Početkom godine zbog nelikvidnosti grad uzeo iz trezora 100 miliona dinara, od Ministarstva odbrane traže da se produži rok za otplatu vojne imovine za koju se duguje šest miliona evra.
Drugi ovogodišnji rebalans budžet i izveštaj o polugodišnjem trošenju novca u gradskoj kasi bili su tema sednice Skupštine grada. Kako je na Skupštini objašnjeno, usklađivanje je delom knjigovodstveno, zbog sugestija Državne revizorske institucije, ali i što je završen proces o racionalizaciji broja zaposlenih u ustanovama.
U budžet, koji je planiran na 6,3 milijarde dinara u prvih pola godine priliv novca je iznosio 2,3 milijarde dinara, odnosno 40 odsto od planiranog godišnjeg nivoa, što je za devet odsto više nego lane. Ipak, i pored toga, početkom godine grad je morao da pozajmi 100 miliona iz gradskog trezora, što je neuobičajen potez koji nikada nije korišćen prethodnih godina.
- To je instrument koji zakon dozvoljava da se prevaziđu trenutni problemi u likvidnosti budžeta, to je beskamatna pozajmica, koju moramo da vratimo do kraja godine, a mi smo sebi odredili rok do kraja novembra, rekla je Dubravka Rodić, sekretar Sekretarijata za finansije.
Obrazlažući ostvarenje budžeta u provoj polovini godine, Rodić je rekla da je bilo veoma naporno održavati likvidnost budžeta i ne kasniti kod plaćanja obaveza. Da se gradska kasa već mesecima „muči“ da isplati sve obaveze najviše se pominjalo kod isplaćivanja rata za kupovinu vojne imovine. Rodić je potvrdila da je grad u pregovorima sa Ministarstvom odbrane od koga traže prolongiranje obaveza. Grad je kupovinom tzv. Prve kasarne kao i Domom vojske preuzeo obavezu da isplati protivvrednost od šest miliona evra u narednih pet godina.
-Postoje određene docnje u isplati rata za ove objekte. Bili smo u Ministarstvu odbrane da sagledamo mogućnost prolongiranja rokova koji su ugovorom definisani, da bi olakšali njihovo izmirenje, a da sa druge strane, ne dođemo ni mi ni Ministarstvo u situaciju da ti objekti budu vraćeni. Ministarstvo ima sluha za tu temu, međutim, to je proceduralna stvar koja podrazumeva podnošenje pismenog zahteva i predloga Direkciji za imovinu, Vladi koja je donela Master plan za upravljanje vojnom imovinom, Ministarstvu odbrane. Aktivnost ide u tom pravcu, i mi se nadamo da će rok biti produžen na sedam ili 10 godina, u zavisnosti od mogućnosti, kaže Rodić na pitanje „Politike“.
*
U prilogu su izjave Jožef Miškolcija ( predstavnik privatnika koji se bave sahranama ) i Vesne Prćić (JKP Pogrebno)
*
Dodatne informacije o sednici pročitajte na www.subotica.rs