U Gradskom muzeju Subotica 13. XII 2018. je otvorena izložba povodom 100 godina od rođenja slikara i profesora Likovne akademije, Đorđa Bošana (Subotica, 1918 - Beograd, 1984).
Ovom prilikom su izložena Bošanova dela iz Gradskog muzeja u Bečeju, Gradskog muzeja Senta, Gradskog muzeja Subotica, Jevrejskog istorijskog muzeja u Beogradu, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Savremene galerije Subotica i Savremene galerije Zrenjanin.U sklopu izložbe su u digitalnoj formi prikazani foto-dokumenti veznai za Bošanov život, njegove grafičke karikature objavljene 1935. u subotičkom satiričnom listu "Grimasz", itd. Izložbu, koja će trajati do marta, otvorile su dr. Olivera Erić, istoričar umetnosti i Eva Narai, publicista, uz muzički nastup Milovana Simića, učenika Srednje muzičke škole Subotica.Autorke izložbe i tekstova kataloga su dr Olga K. Ninkov i Ljubica Vuković Dulić, istoričarke umetnosti Gradskog muzeja Subotica.
Katalog koji prati izložbu osim dve studije sadrži i popis Bošanovih dela iz svih javnih zbirki u Srbiji. Autori postavke su za ovu priliku sastavili i prilog koji se može pogledati na internetu:
https://www.youtube.com/watch?v=pjemOsHkRsU&fbclid=IwAR3fjh75W4IE0ug6kJZ...
UKRATKO O ĐORĐU BOŠANU.
Slikar i profesor Đorđe Bošan rođen je u Subotici 1918, u porodici Samuela i Ele Bošan. Bio je učenik subotičke gimnazije i karikaturista subotičkog satiričnog lista „Grimasz“. Završio je Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu 1946, a potom specijalne tečajeve u klasi Ljube Babića u Zagrebu i Marka Čelebonovića u Beogradu. Bio je član ULUS-a i jedan od članova osnivača grupe „Samostalni“ i „Beogradske grupe“. Kao slikara ga zaokuplja problem odnosa čoveka i društva, porodice u užem smislu, patriotizam. Kao profesor Akademije likovnih umetnosti u Beogradu, tokom svog profesorsko-pedagoškog rada za predmet slikarstvo od 1949. do 1978, učestvuje u konstituisanju rada ove visokoobrazovne umetničke ustanove, pa i u izradi prvog Statuta Akademije (1957). Po rečima Alekse Čelebonovića svoju profesorsku ulogu shvatao je kao delovanje tumača i podstrekača opšteg kulturnog uzdizanja, a ne samo kao prenosioca tehničkih znanja ili kao primer za stilsko ugledanje. Đorđe Bošan je dobitnik više nagrada, tako npr. Umetničke kolonija Ečka i Forumove nagrade. Preminuo je u Beogradu 1984. Dr Nada Bošan je 1987. poklonila dvadeset i šest njegovih slika Gradskom muzeju Subotica i tako osnovala u rodnom gradu slikara Poklon zbirku Đorđe Bošan. Osim svojim poreklom, Đorđe Bošan je za Suboticu višestruko vezan i svojim profesionalnim angažmanom, ponajpre slikarskim, odnosno izložbenim. U Subotici izlagao prvi put 1938. na Izložbi mladih umetnika jugoslovenskih Mađara, tada već kao student beogradske Umetničke akademije. Članovi porodice Bošan u Subotici su imali važnu ulogu u razvoju šaha kao sportske discipline, te u reolucionarnom i cionističkom pokretu, kao i na polju umetnosti u periodu između dva svetska rata. Mnogi iz porodice su postali žrtva holokausta. Upoznajući korene i početke delatnosti Đorđa Bošana, možemo izvršiti revalorizaciju njegove umetnosti i povezati je kako sa ličnom istorijom umetnika tako i sa aktuelnim dešavanjima umetnosti i politike vremena u kome je živeo. Izložbu prati katalog sa studijom dr Olge K. Ninkov ĐORĐE BOŠAN I SUBOTICA, te studijom Ljubice Vuković Dulić ĐORĐE BOŠAN – STUDENT I PROFESOR AKADEMIJE. Među celine kataloga, uključen je i popis radova Đorđa Bošana u javnim zbirkama, od kojih su ovom prilikom izložena dela iz Gradskog muzeja u Bečeju, Gradskog muzeja Senta, Gradskog muzeja Subotica, Jevrejskog istorijskog muzeja u Beogradu, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Savremene galerije Subotica i Savremene galerije Zrenjanin.
„Nedostaje nam njegova okrepljujuća duhovita i britka, oštra reč, kojom je, neumorno lupao po nekim glupim obmanama, razbijao iluzije, širio horizonte, kritikovao sve oko sebe ... Umelo je to i da zaboli, ali i da ponese!” (Magda Simin Bošan)
Info: Gradski muzej Subotica
Fotografije: Svetlana Kolovič