Predstavnicima medija o trenutnom stanju na realizaciji ovog za grad najznačajnijeg projekta govorili su gradonačelnik Bogdan Laban, direktori JP za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, JKP „Vodovod i kanalizacija“ i JP „Palić-Ludaš“, Predrag Radivojević, Đerđ Šugar i Marta Dobo, i projekt-menadžer Ervin Molnar.
Mišel Roman izpred GIZ-a se zahvalio gradonačelniku i timu na realizaciji projekta kojeg sada više ništa ne sprečava da se ostvari.
U nastavu prilog sa www.subotica.rs
- Za nešto više od godinu dana Grad Subotica ispunio je sve preduslove koji su bili neophodni za početak implementacije projekta 'Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš' i 17. novembra 2017. godine potpisan je ugovor o finansiranju između nemačke 'KfW' banke, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Grada Subotice, JP 'Palić Ludaš' i JKP 'Vodovod i kanalizacija'. Ugovor o finansiranju potpisan je na iznos donacije od 6,5 miliona evra. U momentu kada smo preuzeli projekat eksproprijacija zemljišta koje čini zaštitni pojas jezera nije bila ni započeta, dakle nijedan predmet nije bio rešen – istakao je gradonačelnik Subotice Bogdan Laban na današnjoj pres-konferenciji, održanoj u Medija-centru Gradske kuće povodom realizacije projekta „Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš“.
11507_1.jpg
U strukturi ulaganja, naveo je gradonačelnik Laban, 67 odsto sredstava namenjeno je za izgradnju kanalizacione mreže naselja Palić i spojnog potisnog voda koji će buduću mrežu povezati sa prečistačem, 23,8 odsto za izgradnju zaštitnog pojasa oko jezera Palić i Ludaš (ozelenjavanje, izgradnja inspekcijske staze i biciklističke staze), 6,2 odsto za unapređenje prečistača otpadnih voda i tri odsto sredstava za biomanipulacija (izlov alohtonih vrsta ribe).
- U ovom momentu očekuje se angažovanje stručnih konsultanata od strane ministarstva, nakon čega ćemo, uz njihov nadzor i uputstva, pristupiti raspisivanju tendera za nabavku radova na izgradnji kanalizacione mreže u naselju Palić i spojnog potisnog voda. Otpočeće se i sa pripremnim aktivnostima za izgradnju zaštitnog pojasa oko jezera Palić i jezera Ludaš, kao i aktivnostima vezanim za biomanipulaciju – istakao je Bogdan Laban.
Predstavnik GIZ-a, nemačke organizacije za međunarodnu saradnju, Mišel Roman, rekao je da je ovo zaista veliki korak ka sanaciji jezera Palić i Ludaš, da su svi preduslovi ispunjeni i da je potpisan ugovor o realizaciji projekta.
- Prekvalifikacija izbora konsultanta je završena i sada sledi krajnji izbor međunarodnog konsultanta. Očekujemo da, ako sve bude teklo po planu, već u februaru 2018. godine izabere konsultant i da ozbiljno krenemo u realizaciju ovog značajnog projekta – kazao je Mišel Roman.
Projekt-menadžer, Ervin Molnar, naveo je da je u periodu od godinu dana, u okviru preduslova za početak implementacije projekta, odnosno izgradnje kanalizacione mreže i spojnog potisnog voda za naselje Palić, izrađena kompletna projektno tehnička dokumentacija za buduću kanalizacionu mrežu, crpnu stanicu i spojni potisni vod kojim će mreža biti povezana sa gradskim prečistačem otpadnih voda.
- Organizovan je zbor građana MZ ’Palić’ na kome smo ih informisali o značaju projekta i koracima koje je neophodno preduzeti da bi se adekvatno ispunili preduslovi za izgradnju kanalizacione mreže. Akcija je bila uspešna, jer je umesto 700 potpisanih izjava, koliko je bilo potrebno, prikupljeno oko 750 potpisanih izjava kojima vlasnici objekata u naselju Palić potvrđuju zainteresovanost za priključenje na buduću kanalizacionu mrežu. Na taj način potvrđena je i opravdanost ulaganja u ovaj deo projekta – rekao je Molnar.
Prema njegovim rečima, druga najvažnija mera projekta – izgradnja zaštitnog pojasa definisana je u smislu obezbeđivanja zemljišta, odnosno preduslov je da grad obezbedi zemljište u svom vlasništvu.
- Trenutno je u toku procedura eksproprijacije zemljišta. Istočna obala jezera Palić je završena i može da se počne sa radovima, a na redu su zapadna obala četvrtog sektora, južna obala četvrtog sektora i kompletna obala trećeg sektora jezera Palić. Nakon realizacije geodetskih radova, kojima se definiše obalni pojas, pristupićemo eksproprijaciji i ovog dela zemljišta – najavio je Ervin Molnar.
On je naveo da je zaštitni pojas jezera Ludaš definisan u aprilu 2017. godine usvajanjem Plana detaljne regulacije za obalni pojas Ludaškog jezera, da je potom pristiglo rešenje Vlade Srbije o utvrđivanju javnog interesa za prvu od pet faza obalnog pojasa jezera Ludaš i da se početak eksproprijacije može očekivati u prvom kvartalu 2018. godine.
*
Prilog u celini pres-konferencije sa temom realizacija projekta „Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš“ preslušajte u nastavku.