U Medija-centru Gradske kuće danas su potpisani prvi ugovori između Garancijskog fonda APV i poljoprivrednih proizvođača sa teritorije grada Subotice kojima su odobrene kreditne linije po konkursu za obezbeđenje dugoročnih kredita namenjenih finansiranju kupovine nove opreme za navodnjavanje i protivgradnu zaštitu kroz sufinansiranje dela kamate za nalogodavce po garancijama Fonda.
Ugovore su, u prisustvu gradonačelnika Subotice Jenea Maglaija i člana Gradskog veća zaduženog za oblast poljoprivrede Šimona Ostrogonca, potpisali direktor Garancijskog fonda APV Goran Vasić i voćari Jasna Imgrund, Katalin Elek i Rudolf Terečik.
Gradonačelnik Maglai je podsetio je da je Subotica prva lokalna samouprava u Srbiji koja je počela projekat subvencionisanja kamate kreditnih linija za kupovinu opreme za navodnjavanje i protivgradnu zaštitu, i dodao da je proizvodnja voća danas gotovo nemoguća bez realizacije ovakvih projekata.
- Smatram da se u budućnosti niko neće moći da bavi voćarstvom ukoliko ne bude zaštitio svoje voćnjake putem ovakvih i sličnih projekata. Pozivam poljoprivredne proizvođače da razmotre ove mogućnosti, jer mislim da se ovakve investicije veoma brzo isplaćuju i da su korisne za razvoj poljoprivrednih gazdinstava – rekao je gradonačelnik Maglai, najavljujući mogućnost da od jeseni subvencionisane kredite i kamatne stope koriste i privrednici.
Goran Vasić je naglasio da je ova kreditna linija efikasan model prepoznat u zemljama Evropske unije, da se uskoro očekuje i proširenje namene ove kreditne linije i da su korisnicima sredstava na raspolaganju i dodatne finansijske povoljnosti.
- Korisnici ovih sredstava imaju pravo da konkurišu za povraćaj sredstava i od Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, koji može da iznosi i do 50 odsto investicije. Uoči Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu mi ćemo našu kreditnu ponudu moći da proširimo i na nabavku matičnih stada rasne stoke i sadnog materijala – kazao je Vasić.
Reč je o dugoročnim bankarskim kreditima, odobrenim na pet godina. Nakon grejs perioda od godinu dana, kamatu će dve godine otplaćivati Garancijski fond i lokalna samouprava koja je za tu namenu ove godine izdvojila 18,5 miliona dinara putem Programa za uređenje i zaštitu poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini. Preostale dve godine kamatu za kredit plaćaće poljoprivrednici.
Prva tri ugovora imaju ukupnu vrednost od 100.000 evra i odnose se na površinu od oko 10 hektara.