Dodeljene nagrade dr Ferenc Bodrogvari

Pet, 23.06.2017 - 00:15 -- dejan.vukovic

Svečana dodela priznanja dr Ferenc Bodrogvari održana je u Velikoj većnici gradske kuće u četvrtak 22. juna. Ovo tradicionalno priznanje Subotica svake godine dodeljuje istaknutim mladim muzičkim, književnim i likovnim umetnicima i stvaraocima.

Sve prisutne u Većnici u ime Grada pozdravio je predsednik Skupštine, Bunford Tivadar - Velika mi je čast da kao predsednik Skupštine grada Subotice već drugi put učestvujem u dodeli priznanja „dr Ferec Bodrogvari“. Ferenc Bodrogvari se rodio 22-og juna 1935. godine u Bezdanu. Svojim stvaralačkim radom stekao je značajan ugled ne samo u Subotici, već na celoj teritoriji bivše Jugoslavije. Bio je prvi dobitnik nagrade „Šaman” koju je Subotica dodeljivala uspešnim stvaraocima. Godinu dana nakon što je primio priznanje, Bodrogvari je u četrdeset i petoj  godini života preminuo, i od tada, ovo priznanje nosi njegovo ime. Sa ovim priznanjem dokazujemo da pratimo rad mladih stvaralaca i brinemo o talentima koji su se uprkos svojim godinama uspeli izdići iznad proseka. 

Ove godine priznanje je pripalo Igoru Halaseviću, građevinskom tehničaru, i za dve likovne umetnice, Lauri Kozmi i Emi Pešti. Oni su ostvarili zapažene rezultate, i svojim delima doprineli razvoju kulturnog života Grada. 

IGOR HALASEVIĆ je rođen 14. juna 1978. godine. Srednje obrazovanje stekao je u GSŠ “18.novembar” Subotica, smer: građevinski tehničar - visokogradnja. Stekao je Sertifikat na Akademiji umetnosti u Beogradu 2009. godine, Centar za profesionalni razvoj i konsalting u domenu kulture i komunikacija. Radno iskustvo sticao je u Republici Hrvatskoj i putem saradnje sa partnerima iz Evrope kroz poslove turističkog marketinga, posredovanja i konsultantskih usluga prema novim tržištima i potrebama klijenata kompanije za promet nekretnina „Infinity“ Kft. iz Budimpešte. Autor je projekta “authentic vojvodina” kojim spaja umetnost kao uspešni aktivizam, stvaralačku energiju i kreaciju omladinskih udruženja i pojedinaca, kao vernu projekciju kulturne baštine lokalne zajednice. U sedmogodišnjem periodu postojanja i rada, ova organizacija realizovala je više kulturnih večeri i manifestacija, izložbi i edukativnih programa u domenu kulture, umetnosti i zaštite životne sredine, kao i 14 različitih kolekcija besplatnih promotivnih razglednica. 

Dobitnik je nagrade u kategoriji Nevladin sektor za projekat „Ubaci limenku, dovrši skulpturu“; za autorski projekat - www.savesubotica.org, dobija prvu nagradu na konkursu „Unapređenje komunikacije građana i organa javne vlasti posredstvom Interneta“ koje je u cilju razvoja, promocije i popularizacije IKT.  Igor Halasević je bio koordinator programa na više grupnih izložbi i kampanja, rukovodilac projektnog menadžmenta u tri nevladine organizacije. Autor je projekta i izvršni koordinator realizacije višegodišnjeg koncepta “Subotica – Grad secesije” koji promoviše naš grad, kulturu i nasleđe. U 2016.  godini održao je samostalnu izložbu fotografija secesije Stare Moravice i Pačira povodom Svetskog dana secesije u junu 2016.god. Osnovao kompaniju kreativne industrije i galeriju “Klein House” u Subotici sa preko 80 održanih kulturno- umetničkih programa, izložbi, predavanja i performansa u 2016.god. Realizovao projekat “VinoGrad” u sklopu manifestacije Noć muzeja 2016. kroz saradnju na zajedničkom razvoju i promociji prirodnog vinarstva i vinogradarstva u Subotici i okolini. 

Predstavljalo je Suboticu na generalnoj skupštini Mreže gradova secesije, koja je održana 25. januara 2013. godine u portugalskom gradu Aveiru, na kojoj je jednoglasnom odlukom Subotica postala novi član Mreže gradova secesije. Projekat "Subotica - Grad secesije" 2016: -Generalna skupština Réseau Art Nouveau Network/ Glasgow i Barcelona 2016, predstavljanje Grada Subotice u mreži gradova secesije, učešće u pisanju i postavljanju strategije četvorogodišnjeg međunarodnog projekta za program Creative Europe pod nazivom “Inside Art Nouveau” u saradnji sa 15 partnerskih gradova iz Evrope i prezentacija subotičke kulturne baštine kroz prikaz motiva enterijera u stilu secesije. 

LAURA KOZMA je rođena 16. oktobra 1990. godine u Čantaviru, gde je pohađala osnovnu školu. Završila je Politehničku školu u Subotici, smer tehničar za oblikovanje grafičkih proizvoda, a studirala je na Nastavničkom fakultetu „Juhas Đula“, Univerzitet u Segedinu, smer - vizuelni umetnik i grafičar. Radi kao nastavnik likovne kulture u Osnovnoj školi „Sečenji Ištvan“ u Subotici. Pored posla, bavi se i stvaralačkim radom: izlaže, aktivno učestvuje u kulturnom životu grada, učestvuje u likovnim kolonijama, vodi likovne radionice. Učestvovala je na izložbama organizovanim povodom Dana vojvođanskog mađarskog slikarstva, a radi i na projektima kao što su konkurs Rimokatoličke župe na Kelebiji za izradu slika svetaca. Njena prva ozbiljna izložba bila je organizovana u Mađarskoj kući u Subotici pod naslovom „Iz tri ugla“.

Laura je učestvovala na nekoliko likovnih kolonija, izlagala na Grupnim izložbama i imala 5 samostalnih izložbi. Uglavnom slika pejzaže, na jedinstven način, iz svog ugla. Građevine prikazuje različitim tehnikama. Slike predstavljaju seoske i gradske pejzaže, zgrade bez živih likova, jarkih boja ili senki pri kreiranju okruženja. To su vojvođanski pejzaži, gde se na najviše slika mogu pronaći motivi Subotice i okoline. 

EMA PEŠTI rođena je 25. maja 1990. godine u Subotici. Završila je Politehničku školu u Subotici, smer - tehničar za oblikovanje grafičkih proizvoda, a studirala na Nastavničkom fakultetu „Juhas Đula“, Univerzitet u Segedinu, smer - vizuelni umetnik i grafičar. Ema Pešti je grafički dizajner u štampariji. Pored posla, bavi se i stvaralačkim radom: izlaže, aktivno učestvuje u kulturnom životu grada, ilustruje knjige, radi scenografije za pozorište, učestvuje u likovnim kolonijama. Slikarsko stvaralaštvo Eme Pešti je izrazito apstraktno, ali u detaljima njenih slika otkrivaju se novi svetovi: Sunce, Mesec, voda, nebo, prah u oblacima, prozori na kućama. Tokom stvaranja nju zaokuplja izgradnja kompozicije i postizanje ravnoteže. Postavljanje geomertijskih oblika na platno je u kontrastu sa okruženjem. Pored grupnih izložbi imala je i veliki broj samostalnih izložbi kao i učešća u raznim kolonijama.  

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search