Четврти коалициони договор СНС-а и СВМ-а
Споразум обухвата широк распон од фунцкионалне децентрализације Војводине, до изградње локалних путева.
– Почетком новембра Александар Вучић, као председник Српске напредне странке и Иштван Пастор, председник Савеза војвођанских Мађара потписали су коалициони споразум. Договор о начелима сарадње полазиште је на којима СВМ инсистира јер како је то раније у интервју објаснио Пастор на тај начин могуће је вредновати шта је од обећаног и урађено. Ово је чевтрти коалициони споразум који у последњих осам година потписан између две странке. Савез војвођанских Мађара у новој влади Србије имаће осам државних секретара, јер је странка проценила да је то ефикасније од министарског места. У коалиционом споразуму стоји и да ће СВМ добити и једно амбасадарско место у некој од европских држава.
Коалициони споразум садржи и одредбе о функционалној децентрализацији Војводине и потреби да се кроз измене Закона о локалним самоуправа прецизније дефинише положај месних заједница. У поглављу безбедности наглашава се потреба обезбеђивања веће сигурности у насељеним местима у која долазе мигранти и значајније присуство полиције у овим срединама. Такође, и о потреби заштите јужне границе земље и строжијим казнама за учеснике у ланцу кријумачрења људима.
Један од најобимнијих је сегмент капиталних инвестиција, регионалног развоја и улагања у инфраструктуру. Тако се наводи да је уз изградњу брзе пруге Београд – Будимпешта, потребно реконструисати пругу Суботица – Баја, проширити гранични прелаз на Хоргошу. Међу циљеве ове политичке сарадње уврштено је и отварање нових граничних прелаза те проширење и продужење рада постојећих „малих“ прелаза. Ипсилон крак, обилазница око Суботице, која повезује аутопут ка Београду са граничним прелазом и даље је тема, али као његово претварање у аутопут пуног профила, надаље улагање у Палић, те завршетак радова на Народном позоришту у Суботици и Градског стадиона, део су коалиционог договора. Изградња и реконструкција низа регионалних путева, попут путева Суботица – Сента, Бачка Топола – Мали Иђош – Србобран, Фекетић – Врбас, Бачка Топола – Бечеј, Бечеј – Србобран, Банатско Аранђелово – Црна Бара, као и локалног пута Ором – Биково који је важан за рад Регионалне депоније. Као интегрални део коалиционог спорразума прикључена је и детаљна листа изградње регионалних путева која је договорена још 2019. године
У коалиционом споразуму набројане су и општине у којима је потребно изградити пречистаће отпадних вода, канализацију, те санирати загађену Кривају, а наведена је и изградња нове преводнице на Тиси код Новог Бечеја. У области пољопривреде коалициони споразум заговара утврђивање пензионо-инвалидског доприноса сразмерно приходу, односно економској снази газдинства.
Др Балинт Пастор, потпредседник СВМ-а нагласио је у изјави за медије да све то што је протеклих година из републичких извора реализовано у Суботици, остварено је захваљујући коалиционом споразуму СВМ-а и СНС-а.
У области мањинских права осим усклађивања законских аката и праксе, посебно приликом избора директора у институцијама културе и образовања које су од посебног значаја за мањине, у коалиционом договору наведено је да ће се код одређивања мрежа судова у срединама где у већем броју живе припадници мањина водити рачуна традицији, удаљености судова, као и броју службених језика који су у употреби, као и да ће припадник мањине имати предност у односу на једнако квалификованог кандидата у суду и тужилаштву.
Велика пажња посвећена је образовању на матерњем језику мањина, а конкретно за Високу техничку школу струковних студија заговара се њен статус Високе школе, уместо струковних студија. У коалиционом договору такође су се странке споразумеле о потреби реконструкције болница где припритет имају оне у Сенти, Суботици и Сомбору. У претходном, од пре две године коалиционом споразуму, било је предвиђено да суботичка болница прерасте у клинички центар, али се од тога очигледно сада одустало. Истакнуто је да ће Служба за трансфузију крви у Општој болници у Суботици бити уврштена у овлашћене трансфузијске установе.