Y-krak „odsekao“ ratare od njiva

Čet, 04.06.2020 - 11:12 -- nikola.tumbas
Danijel Cibolja Sabo u očekivanju prelaza preko Ykraka
Danijel Cibolja Sabo u očekivanju prelaza preko Ykraka

Obilaznica koja je izmestila tranzitni saobraćaj iz centra grada, donela je olakšanje svima, osim ratarima koje je „odsekla“ put od svojih njiva.

Izgradnja ipisilon kraka, obilaznice od 23 kilometra oko Subotice koja povezuje granični prelaz Kelebija sa autoputem ka Beoradu, završena je krajem prošle godine nakon više od 20 godina gradnje. Tako je rešen problem izmeštanja teškog teretnog saobraćaja iz centra grada i nakon dve decenije napokon ubrzao saobraćaj sa koridora ka graničnom prelazu. Međutim, ono što je bilo olakšanje za putnike u tranzitu kao i većinu Subotičana, postalo je problem za nekoliko desetina poljoprivrednika koji na Kelebiji imaju njive oko ove obilaznice.
Umesto da do svojih oranica stižu putem od nekoliko stotina metara, sada traktorima i radnim mašinama moraju da prevaljuju i više od 20 kilometara da bi uzorali njive. „Naš put do njive presekao je ipsilon krak. Mi smo tražili da se o tome razgovara u mesnoj zajednici, nas 88 je potpisalo zahtev, ali pošto to nije uspelo, nas 19 se obratilo advokatu da nekako ostvarimo svoja prava“ objašnjava nam Danijel Cibolja Sabo, kome je „odsečeno“ desetak hektara. Među onima koji su posegnuli za zakonskim paragrafima da bi stigli do svojih njiva su i Atila Hornjak, koji obrađuje oko 15 hektara i Žolt Antal koji ima 25 hektara zemlje.
Oni objašnjavaju da je autoput presekao stari atarski put poznat kao Miljkutski put kojim su poljoprivrednici išli do njiva. Kako bi stigli do oranica, oni sada moraju da izađu na ipsilon krak i idu do prvog kružnog toka kako bi se vratili na suprotnu stranu. To znači da svoje radne mašine voze više od 12 kilometara u jednom pravcu, i to na putu na kojem se odvija intenzivan međunarodni saobraćaj.
- „Zakon predviđa da na svakih pet kilometara mora da postoji izlaz za lokalno stanovništvo i naš advokat se pozvao na taj član. Tako smo uspeli da ostvarimo da se na jednom mestu zatvori jarak pored puta i da se nama stvori mogućnost da presečemo obilaznicu. Mi traktorom poprečno prelazimo preko ipsilon kraka, ali to je za sada jedino rešenje. Uspeli smo i da ispred tog improvizovanog prelaza bude postavljen i saobraćajni znak ograničenja brzine, jer sve ovo je vrlo nebezbedno“ - objašnjava Danijel Cibolja Sabo.
Žolt Antal dodaje da je sada još i dobro, suša je i kada izlaze na put sa radnim mašinama, ne ostavljaju trag. Ukoliko se situacija ne promeni, tokom jeseni traktorski točkovi razbacivaće blato po ipsilon kraku koji sada ima profil poluautoputa.

Projekat izgradnje ipsilon kraka predviđao je i izgradnju nadputnjaka kod Miljkutskog puta, ali on nije izgrađen. Rešenje za ovu situaciju sada je nadomak. Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture ove sedmice raspisalo je javnu nabavku za izgradnju nadputnjaka kod Miljkutskog puta. Procenjena vrednost javne nabavke je preko 203 miliona dinara, a od trenutka uvođenja u posao izvođač ima 150 kalendarskih dana za završetak posla. To znači da bi poljoprivrednici do kraja godine, odnosno godinu dana nakon završetak ipsilon kraka, mogli da dobiju nadvožnjak koji bi im olakšao i skratio dolazak do njiva.
 

Autor teksta: 
Custom Search