Regionalna deponija d.o.o. Subotica sa suorganizatorom E3 International, 22.septembra 2021. godine prezentovala je rezultate SLLES pilot-projekta (Inicijativa za održivo korišćenje zemljišta i energije u Srbiji-faza 1), što obuhvata podizanje zasada brzorastućih zasada biomase - energetske vrbe I arunda na lokaciji Regionalnog Centra za upravljanje otpadom u Bikvovu.
Regionalna deponija d.o.o. Subotica zajedno sa članovima E3 International I CIFOR/ICRAF u periodu između aprila I juna ove godine podigli su zasade energetske vrbe I arunda. Realizacija ovog pilot-projekta ima dva važna aspekta: jedan je sagledavanje mogućnosti poboljšanja aternativne energetske efikasnosti, a druga je mogućnost proizvodnje biomase. Proizvedena biomasa može poslužiti kao sirovina u procesu kompostiranja sa muljem sa prečistača komunalnih otpadnih voda, a s druge strane same biljke poboljšavaju strukturu I kvalitet zemljišta.
Pored fitoremedijacije I proizvodnje biomase, energetski zasadi mogu u značajnoj meri smanjiti postojeće aero zagađenje I poboljšati biodiverzitet na lokacijama gde je zemljište zagađeno.
Energetski zasadi su podizani na više lokacija u Srbiji, ali najbolji rezultati, za svega 5 meseci, su postignuti na lokaciji Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Bikovu.
Uvodne reči direktora Regionalne deponije d.o.o. Subotica, Dr Gligor Gelerta, pratili su govori Čile Goli, članice Gradskog veća Subotice, zadužene za komunalne poslove I razvoj:
„Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda radi u Subotici od sedamdesetih godina prošlog veka, gde se na dnevnom nivou stvara mulj od otpadnih voda, koji se veoma dugo odlagao na Gradsku deponiju u Aleksandrovu, bez ikakvog tretmana. „Regionalna deponija" to preuzima od 2019., 2020. godine i to je jedan alternativni način, ovde na teritoriji „Regionalne deponije", kako se može reciklirati jedan materijal koji je do sada bačen i kako iz njega eventualno izvući pozitivne stvari."
Boni Norman, predsednica kompanije E3 International sa Dušanom Jović, kao predstavnikom E3 International u Srbiji, istakli su značaj energetskih zasada radi zaštite životne sredine, sačuvanja I poboljšanja biodiverziteta I kao zeleni izvori energije.
Slavoljub Arsenijević, podsekretar Pokrajinskog sekretarijata za privredu I turizam je dodao: „Ono što Vojvodina nema jesu šume, a na ovaj način dobijamo zelene površine, ono što Vojvodina za biomasu daje, to je agrarni otpad i u godinama kao što je ova, sunčana, kad nemamo dovoljno upravo zelene mase od tog agrarnog otpada, ovakvi zasadi su prava rešenja."
info: Sabina Benedek
Diplomirani inženjer tehnologije
Stručni saradnik za upravljanje otpadnim vodama
"Regionalna deponija" d.o.o. Subotica