Више о овом пројекту који је презентован тиму министарке Кори Удовички, и представницима присутних локалних самоуправа, прочитајте овде у наставку.
У прилогу се налази целокупни илустровани звучни запис презентације програма и као и дискусије коју је представио Кемивеш Тивадар (Kőműves Tivadar) шеф службе за информатику, градске самоуправе Суботица.
Пројекат Града Суботице
Пројектни предлог под називом „Е-тројезичност”, чији је носилац Град Суботица, одабран је 21. октобра 2014. године на основу отвореног позива за изражавање заинтересованости у оквиру заједничког програма Европске уније и Савета Европе под називом „Промоција људских права и заштите мањина у југоисточној Европи“.
Уговор о донацији са Саветом Европе закључен је 3. фебруара 2015. године којим се Граду Суботици опредељује 18.000,00 евра за реализацију планираних пројектних активности.
Главни циљ Пројекта је унапређење службене употребе језика путем изградње техничких капацитета локалне самоуправе (развијање и надоградња постојећег софтверског система), уз следеће специфичне циљеве:
- омогућавање изабраним представницима мањинских заједница приступ писаног материјала у електронском формату на сва три службена језика чиме им се олакшава рад у поступку доношења важних одлука за заједницу;
- омогућавање израде аката у Градској управи на језицима мањина који су у службеној употреби у Граду;
- ефикаснији и ефективнији рад представничких органа локалне самоуправе;
- рационализација у раду органа локалне самоуправе кроз дигитализацију радних материјала чиме се постижу уштеде утрошка канцеларијског материјала.
Најзначајнија активност Пројекта је израда информатичке платформе која би омогућила генерисање аката на сва три језика, а која би обухватила следеће модуле:
- Канцеларијско пословање – Писарница: главни модул који чини основу целог канцеларијског пословања Градске управе. Помоћу овог модула се примају (заводе) предмети, прати ток обраде предмета, разводи и архивира предмет. Сви статистички подаци потичу из овог модула.
- Завођење писама – Пошта: велики број грађана се обраћа Градској управи писменим путем преко поште и већина комуникације према грађанима се врши такође поштом (слање обавештења о допуни и завршних аката). Овај модул даје прегледност и квалитетан преглед поступка.
- Бирачки списак: вођење бирачких спискова је поверени посао коју ради Градска управа. Општи бирачки списак је регистар становништва. Апликацију користимо и за допуну недостатакаједиснтвеног и посебног бирачког списка, који у неким аспектима не воде бригу о детаљима који су неопходни за поштовање права националних мањина.
- Матичне књиге: Евиденција личног стања грађана са матичним књигама рођених, венчаних, умрлих и књигом држављања. Из ове апликације се штампају изводи и уверења за грађане, и ради целокупно пословање од пријаве до књижења промена на датим књигама.
- Породиљски додатак: само сегмент од друштвене бриге о деци и родитељима помоћу којег се остварује право на родитељски додатак, евидентирају породиље и исплаћују накнаде.
- Електронске седнице: у остваривању демократских права грађана је важан сегмент рад представника грађана. Стручне службе помоћу стручних комисија предлажу решења градоначелнику и већницима. Након расправе одлучују да ли ће прихватити предлог и проследити у скупштинску процедуру. Како би сви који су део процедуре били што боље информисани, неопходно је да добију благовремено и на најбољи начин приказане информације које су им потребне у одлучивању. Овај модул прати цео поступак од заказивања седнице већа до прослеђивања материјала скупштини.