Гради се регионална депонија

Pon, 09.11.2015 - 20:03 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 
Stana Božović Subotica kao primer dobre prakse kako štititi životnu sredinu
Stana Božović Subotica kao primer dobre prakse kako štititi životnu sredinu

 Након девет година припрема, 15. октобра  започели су земљани радови на изградњи Регионалне депоније за град Суботицу и шест околних општина, Бачка Топола, Мали Иђош, Кањижа, Сента, Чока и Нови Кнежевац, који би требали да буду завршени јануара 2017. године. Ово је пионирски пројекат за читаву Србију који ће променити начин газдовања отпадом у Суботици, оценили су Стана Божовић, државна секретарка у Министарству пољопривреде и заштите животне средине и Јене Маглаи, градоначелник Суботице.

    Изградња Регионалне депоније на којој ће се прикупљати и делом рециклирати отпад за око 260.000 становника финансира се највећим делом од бесповратног улагања Европске уније у висини од 19,5 милиона евра, Влада Србије за ово је издвојила 3,2 милиона евра, а милион евра треба да обезбеде Суботица и општине региона. Депонија се гради на простору између села Биково и Ором и простире се укупно на 46 хектара, али ће у овој првој фази изградње прве две касете и тела депоније, што је према проценама довољно за наредну деценију, она заузети нешто више од шест хектара. Тендер за изградњу Регионалне депоније добила је италијанска фирма „Иби“, заједно са шабачком фирмом „Сет“ и „инстел инжињерингом“ из Новог Сада. Њихов задатак је израда пројектне документације и комлетна изградња.

    -Ово је скуп и комплексан пројекат који се тиче задравља грађана Србије, али и заштите животне средине. Наш циљ је да до  2018. године све локалне заједнице израде документацију за регионалне депоније као места сортирања и рециклаже отпада. У Србији је свега 60 одсто становништва обухваћено органзованим сакупљањем отпада, а имамо 3.500 сметлишта. Влада Србије има веома јасно постављена стратешка документа у овој области, знамо где се налазимо и који пут треба да пређемо у складу са директивом Владе и препорукама Европске уније, рекла је Божовић.

    У Србији данас свега пет одсто отпада се рециклира, а циљ Владе и ресорног министарства је да се то повећа на 50 одсто. Регионална депонија у Суботици имаће управо један од задатака да сортира отпад и даље га користи. Како су објасниле Андреа Кикић, директорица предузећа „Регионална депонија“ и Елена Јанковић, стручњак за токове отпада, плава и смеђа канта сакупљаће две различите врста отпада, оног спремног за рециклажу и мешаног, углавном органског које ће бити намењено за производњу биогаса, и ове две врста отпада имају посебне токове унутар система Регионалне депоније. У тело депоније одлагаће се само оно што више не може да се искористи. Међутим, иако је  пројектном документацијом јасно како ће се управљати отпадом када стигне до Регионалне депоније, остаје питање како у наредних годину дана променити свест грађана, навићи их на раздвајање смећа, али и припремити локално предузеће задуженог за сакупљање отпада  да промени своју улогу и начин досадашњег рада.

    -Очекујемо да ће прелазак на нови систем трајати и неће одмах бити могуће применити га за све становнике региона. Зато припремамо и едукативне програме.  Сада радимо на бизнис плану о прикљуљању отпада како би се наредне године почело са применом примарне селекције, односно раздвајања отпада тамо где и настаје, каже Андреа Кикић.

Autor teksta: 

Više o ovoj temi...

Zamenik gradonačelnika Imre Kern i direktor Društva sa ograničenom odgovornošću za upravljanje čvrstim komunalnim otpadom „Regionalna deponija“ Subotica, Gligor Gelert, danas su, u krugu „Regionalne deponije“ održali konferenciju za novinare povodom  integralne dozvole za zaštitu životne sredine (IPPC) koju je ovo preduzeće pribavilo 9. novembra. Kern je, tom prilikom, istakao da je Grad Subotica, kao najveći osnivač „Regionalne deponije“, sa velikom pažnjom i brigom pratio ceo proces dobijanja upotrebne dozvole, kao i dobijanja IPPC dozvole.

„Mislim da je ovo preduzeće, uz mnogo uloženog truda, napravilo dobar posao, naročito zbog toga što originalni sistem za prečišćavanje otpadnih...

detaljnije
Post date: Uto, 15.11.2022 - 19:45

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine odobrio je plan sanacije nesanitarne deponije u Subotici koji košta pet miliona evra. Za početak iz gradskog budžeta izdvojeno 15 miliona dinara.

– Gradsko veće upravo je donelo odluku o raspodeljivanju kamiona smećara i podizača kontejnera za opštine Senta, Mali Iđoš, Bačka Topola, Kanjiža, Novi Kneževac i Čoka koje su zajedno sa gradom Suboticom osnivači Regionalne deponije.
U javnoj nabavci vrednoj 319,3 miliona dinara, koju je sproveo grad Subotica nabavljeno je 25 vozila koja su jedan od neophodnih uslova kako bi se i iz Subotice, ali i iz okolnih opština smeće nastalo na lokalu prenosilo do Regionalne deponije u naselju Bikovo.
Takođe, u ovogodišnjem budžetu...

detaljnije
Post date: Uto, 08.02.2022 - 17:44

Dr Balint Pastor (dr. Pásztor Bálint), predsednik Skupštine grada, posetio je Regionalnu deponiju d.o.o. Subotica, u pratnji Imre Kerna, zamenika gradonačelnika, i članica gradskog veća, kako bi se upoznao sa ekološkim aktivnostima vezano za iskorišćavanje sekundarnih alternativnih sirovina u energetske svrhe.

Regionalna deponija d.o.o. u saradnji sa „E3 International“ je u fazi uspostavljanja pilot projekta tokom kojeg će se na površini od 1 ha izvršiti sadnja 14 hiljada energetskih vrba.

Više o tome u video prilogu izjava za medije dr Balinta Pastora i dr Gligor Gelerta, v.d. direktora Regionalne sanitarne...

detaljnije
Post date: Sre, 28.04.2021 - 10:59

U Srbiji niko nema interesa da se bavi sa bačenim plastičnim vrećicama tako da one završavaju sahranjene kao i ranije, a sada i u telu nove deponije.

Samo 3 - 5 % otpadnog materijala donetog na sanitarnu deponiju na Bikovu, biva iskorišćeno, predato u reciklažu, ostatak se pohranjuje u telo deponije posle niza tretmana na separaciji i kompostiranju.

Neobično, ali za sada se relativno malo količine otpada donose na ovu deponiju ?!

Danas u predstavnici grada iz sekretrijate za komunalne poslove i zađtitu prirodore obišli i videli proces rada na separaciji i pohranjivanja otpada.

Sve detaljne informacije u prilogu kazuje Čila Goli, dok ispred grada komentariše Timea...

detaljnije
Post date: Sre, 13.11.2019 - 18:07

Od početka izgradnje Regionalne deponije Subotica 2015. godine Arhus centar Otvorenog univerziteta Subotica u saradnji sa Udruženjem TERRA’S najčešće dva puta godišnje organizuje skupove na temu otpada. Kakva je situacija u ovoj oblasti u Srbiji, ali i kada će početi sa radom subotička sanitarna deponija, su samo neka od pitanja o kojima se razgovaralo na okruglom stolu 29. oktobra 2018. godine koji je organizovan uz podršku OEBS Misije u Srbiji.

Ekspert, Gordana Perović, doskorašnji šef Odseka za razvoj sistema upravljanja otpadom u Ministarstvu zaštite životne sredine dala je presek aktivnosti države na uređenju ove oblasti u proteklih desetak godina i ma kako se činilo da pomaka nema, ipak činjenice demantuju. U Srbiji trenutno radi devet...

detaljnije
Post date: Uto, 30.10.2018 - 12:11
Custom Search