaši, takmičarka Kluba borilačkih veština Ultimat fajter Spartak. Iza sebe ima sjajnu sezonu u boksu, potpisanu brojnim medaljama. Izdvajaju se dva srebra sa Kupa nacija, zlata iz Segedina i Novog Sada, ali i zlatne medalje sa Prvenstva Vojvodine i Prvenstva Srbije. Kao članica reprezentacije Srbije osvojila je srebrnu medalju na Prvenstvu Balkana.
U seniorskoj konkurenciji na prva dva mesta našla su se braća Barna, Filip i Andrej koji svojim rezultatima u lapom svetlu promovisali grad Suboticu. Na prvom mestu se nalazi Andrej Barna, plivač Spartaka i plivački reprezentativac Srbije. U 2024. godini Andrej je bio na tri velika takmičenja, nastupajući redovno u više disciplina, slobodnim stilom. Na Svetskom prvenstvu se kao najbolji rezultat izdvaja šesto mesto na 100 metara slobodno, dok je Srbiju po drugi put predstavljao na Olimpijskim igrama. U Parizu se predstavio u tri discipline, na 50 i 100 metara slobodnim stilom, te u štafeti 4x100 m slobodno – najbolje se pokazao na 100 metara slobodno, gde je osvojio jedanaesto mesto. Najvredniji rezultat je ostvario na domaćem terenu – na Prvenstvu Evrope, održanom u Beogradu, osvojio je dve medalje. Bio je deo zlatne štafete 4x100, dodaćemo i najvažniji „šaraf“ sjajnih srpskih reprezentativaca, dok je uspeh podebljao osvajanjem bronze na 100 metara slobodnim stiglom. Dodaćemo na kraju, ali ne manje važno, da je Andrej Barna, plivač Spartaka i naš sugrađanin državni rekorder u dve često najatraktivnije discipline – na 50 i 100 metara slobodnim stilom.
Drugoplasirani je košarkaš Filip Barna, koji je u sezoni 2023/2024 bio član ekipe Košarkaškog kluba Spartak Ofice shoes koja je obeležila ovu kalendarsku sportsku godinu u Subotici. Košarkaši su zauzeli drugo mesto u Košarkaškoj ligi Srbije, ali su zato bili najbolji u regionalnoj ABA2 ligi. Filip je nosio ovu ekipu svojim igrama na terenu, a za to je stigla i potvrda kroz MVP priznanje koje mu je uručeno pred prepunom Halom sportova u Subotici. Na trećem mestu našao se Sebastijan Nađ, rvač Spartaka. Bio je prvak Vojvodine i Srbije i osvajač Kupa Srbije, dok je na Svetskom kupu „Ljubomir Ivanović Gedža“ osvojio prvo mesto. Reprezentativac je Srbije, bio je deo ekipe Spartaka koja je osvojila prvo mesto na Prvenstvu Srbije, dok je dao doprinos osvajanju drugog mesta u Super ligi Srbije. Proglašen je za najboljeg rvača Super lige Srbije.
Najbolji sportski kolektiv Subotice za 2024. godinu je Košarkaški klub Spartak Ofiice shoes. Ovaj klub je napravio veliki pomak u sportskoj Subotici o kojem se priča u celoj Srbiji. Sportskim događajem 2024. godine u Subotici sigurno se može okarakterisati revanš finalne serije ABA2 lige u kojoj je Spartak obradovao celu Suboticu, pobedom i plasmanom u najjače regionalno takmičenje u ABA ligu gde u novoj sezoni niže odlične rezultate u veoma probranom društvu. Trenutnio imaju sedam pobeda i pet poraza i nalaze se u samom vrhu ABA lige. Spartak ima svoje selekcije u Ligi Srbije za kadete i juniore, juniori igraju i ABA ligu, ovaj klub ima dvanaest selekcija u takmičenju mlađih kategorija Košarkaškog saveza Srbije. Dušan Miletić, Ognjen Simjanovski i Vukašin Velimirović su prepoznati kao reprezentativci Srbije u kategorijama seniora, kadeta i pionira. Na drugom mestu se nalazi seniorska ekipa Tenis kluba Spartak. Seniori su prvaci Vojvodine, a ono po čemu su se posebno istakli jeste to što su u Suboticu vratili najcenjeniju ekipnu titulu, seniorskog prvaka države. Naravno, u ozbir pri dodeli ovog priznanja se uzimaju i sjajni rezultati mlađih kategorija, te podatak da Subotica i Spartak prednjače po broju članova od najmlađih kategorija, pa sve do veterana koji pokazuju da sport i tenis ne prepoznaju nikakve prepreke. Na trećem mestu se ove godine našao Rvački klub Spartak. Iza subotičkih rvača je još jedna godina obeležena uspesima. Rvači su bili prvaci Vojvodine, te osvajači prvog mesta na Prvenstvu Srbije. Uspešno su se predstavili i kroz Super ligu Srbije u kojoj su izgubili u finalu plej-ofa. U svojim redovima imaju brojne reprezentativce, koji nastavljaju sjajan niz osvajanja medalja sa najvećih takmičenja.
Za tri najbolja veterana proglašeni su Silvester Kasiba, atletičar Spartaka koji je osvojio zlato i dva srebra na Prvenstvu Srbije za veterane, dok je na Prvenstvu Balkana Srbiji doneo dva srebra i jednu bronzu. Priznanje je dobio i Milan Bogić, trener Džudo kluba Spartak, ali i takmičar-veteran. Osvojio je prva mesta na Otvorenim prvenstvima Mađarske i Češke, dok je najveći uspeh ostvario na Prvenstvu Evrope, osvojanjem trećeg mesta. Treći dobitnik u konkurenciji veterana je Ištvan Priboj, plivač Spartaka koji je na Prvenstvu Srbije osvojio četiri zlatne medalje u odgovarajućim disciplinama i starosnoj kategoriji, dok je na Prvenstvu Evrope u Beogradu osvojio četri bronzane medalje – tri pojedinačne i jednu u štafeti.
Jubilarne nagrade dobili su Kik boks klub Topfajter, koji je 2004. godine osnovao Dragan Čelik, a od 2018. godine ga vodi Alen Heralić, danas trener uspešne generacije. Trideset godina je u sportu, kao košarkaški trener, Stevan Ćupić. Svojim radom je oblikovao brojne košarkaše i košarkašice među kojima je bilo i reprezentativaca sa vrednim priznanjima. Pedeset godina je u sportu Ladislav Mamužić, a posvećen je biciklizmu. Karijeru je počeo 1974. godine, kao mladi takmičar, a nakon završetka karijere bio je dugogodišnji predsednik Biciklističkog kluba Spartak, a uporedu sa tim je i negovao sudijski poziv koji je trajao preko 30 godina. Šesdeset godina u sportu tačnije u odbojci proveo je Akoš Budinčević. Prvo je bio odbojkaš, kasnije sportski radnik, ali je u oba elementa davao sve od sebe. Nastupio je za ekipu Spartaka koja je 1975. godine osvojila titulu prvaka Jugoslavije. Šezdeset godina proslavlja i Fudbalski klub Đurđin. Đurđin je tokom šest decenija postojanja svoje takmičarske ambicije sprovodio kroz Gradsku, Područnu i Vojvođansku ligu.
Dodeljena su i posebna priznanja koje je zaslužio sportski radnik Dušan Stipanović, bio je posvećen rukometu, posebno razvoju ženskog rukometa u našoj sredini. Od 1997. do 2024. godine bio je predsednik Ženskog rukometnog kluba Radnički iz Bajmoka, a osim rukometa, kao takmičar se bavio šahom. Priznanje je dobio i rvač Dejan Franjković koji se simboličnim činom ostavljanja patika na strunjači oprostio od takmičarske rvačke karijere. Doskorašnji kapiten Rvačkog kluba Spartak imao je primerenu karijeru, bio je neizostavni deo brojnih podviga Spartaka, državni prvak i reprezentativac. Prizananje je dobio i fudbalski sudija Atila Harmat. Na Super ligi Srbije bio je od sezone 2016/17, a u okviru Super lige i Kupa Srbije sudio je devedeset puta. Imao je priliku i da sudi večiti derbi između Partizana i Crvene zvezde. Beležio je sudijske aktivnosti u Nemačkoj, Švajcarskoj, Francuskoj, Holandiji, Španiji i Mađarskoj. Izdvaja angažovanje u grupnoj fazu UEFA lige konferencija i Kvalifikacija za Prvenstvo Evrope za selekcije do 21 godine, dok je međunarodni FIFA sudija pomoćnik za 2024. godinu, prvi internacionalni sudija pomoćnik u istoriji grada Subotice. Status fudbalskog sudije ima od 2004. godine.
Posebnim priznanjem je nagrađen i Ali Arsalan, rvački prvak Srbije, član ekipe Spartaka koja je bila prvak Srbije i vicešampion Super lige. Osvojio je bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu ove godine, za rvače koji su nastupali u težinskim kategorijama van olimpijskog programa. Protekla godina bila je posebna i za Violetu Slović, kapitena Ženskog fudbalskog kluba Spartak i seniorske reprezentacije Srbije, koja je takođe nagrađena posebnim priznanjem. Violeta osim velikih okršaja i uspeha koje je ugradila u subotički Spartak posebno je nagrađena za 100 odigranih mečeva u dresu sa državnim grbom, i to od strane UEFA organizacije. Dva puta je proglašena za najbolju fudbalerku Srbije. Subotica je, osim Andreja Barne, imala još dvojicu sportista na Olimpijskim igrama u Parizu. Svoj drugi nastup na Olimpijskim igrama zabeležio je veslač Martin Mačković, dok je premijeru doživeo odbojkaš Miran Kujundžić. Obojica su takođe nagrađeni posebnim priznanjima.
Priznanje je zaslužio i Klub dizača tegova Spartak koji je u 2024. godini ujedinio četiri ekipne titule. Takmičari ovog kluba su ekipni prvaci Srbije u kategoriji do 15, do 17 i do 20 godina, odnosno među seniorima. Dodaćemo da su Ivan Erdeg, Aleksandar Saulić, Balaž Benčik Maša i Tamaš Kajdoči državni reprezentativci, dok je nacionlani trener Ervin Rožnjik. Nagrađen je i Streljački klub Spartak koji iza sebe ima još jednu izuzetnu godinu. Ponovo su članovi ovog kluba bili domaćini najvrednijih takmičenja, ali i osvajači brojnih odličja.Klub je dvostruki prvak i četvorostruki vicešampion države, a trostruki prvak i trostruki vicešampion Vojvodine. Nagrada je pripala i Karate klubu Spartak Enpi koji se iz godine u godinu ističe organizacijom sjajnih takmičenja, ali i još boljim nastupima članova na velikim nadmetanjima. Generacije se menjaju, takmičari postaju treneri, ali rezultati ostaju. Gde god su bili, takmičari Spartak Enpija su bili među najboljima, često i najbolji, a svakako treba spomenuti medalje sa Svetskog prvenstva koje su Subotici doneli Tadija Todorović i Anastasija Bobić.