Oči kao prva linija odbrane – strukom i naukom protiv demencije ali i slepila kod pacijenata koji boluju od dijabetesa.
- Praktična primena prvog srpskog medicinskog softvera koji prati promene na očnom dnu.
- Besplatni preventivni pregledi u Subotici u saradnji sa Opštom bolnicom.
Oftalmologija kao grana medicine jako brzo napreduje a izdvaja je to što ona zahteva veliki stepen digitalizacije. Baš ona omogućava da se na neinvazivan način prate promene na unutrašnjem delu oka koji je od suštinske važnosti radi očuvanja zdravog i kvalitetnog vida. U tom delu nalaze se žuta mrlja, mrežnjača/retina kao i očni živac; oni stradaju kod pacijenata koji boluju od određenih hroničnih bolesti kao što je to na primer dijabetes.
Dijabetes u Srbiji postaje sve veći problem. Zapravo, sa komplikacijama ove bolesti suočavaju se skoro sve države na svetu. Nedostatak odgovarajućih preventivnih mera znači da se pacijenti javljaju lekaru tek kada se pojave komplikacije. U oftalmologiji, ovo je posebno opasan fenomen jer mnoga oštećenja su trajna a vid se može poboljšati samo ukoliko se mere preduzmu u početnim fazama bolesti. Kada bolest uznapreduje oftalmolog se bori da ne dođe do daljeg pogoršanja vida. Zapušten i neregulisan dijabetes skoro uvek vodi ka potpunom gubitku vida, dakle slepilu.
Oko je mali i jako osetljiv organ. Očni lekar kroz zenicu može videti tkivo u zadnjem delu oka gde se promene javljaju u ranim fazama šećerne bolesti. Redovni oftalmološki pregledi su ključ u sprečavanju stvaranja komplikacija.
Svetska zdravstvena organizacija je svesna štetnih posledica dijabetesa ali je isto tako svesna bitne uloge koju mogu imati očni lekari. U svom prošlogodišnjem izveštaju pozvali su države da rade na uspostavljanju sistema fotodokumentacije putem kog bi se promene pratile na očnom dnu redovnim fotografisanjem. Do sada, jedino je Velika Britanija uspešno uspostavila ovaj sistem na nacionalnom nivou. Rezultat ohrabruje jer nakon sedmogodišnjeg perioda, po prvi put nakon 50 godina, dijabetes nije bio glavni uzrok slepila među radno sposobnim stanovništvom.
Optimed je prvi u Srbiji počeo da se bavi dijabetesom u oftalmologiji te su na osnovu svog dugogodišnjeg iskustva odgovorili na realne potrebe struke.
Rešili smo da porazgovaramo sa Nemanjom Šukalo koji je inače zadužen za komercijalne poslove u Optimedu.
Šta je Alatir?
Alatir je ime prvog srpskog medicinskog softvera i kao takav je evidentiran pri Zavodu za intelektualnu svojinu. Shvatili smo da se narušavanje kvaliteta vida kod dijabetičara ne može sprečiti klasičnim putem, dakle klasičnim medicinskim pristupom i da je nova medicinska paradigma neophodna.
Zašto smatrate da je potreban novi pristup?
Odgovor je vrlo jasan: statistika.
Batut objavljuje fenomenalne, detaljne analize našeg kolektivnom zdravlja. U tim izveštajima se vidi da dijabetes zauzima sve veći udeo u celokupnoj smrtnosti. Uz sve to, naš životni vek je ispod proseka EU koji je 2020. godine iznosio 81.3 godina ili 0.3 duže nego 2019. godine.
U Srbiji u 2019. godini prosečan životni vek je trajao 75.6 godina. Procenjuje se da svake godine oko 50.000 ljudi umre od kardiovaskularnih komplikacija a među njima je i veliki broj dijabetičara . Verujemo da sa Alatirom možemo sprečiti ili barem odložiti pojavljivanje komplikacija.
Kako?
Alatir se kao celina sastoji iz dva dela. Jedan je softver a drugi je pokretna kamera koja kroz zenicu slika očno dno. Na njemu oftalmolog može uočiti promene u njihovim početnim fazama. Pacijenti tada imaju mogućnost (ukoliko to žele) da na vreme preduzmu mere kako se opšte stanje ne bi pogoršalo. Slika se čuva u softveru do sledećeg pregleda kada se upoređuje sa novim snimkom. Poređenjem prethodnog nalaza sa najnovijim omogućava se mnogo efikasnije praćenje promena.
Uz sve to, zahvaljujući softveru, mi više ne klasifikujemo dijabetičare na osnovu toga da li imaju bolest ili ne. Uveli smo gradaciju dijabetesne retinopatije koja omogućava oftalmologu da označi do koje su mere komplikacije prisutne. Ova klasifikacija se vrši nakon svakog pregleda a ukoliko se ustanovi da je došlo do pogoršanja softver odmah obaveštava lekara.
Nakon obaveštenja oftalmolog može proceniti da li je terapija odgovarajuća (ukoliko ju je pacijent ispoštovao) i da li postoji potreba da se on prosledi na dalje lečenje u Beograd ili Novi Sad.
Ovaj softver inače rasterećuje kliničke centre u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu ili Nišu jer daje mogućnost dijabetičarima da ih prati očni lekar u njihovoj lokalnoj zdravstvenoj ustanovi.
Da li se samo dijabetes prati Alatirom?
Ne. Mnoge hronične bolesti ostavljaju svoj trag na očnom dnu. Primera radi, očni lekar može otkriti aterosklerozu ili hipertenziju u njihovim ranim fazama nakon čega prosleđuje pacijenta internisti ili lekaru opšte prakse koji sprovode dodatne analize sa ciljem da se degenerativne promene zaustave na vreme. Nakon šest do dvanaest meseci, pacijent se vraća na oftalmološki pregled kada će se ustanoviti da li je došlo do progresije bolesti. Vredi napomenuti da ukoliko postoje promene na očnom dnu, to znači da su one verovatno prisutne i u drugim delovima tela.
Da li se pregled Alatirom uglavnom predlaže starijim ljudima kod kojih je bolest već dijagnostikovana?
Preventivni pregledi se predlažu svima. Po nekim procenama, oko 30% dijabetičara u Austriji živi sa dijabetesom a da toga nisu svesni. Verujem da je i kod nas slična cifra ako ne i veća jer je zastupljenost dijabetesa u Srbiji iznad evropskog proseka (13% u Srbiji, 10% u EU).
Nedavno smo organizovali prve preventivne preglede u saradnji sa Opštom bolnicom Subotica. Drugi dan smo isključivo posvetili deci dijabetičarima. Od njih 11 koliko smo slikali, četvoro je imalo promene na očnom dnu ali ne od šećerne bolesti već od hipertenzije. Oni toga nisu ni bili svesni jer niko ne očekuje da dete od 10 ili 11 godina ima povišeni krvni pritisak. Nakon oftalmološkog pregleda oni su prosleđeni na dalje kontrole a očni pregled im je zakazan za šest meseci kada će ponovo biti slikani Alatirom. Drago nam je da smo uhvatili te promene u početnim fazama i da su preduzete odgovarajuće mere.
(Načelnica očnog odeljenja Opšte bolnice Subotica, dr Alisa Gvojić, je vršila preventivne oftalmološke preglede)
Inače svi pacijenti koji žele da pristupe ovom projektu će dobiti članske karte sa ličnim brojem pod kojim su zavedeni. Taj jedinstven broj će omogućiti očnom lekaru da pristupiti digitalnim fajlovima. Ovo je jako bitno jer ukoliko se pacijent preseli iz Subotice u neki drugi grad gde je implementiran Alatir, njegov novi oftalmolog će imati celokupnu dokumentaciju na raspolaganju. Na taj način težimo da obezbedimo kontinuitet u lečenju.
(Alatir članska kartica)
Svi članovi Alatir programa će imati zagarantovan besplatni očni pregled na šest ili dvanaest meseci. Na kraju krajeva, mi smo u saradnji sa Opštom bolnicom Subotica organizovali preventivne preglede dok su oni bili u kovid sistemu. Hteo bih da se zahvalim lokalnom udruženju dijabetičara koje nam je ustupilo njihove prostorije kako bi ova akcija bila sprovedena.
Gde je sve Alatir dostupan?
Uz Opštu bolnicu u Subotici, Alatir je još dostupan u Domu zdravlja Kula kao i u Domu zdravlja Niš. U narednih mesec dana, Alatir će biti uspostavljen i u Domu zdravlja Vrnjačka Banja kao i u Opštoj bolnici u Paraćinu.
Uskoro planiramo novu Alatir akciju tako da pozivamo sve zainteresovane dijabetičare ali i one koji imaju predispoziciju da se prijave putem mejla na [email protected] ili telefonskim pozivom na 069/12-11-123.
Kako je projekat u početnoj fazi, broj mesta je ograničen. Tačno mesto i vreme naredne akcije će biti naknadno objavljeno a svi zainteresovani učesnici će biti obavešteni o tome.
---
Optimed d.o.o. je beogradska porodična firma koja već 26 godina održava poslovni kontinuitet na srpskom oftalmološkom (očnom) tržištu. Poslovna aktivnost je otpočeta još davne 1994. godine a od tada mnogo toga je učinjeno kako bi se unapredila srpska oftalmologija.
Već 1998. godine, na srpsko tržište uveden je prvi ikada vitamin za oči. Time je porodica Šukalo otvorila novo poglavlje u prevenciji ali i lečenju promena na žutoj mrlji. U narednom periodu otpočet je proces modernizacije srpske oftalmohirurgije u sklopu kog su otvoreni mnogobrojni novi hirurški centri a obučena je i cela nova generacija oftalmohirurga.
Od 2013. godine dolazi do prekretnice kada se uspostavlja novi korporativni identitet kao i novi pristup poslovanju.
- Sajt: www.optimed.rs
- Facebook: https://www.facebook.com/Optimed-doo-110871398123454/
- LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/optimed-d-o-o-
--------------------------------------------------------------------------------------------
Ovo je bio prvi deo intervjua a sve čitaoce pozivamo da nam se pridruže sledeće nedelje kada će biti objavljen nastavak. U narednom delu pričamo o tome kako određene oftalmološke bolesti dovode do razvitka demencije, veze oka i mozga i šta se može učiniti kako bi se ti degenerativni, neuro-oftalmološki procesi zaustavili ili barem usporili.
(PR tekst)