Svečano potpisan zapisnik o primopredaji u okviru Projekta unapređenja vodnih sistema grada Subotice u novoj Fabrici vode.
Na ovaj način obeležena jedna od glavnih prekretnica investicionog procesa na Vodozahvatu II.
Manifestacija je imala cilj da istakne Projekat unapređenja vodnog sistema grada Subotice koji je realizovan na osnovu Odluke i Ugovora o zajmu sa EBRD bankom i donacije Evropskog zajedničkog fonda za Zapadni Balkan.
***
Izvršni direktor resora investicija i razvoja JKP „Vodovod i kanalizacija“, Čaba Šanta, predstavnik konzorcijuma firmi „Sade“ iz Beograda, „Veolia Water“ iz Francuske i GP „Graditelj“ iz Novog Sada, Petar Bjegović, i predstavnik glavnog konsultanta „iC consulenten“ iz Beča, Muhamed Veseli, potpisali su danas zapisnik o primopredaji radova na izgradnji Postrojenja za preradu vode na drugom centralnom gradskom kompleksu vodosnabdevanja Vodozahvat II na Magnetnim poljima, izgrađenog u okviru Projekta za unapređenje vodnih sistema grada Subotice koji je realizovan na osnovu Odluke i Ugovora o zajmu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i donacije Evropskog zajedničkog fonda za Zapadni Balkan. Ugovorena vrednost investicije iznosi oko 5,5 miliona evra. Svečanom potpisivanju zapisnika o preuzimanju novog objekta prisustvovali su predsednik Skupštine grada Subotice, dr Balint Pastor (Dr. Pásztor Bálint), zamenik gradonačelnika Subotice Imre Kern, predstavnici EBRD banke i Odeljenja za operacije Delegacije EU u Srbiji, član Gradskog veća zadužena za oblast komunalnih delatnosti i razvoja, Čila Goli, i Đerđ Šugar, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“.
Uz konstataciju da današnjoj svečanosti prisustvuje u dvostrukoj ulozi: kao predsednik Skupštine grada Subotice i akter ratifikacije jednog međunarodnog sporazuma – za koji je u svojstvu narodnog poslanika glasao 2012. godine u Narodnoj skupštini Republike Srbije – zahvaljujući kome se ostvaruje i ovaj projekat, Pastor je istakao da je Projekat za unapređenje vodnog sistema grada Subotice realizovan na osnovu Odluke i Ugovora o zajmu sa EBRD bankom, potpisanih 2012. godine na 11 miliona evra i donacije Evropskog zajedničkog fonda za Zapadni Balkan u iznosu od 2,5 miliona evra.
„Zahvaljujući ovom projektu, izvedenom u četiri faze, od jeseni 2017. godine izgrađeno je oko devet kilometara kolektora i sekundarne kanalizacione mreže i oko 11 kilometara magistralne i sekundarne vodovodne mreže, ali najbitniji element ovog projekta je Postrojenje za poboljšanje kvaliteta vode zahvaljujući kome će stanovnici Palića, MZ 'Novi grad' i MZ 'Radanovac' moći da koriste mnogo kvalitetniju vodu. To je bitno i zbog razvoja infrastrukture i poboljšanja uslova života građana, ali je i te kako bitno i zbog razvoja turizma, pre svega na Paliću“, naglasio je Balint Pastor.
Zamenik gradonačelnika Imre Kern je rekao da su 2001. godine, kada je počelo da se razmišlja o izgradnji novog prečistača otpadnih voda u Subotici i na Paliću, ostavreni prvi kontakti sa EBRD bankom i da su ti pregovori nekoliko godina kasnije uspešno završeni.
„Početkom izgradnje prečistača otpadnih voda uspostavljena je odlična saradnja sa EBRD bankom i evropskim finansijskim institucijama. Zahvaljujući tom uspešnom projektu, otvorili su se i novi fondovi. Tokom proteklih petnaestak godina u vodovod i kanalizaciju u Subotici ukupno je uloženo blizu 40 miliona evra. To je veliki uspeh i 'Vodovoda', i gradske vlasti koja je podržala te projekte. To je važno i za građane Subotice, jer jedini u Srbiji imaju kompletno sve usluge na evropskom nivou. Imamo pitku i čistu vodu bez arsena i drugih hemikalija, a evropskim standardima odgovara i Prečistač otpadnih voda“, istakao je Kern i pozvao građane da se u što većem broju priključe na izgrađenu vodovodnu i kanalizacionu mrežu.
Regionalna direktorka EBRD-a za Zapadni Balkan i direktorka Kancelarije u Beogradu, Žužana Hargitai, podvukla je da se nada da će se „sve više gradova u Srbiji ugledati na Suboticu kada je reč o investiranju u infrastrukturu za preradu otpadnih voda“.
Martin Klaucke, iz Odeljenje za operacije pri Delegaciji EU u Srbiji izjavio je da evropske integracije za Srbiju nisu apstraktna stvar i da je to nešto što ljudi mogu da vide i osete u svojim domovima, kroz čistiju i sigurniju vodu za njih i njihovu decu.
„Zaštita životne sredine znači zaštitu ljudi. To je ono što EU zapravo podrazumeva: bolji život za svoje građane“, poručio je Klaucke.
Direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“, Đerđ Šugar, naveo je, između ostalog, da filter stanica za tretman sirove vode kapaciteta 80 litara u sekundi, rezervoar za balansiranje potrošnje vode od dve i po hiljade kubika, crpna stanica visokog pritiska od 200 litara u sekundi i objekti za tretman mulja nastalog iz sirove vode, predstavljaju najznačajniju izgrađenu infrastrukturu ovog postrojenja i predstavljaju decenijski građevinski, tehnički i tehnološki poduhvat grada Subotice.
„Današnji dan predstavlja prekretnicu u okviru ovog projekta, jer investitor stiče pravo i obavezu da upravlja ovim novim objektom i da se permanento uverava da karakteristike ovog postrojenja zadovoljavaju zahteve koji su definisani pre početka njegove izgradnje. Na osnovu svega učinjenog u proteklom periodu, investitor očekuje da na proleće naredne godine pijaća zdrava voda stigne u svako domaćinstvo ovog grada, u Veliki Radanovac i na Palić“, istakao je Đerđ Šugar.