Renoviranje krovnog pokrivača na Gradskoj kući je vest koja se dugo čekala, na fasadi su već vidljiva prokišnjavanja na najvećoj i jednoj od najlepših građevina u Subotici, jednog od dva spomenika od izuzetnog značaja u gradu.
Subotica – Obnova krova na Gradskoj kući biće finansirana iz fondova Evropske unije, odnosno u okviru Interreg IPA Srbija Mađarska strateških projekata.
Renoviranje krovnog pokrivača na Gradskoj kući je vest koja se dugo čekala, na fasadi su već vidljiva prokišnjavanja na najvećoj i jednoj od najlepših građevina u Subotici, jednog od dva spomenika od izuzetnog značaja u gradu.
Informaciju o tome da je odobren novac za obnovu Gradske kuće prvo je na društvenoj mreži Fejsbuk podelio dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i šef poslaničkog kluba u republičkom parlamentu, koji je u prethodnom mandatu bio i na čelu Skupštine grada.
„Nakon 113 godina ovo će biti prva sveobuhvatna investicija na zgradi! Zaštitićemo je i vratićemo joj prvobitnu lepotu kao što smo to učinili i u slučaju Sinagoge i palićkog Vodotornja! Kako sam o tome više puta govorio, sopstvenim snagama ne možemo to sve postići, ali smo uz ogromne napore uspeli da dobijemo sredstva iz evropskih fondova u okviru Intereg VI-A IPA programa Mađarska-Srbija 2021-2027“ napisao je dr Pastor.
Prema informacijama koje je podelio Subotica je glavni aplikant sa svojim projektnim partnerom, bratskim gradom Kiškunhalašem koji će sa svoje strane obnoviti Palatu kulture. Dr Balint Pastor naveo je da su projektne aktivnosti trajale godinu i po dana, ali da su im odobrena ulaganja od više miliona evra za obnovu krova, što je inače i najskuplji deo projekta.
Obnova Gradske kuće bila i jedna od tema razgovora koji je u utorak ujutru vodio na Subotičkom mađarskom radiju, kada je precizirao da obnova krova podrazumeva poštovanje strogih uslova Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i vraćanje zgrade u njeno izvorno stanje iz 1912. godine kada je predata na upotrebu. „Prethodnih godina otvoreno smo rekli da budžet grada Subotice, ali i Mađarske ili Srbije nisu dovoljni i da je potrebno potražiti izvore u Evropskoj uniji. Objavi ove dobre vesti prethodilo je godinu i po dana lobiranja“ kazao je dr Pastor.
Naredni koraci podrazumevaju potpisivanje ugovora, što bi trebalo da se dogodi u februaru, te javni poziv za izvođača. Zbog toga dr Pastor smatra da radovi na krovu Gradske kuće mogu da budu završeni u ovom mandatu gradske vlasti. Nakon ovog, kako je rekao, najzahtevnijeg i najskupljeg dela posla, uslediće obnova jedne po jedne fasade s ozbirom da od izgradnje Gradska kuća u Subotici nikada do sada nije temeljno obnovljena.
Gradsku kuću u Subotici arhitekte Marcel Komor i Deže Jakab projektovali su je 1907. godine, izgrađena je za dve godine od 1908. do 1910, a naredne dve godine opreman je njen enterijer, kako stručnjaci ocenjuju, „kao izvanredan primer sinteze arhitekture i umetničkih zanata“. Vitraže je uradio Mikša Rot. Gradska kuća i pored svog gabarita, zahvaljujući promišljenoj kompoziciji i odnosa masa i tornja predstavlja skladnu celinu. Od podizanja do danas ona je uvek bila u funkciji administrativnog jezgra grada. Gradska kuća je i prvi zaštićeni spomenik arhitekture secesije na području Vojvodine, kada je 14. marta 1967. godine Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kuture doneo oduku da se stavlja pod zaštitu kao spomenik kulture. U više navrata, devedesetih godina i početkom 21. veka rađene su delimične obnove i popravke na Gradskoj kući.
A.I. (za Politiku)
(foto: arhiv subotica.info)