Након девет година припрема, 15. октобра започели су земљани радови на изградњи Регионалне депоније за град Суботицу и шест околних општина, Бачка Топола, Мали Иђош, Кањижа, Сента, Чока и Нови Кнежевац, који би требали да буду завршени јануара 2017. године. Ово је пионирски пројекат за читаву Србију који ће променити начин газдовања отпадом у Суботици, оценили су Стана Божовић, државна секретарка у Министарству пољопривреде и заштите животне средине и Јене Маглаи, градоначелник Суботице.
Изградња Регионалне депоније на којој ће се прикупљати и делом рециклирати отпад за око 260.000 становника финансира се највећим делом од бесповратног улагања Европске уније у висини од 19,5 милиона евра, Влада Србије за ово је издвојила 3,2 милиона евра, а милион евра треба да обезбеде Суботица и општине региона. Депонија се гради на простору између села Биково и Ором и простире се укупно на 46 хектара, али ће у овој првој фази изградње прве две касете и тела депоније, што је према проценама довољно за наредну деценију, она заузети нешто више од шест хектара. Тендер за изградњу Регионалне депоније добила је италијанска фирма „Иби“, заједно са шабачком фирмом „Сет“ и „инстел инжињерингом“ из Новог Сада. Њихов задатак је израда пројектне документације и комлетна изградња.
-Ово је скуп и комплексан пројекат који се тиче задравља грађана Србије, али и заштите животне средине. Наш циљ је да до 2018. године све локалне заједнице израде документацију за регионалне депоније као места сортирања и рециклаже отпада. У Србији је свега 60 одсто становништва обухваћено органзованим сакупљањем отпада, а имамо 3.500 сметлишта. Влада Србије има веома јасно постављена стратешка документа у овој области, знамо где се налазимо и који пут треба да пређемо у складу са директивом Владе и препорукама Европске уније, рекла је Божовић.
У Србији данас свега пет одсто отпада се рециклира, а циљ Владе и ресорног министарства је да се то повећа на 50 одсто. Регионална депонија у Суботици имаће управо један од задатака да сортира отпад и даље га користи. Како су објасниле Андреа Кикић, директорица предузећа „Регионална депонија“ и Елена Јанковић, стручњак за токове отпада, плава и смеђа канта сакупљаће две различите врста отпада, оног спремног за рециклажу и мешаног, углавном органског које ће бити намењено за производњу биогаса, и ове две врста отпада имају посебне токове унутар система Регионалне депоније. У тело депоније одлагаће се само оно што више не може да се искористи. Међутим, иако је пројектном документацијом јасно како ће се управљати отпадом када стигне до Регионалне депоније, остаје питање како у наредних годину дана променити свест грађана, навићи их на раздвајање смећа, али и припремити локално предузеће задуженог за сакупљање отпада да промени своју улогу и начин досадашњег рада.
-Очекујемо да ће прелазак на нови систем трајати и неће одмах бити могуће применити га за све становнике региона. Зато припремамо и едукативне програме. Сада радимо на бизнис плану о прикљуљању отпада како би се наредне године почело са применом примарне селекције, односно раздвајања отпада тамо где и настаје, каже Андреа Кикић.