Na Otvorenom univerzitetu 28.01.2017. godine održana je panel diskusija "Kako banke pljačkaju građane, privrednike i državu". Na poziv subotičke Regionalne razvojne agencije Panonreg, Zoran Tasić, sudski veštak za ekonomiju i finansije, izložio je pet načina kako banke putem kredita, kršeći zakon o obligacionim odnosima, pljačkaju građane, privrednike i državu Srbiju.
Ukratko:
1. Valutne klauzule - Nezakonito je kredit dobijen kao keš u dinarima vezati valutnom klauzulom za evre, švajcarce, a to banke kod nas rade, na osnovu tzv. "valutnih klauzula" - jer prema Zakonu (o obligacionim odnosima), kredit mora biti ugovoren isključivo u jednoj valuti (dinarima);
2. Zatezne kamate - Nezakonito je obračunavanje zakonske zatezne kamate pre krajnjeg roka dospeća kredita - jer se rate moraju isplaćivati po anuitetskom planu, te onda nije jasno na šta se (u slučaju kašnjenja rate) obračunava zatezna kamata;
3. Naknade - Nezakonita je naplata raznih naknada na kredit - jer prema zakonu sve naknade moraju biti ukalkulisane u kamatu.
4. Provizije - Nezakonita je naplata raznih provizija na kredit - jer prema zakonu sve provizije moraju biti ukalkulisane u kamatu.
5. Menjanje kamatne stope - Samovoljno menjanje kamatne stope tokom korištenja kredita u skladu sa aktima i poslovnom politikom (nezakonito) - jer je zakonski važeća samo prvobitno ugovorena kamatna stopa.
Na ovaj način, prema Tasiću, građani i država oštećeni su proteklih godina za najmanje 60 milijardi evra. Ropski uslovi zaduživanja takođe su primorali mnoge privrednike da izbegavaju uplate poreza, što je oštetilo i državu, koja je ovaj manjak morala da nadomesti - zaduživanjem kod banaka.
Prema Tasiću, nezakonski ugovoreni poslovi su potpuno ništavni (trebalo bi da se anuliraju na način da građani vrate bankama ugovorene sume, a one njima kamate, naknade i td), građani i država imaju pravo da potražuju ono što su im banke otele, te navodi da je dobio nekoliko slučajeva protiv banaka pred Privrednim sudom u Beogradu, i zalaže se da se ova praksa proširi na nacionalni nivo. Na pitanje kako je moglo doći do ovoga, odgovara da se zakoni (pisani još za vreme SFRJ) jednostavno - ne poštuju, navodeći da je u nekim zemljama u okruženju (Mađarska, Poljska) država počela da primorava banke da poštuju zakone.
Panel diskusiju vodio je Milan Maličević, vd direktora RRA Panonreg, koji je u uvodnoj reči potcrtao da je svrha ove prezentacije i diskusije upoznavanje građana i privrednika kako da rešavaju probleme sa komercijalnim bankama.
U prilogu se nalazi kompletni zvučni zapis sa tribine sa pitanjima i komentarima građana koji su doživeli ili još doživljavaju ovu dramu u svom životu i pri tome shvataju da su prepušteni na milost i nemilost banaka i da nemaju načina da se izbore za svoje pravo jer je taj put popločan svim načinima koji obeshrabruju - onemogućuju da ljudi ostvare svoje pravo na povrat novca jer su prevareni.