Nastavak teme o razvoju dece gde fizička aktivnost i sport moraju imati važnu ulogu. Sagovornik je Srđan Dakikć, profesor fizičkog vaspitanja.
Svaki korak u razvoju deteta mora biti organizovan tako da on zaista i donosi taj razvoj, jer će pogrešni koraci dovesti i do grešaka.
– Po meni, škole sporta su najbolje za svestrani razvoj dece. Na gimnastici se radi opšta motorika, snaga, elastičnost, gipkost, okretnost... ali nema lopte, nema reketa, štapa, palice. Škola sporta zato daje dobar temelj kuće. Kada objašnjavam nekome šta mi radimo u školi sporta, kažem da mi pravimo temelje kuće. Jer, kada imate dobar temelj, vi možete bilo šta da izgradite na njemu. Ta kuća će stajati. Ako je temelj loš, možete raditi šta hoćete, kuća će propasti. Tako i mi radimo u fizičkom razvoju deteta. Ako je temelj dobar, može se graditi šta hoćete, naravno, u skladu sa afinitetima deteta. I to radimo, dva puta godišnje vršimo testiranja dece, vodimo dečije kartone, i kada žele da pređu na sport, roditelji mogu da dođu kod nas i da dobiju preporuku koji bi sport bio najbolji za dete – ističe Srđan Dakić, profesor fizičkog, pa naglašava:
– U svemu tome treba voditi računa o tome šta dete želi, a ne treba da se roditelji vode svojim očekivanjima i željama vezanim za vrhunski sport. Opet se vraćam na istraživanja, odnose se na bavljenje profesionalnim sportom. I kada se, na primer radi o već talentovanoj deci koja su već probrana za ekipe sa koledža, izuzetno mali broj njih stigne do zapaženog profesionalnog nivoa. Zato je i važno da deca uživaju na sportu, da se bave onim što žele, ali uz školovane trenere. Drugačiji rad donosi rizik od povreda, rizik od negativnog uticaja na razvoj deteta, kako fizički, tako i psihički.
Nekada i dobre namere ne garantuju da će rezultat biti dobar. Često je suprotno, uz mnogo dobrih namera, razvoj deteta može otići u sasvim drugom pravcu. Kako ističe naš sagovornik to se često i dešava. – Roditelji često greše kada decu upućuju na ranu specijalizaciju. To ima veze i sa trenutnim stanjem da je sport postao komercijalizovan. U njemu imamo mnogo ljudi koji nisu stručnjaci, a rade u sportu, a tu su i čuvene pobede. Svi vole da su u pobedničkoj ekipi, a imamo i situacije da imamo ekipu koja pobeđuje na svim turnirima, gde desetoro igra, a tridesetoro sedi na klupi, ali su zadovoljni jer igraju u pobedničkom timu. To zadovoljstvo kratko traje, a bitnije je da sva deca igraju i budu zadovoljna, da se rezultat ne gleda. Daću primer iz Finske, zemlje čija je reprezentacija u hokeju na ledu bila prvak sveta. Kod njih se do dvanaeste godine ne broji rezultat, ne postoji na dresu broj, ne postoji ime deteta, ne postoji ime kluba na turnirima. Postoji samo igra. Stručnjaci sede na tribinama, posmatraju, beleže i daju trenerima smernice kako da unaprede ekipu. I nema nikakve sujete među njima, jer svi rade zajedno u istom cilju – da Finska bude prvak sveta – i Finska to bude – kaže Dakić, pa nastavlja:
– Grešimo i onda kada imamo velika očekivanja, kada gledamo dete tako da uvek mora biti pobednik. Ne mora. Poraz je sastavni deo sporta, pre svega je sastavni deo života. Grešimo kao roditelji kada zaboravimo kako je to biti dete. Previše se mešamo u život naše dece i to ne samo u sportu. Danas se sport, na žalost, u dosta slučajeva, sveo na članarine. Sistem je, danas, često takav. To nije dobro za decu.
Postoji tu i „fenomen mladih šampiona“. Talentovana deca lakše stižu do medalja u mlađem uzrastu, ali to nije nikakva garancija za sportsku karijeru.
– Kada se podvuče crta, u seniorskom vrhunskom sportu je zanemarljiv broj sportista koji su, i kao deca bili vrhunski, uvek najbolji. Oni koji su sada vrhunski sportisti su bili prosek, oni su, kada je bilo najteže, a to je period adolescenije, zagrizli viši od ostalih. Talenat je važan, ali nije presudan. Retki su sportisti koji su uz talenat stekli vrhunske radne navike. Takvi sportisti su danas sve one zvezde koje gledamo. Na primer, Novak Đoković je izuzetak koji potvrđuje pravilo. Koliko je mladih tenisera u Subotici bilo, čiji su roditelji pored terena, koji su ulagali i ulažu velike pare – a koliko je njih stiglo do teniskog vrha?
U narednim danima nastavak tekstova na temu "U razvoju dece fizička aktivnost i sport moraju imati važnu ulogu"