Svečana dodela medalja Lajoš Vermeš

Čet, 19.02.2015 - 00:06 -- dejan.vukovic

Večeras je čitaonici Gradkse biblioteke održana svečana dodela nagrada najboljim sportistima Subotice u izboru Medalja Lajoša Vermeša. Ovo je deveta sezona jedinstvene akcije  koja za cilj ima promociju subotičkog sporta, ali i odavanje priznanja onima koji su u prošlosti postavili temelje „grada sportova“. Akcija je urađena uz pomoć „Subotičkih novina“, koje su medijski partner, te resora za sport, omladinu i turizam Grada Subotice, Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu i ostalih prijatelja akcije. 

Svaki korak akcije je u potpunosti javan. Članovi žirija, njih tridesetoro, a reč je o sportskim novinarima, trenerima i sportskim radnicima, javno su, putem stranica „Subotičkih novina“ cenili rezultate subotičkih sportista, u apsolutnoj kategoriji, a sabiranjem poena dobijeni su najbolji među najboljima. Nije se menjalo ni pravilo da predloženi sportisti moraju biti članovi nekog od subotičkih klubova u većem delu godine za koju se dodeljuju nagrade, a jedino je to razlog zbog čega u konkurenciji nisu Davor Štefanek i Nikola Kalinić, osvajači svetskog zlata i srebra, ali u bojama zrenjaninskog Proletera i beogradske Crvene zvezde.

Nagrade nose ime Lajoša Vermeša, čoveka koji je ceo svoj život posvetio sportu. Svojim primerom, zalaganjem, ali i ulaganjem vlastitih materijalnih sredstava učinio je mnogo za subotički sport i zadužio ovu sredinu. Nije bilo sporta u kome se Vermeš nije istakao, a najveće domete postigao je baveći se mačevanjem, biciklizmom, boksom i gimnastikom. Ne samo da je bio istaknuti sportista, već je rado podučavao i druge. Ipak, Vermeš će ostati u sećanju kao sportski vizionar. Naime, upravo je on prvi shvatio veliku olimpijsku ideju, te je na Paliću napravio prve igre koje su bile veza sa nekadašnjim antičkim igrama. Istorija govori da je prvo sportsko takmičenje na Paliću održano 26. avgusta 1880. godine, dakle i pre nego što je Pjer de Kuberten organizovao prve moderne olimpijske igre. Zahvaljujući Vermešu Subotica je još 1884. godine dobila biciklističku stazu, odmah posle Lajpciga i Londona, a Sovina kula bila je možda i prvi primer olimpijskog sela. Izbor se rukovodi osnovnom Vermešovom filozofijom. Govorio je da sport treba da uđe u svakodnevni život čoveka i da mora da bude dostupan svakom čoveku. Bila je to smela i napredna misao za kraj 19. veka kada je sport bio isključivo zabava aristokratije. Zato se i ovaj izbor sprovodi u apsolutnoj kategoriji, svi sportisti, od pionira do veterana dobijaju jednaku šansu da se bore za najviša priznanja.

Prvu su podeljena priznanja koje su zaslužili sledeći sportisti. Karim Bendžama - teniser Spartaka, Dominik Husar - mladi fudbaler Spartaka, Anja Drljača - mačevalka Spartaka, Aleksandar Drakulić - kapiten Muškog košarkaškog kluba Spartak, Violeta Slović - kapiten Ženskog fudbalskog kluba Spartak, Jelena Ademi - takmičarka Atletsko-rekreativnog kluba Tron, Obrad Cvijanović - kik bokser Spartaka, Roland Nađ - član pionirsko-omladinske škole fudbalskog kluba Spartak, Marko Kljajić - mačevalac Spartaka, Veljko Gligorić - bokser Spartaka, Dijana Šefčić - atletičarka Spartaka, Miloš Vuković - teniser Spartaka, Đorđe Vuković - karatista Enpija, Roland Bin - rvač Spartaka, Anja Marković - takmičarka Konjičkog kluba Linda, Korina Francišković - košarkašica Spartaka, Nora Bognar - takmičarka Planinarskog kluba Spartak, Anđela Vidović - teniserka Spartaka, Goran Antonić - fudbaler Spartaka, Bence Bognar - stonoteniser Spartaka, Nađa Vidaković Hadnađ - košarkašica Spartaka, Ervin Rožnjik - takmičar Kluba dizača tegova Spartak, Ljiljana Gardijan - prvi golman Ženskog fudbalskog kluba Spartak, Dalibor Nikolić - član Kluba borilačkih veština Ulitat fajter Spartak, Stela Buljovčić - takmičarka Jedriličarskog kluba Reful, Novak Savić - plivač Spartaka, Ana Miković - takmičarka Veslačkog kluba Palić, Zvonko Jakovljević - fudbaler Spartaka, Alen Kujundžić - kuglaš Spartaka 024, Milan Poledica - karatista Enpija, Marta Drpa - odbojkašica Spartaka, Iva Kujundžić - plivačica Spartaka, Veselin Jelić - rukometaš Spartak VojPuta, Milena Nikolić - fudbalerka Spartaka, Leona Rogić - klizačica Spartaka, Marko Kovačević - rukometaš Spartak VojPuta, Jovana Ilić - atletičarka Spartaka, Aleksandar Čokić - stonoteniser Spartaka, Gabor Kasa - biciklista Spartaka, Noemi Vakula - gimnastičarka Spartaka, Miloš Milisavljević - subotički košarkaš trenutno u razvojnoj NBA ligi, Dimitrije Žarković Đolai - biciklista Spartaka, Florijan Sabo - bokser Spartaka, Sofija Medić - odbojkašica Spartaka, Alegra Poljak - fudbalerka Spartaka i Jovana Đurić - plivačica Spartaka

Sportisti koji su zauzeli prvih deset pozicija dobili su Vermešove plakete. Na desetom mestu našao se Predrag Prlja iz Muškog košarkaškog kluba Spartak. Prlja je trenutnoj postavi Spartaka rekorder po broju utakmica odigranom za prvi tim, a jedan je od najboljih igrača u tekućoj sezoni u kojoj Golubovi ponovo igraju u Prvoj ligi Srbije i pune Halu sportova.

Deveto mesto je pripalo Kristini Boja iz Jedriličarskog kluba Palić. U 2014. godini bila je prvakinja Vojvodine i Srbije, te pobednica na Kupu Vojvodine i Kupu Srbije. Ipak, ono čime se posebno diči jeste bronzana medalja sa Balkanijade među devojčicama do 12 godina.Tatjana Matić, kapiten Ženskog odbojkaškog kluba Spartak, nalazi se na osmom mestu. Ona je već godinama standardni član postave prvog tima Spartaka, a Golubice su i u 2014. godini pokazale da se sa pravom nalaze u grupi najboljih srpskih ekipa.

Na sedmom mestu se nalaze sportisti iz tri poznata subotička kluba. Vladimir Torbica je poznati kapiten Fudbalskog kluba Spartak i živa legenda popularnih Golubova. Spartak je godinama unazad u Super ligi Srbije, a Torbica je najiskusniji, ali još uvek i najbolji prvotimac superligaša sa severa Bačke. Bojan Županjac je ubitačan prvotimac Rukometnog kluba Spartak VojPut. Rukometaši su u 2014. godini stali na korak do plasmana u plej-of. Polusezonu su završili na drugoj poziciji sa trenutno su lideri na tabeli Super rukometne lige Srbije sa ozbiljnim namerama da se umešaju u borbu za titulu. Vujadin Bosnić, kapiten Rvačkog kluba Spartak, je trenutno i najiskusniji takmičar. Okitio se i medaljama, naravno zlatnim i srebrnim, na Prvenstvu Vojvodine i Srbije, te Kupu Vojvodine i Srbije. Bio je i kapiten ekipe koja je osvojila treće mesto u Prvoj ligi Srbije.

Šesto mesto pripalo je Robertu Dudašu, rvaču Spartaka. Iza njega su zlatne medalje sa Prvenstva Vojvodine i Srbije, sa Kupa Vojvodine i Srbije, dok je osvojio i prvo mesto na Prvenstvu Mediterana. Na Prvenstvu Evrope bio je osmi, a na Prvenstvu sveta sedmi. Istu poziciju deli i Denis Memetović, bokser Spartaka. U 2014. godini postao je prvak Vojvodine i Srbije, osvajač Kupa Vojvodine i Srbije, a svoje umeće pokazao je na čuvenom turniru Zlatna rukavica Srbije na kojem je osvojio prvo mestu u jakoj međunarodnoj konkurenciji u kategoriji do 75 kg.

Na petom mestu nalazi se Andrej Barna, plivač Spartaka. Andrej je bio višestruki prvak Vojvodine i Srbije, te je osvojio i prvo mesto na Kupu Mediterana. Pored toga, oborio je niz državnih rekorda. U protekloj godini isplivao je „B“ olimpijsku normu i jedan je od kandidata za Olimpijske igre u Riju. Na korak do Vermešove medalje nalazi se Gabor Sagmajster, subotički motorista. Nastup na Dakar reliju 2014. godine okončao je na dvanestom mestu, među vozačima privatnih ekipa. Takođe, bio je 14. na trci Svetskog kupa u Abu Dabiju, te drugi na Balkanijadi. I ove godine je osvojio titulu prvaka Srbije, a nagrađen je „Zlatnom kacigom“ Moto saveza Srbije za pet titula državnog prvaka, te „Majskom nagradom“, visokim priznanjem Sportskog saveza Srbije.

Najznačajnija priznanja koje ovaj izbor dodeljuje su Vermešove medalje. Specijalnim medaljama koje su nastale kao spoj nadahnuća akademske vajarke Vere Gabrić Počuča i tradicionalnog kvaliteta Livnice "Antal" nagrađeno je troje najboljih sportista, najbolji klub i posebno priznanje za sportski podvig godine. Medalje je podelio Mihalj Vermeš, unuk Lajoša Vermeša. Pored medalja troje najboljih sportista nagrađeni su sa  poklon paketom sportske opreme Unit, novog brenda iz Subotice i vaučerom za polugodišnje korišćenje usluga Sportsko-rekreativnog centra Ekonomskog fakulteta u Subotici. 

Treće mesto u izboru Medalja Lajoša Vermeša zaslužio je Nikola Sedlak, šahista Spartaka. Na Prvenstvu Srbije, održanom u Subotici, osvojio je treće mesto, iako je bio i na korak do zlata. Zlato je i stiglo, ali sa Šahovske olimpijade u Norveškoj, na kojoj je Nikola nagrađen za najbolji pojedinačni rezultat na četvrtoj tabli reprezentacije Srbije. Nikola nije prisustvovao svečanosti pošto se nalazi na jakom šahovskom turniru u Lincu. Drugo mesto pripalo je prošlogodišnjem pobedniku veslaču Martinu Mačkoviću koji je oprošle godine osvojio bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu za seniore do 23 godine. On je trenutno jedan od kandidata za naredne olimpijske igre, a trenutno studira u Americi, na prestižnom fakultetu Berkli.

Najbolji sportista u akciji Medalja Lajoša Vermeša je Tamaš Kajdoči, član klub adizača tegova Spartak. Nije bilo mnogo dileme za članove žirija, od mogućih 300, Tamaš Kajdoč osvojio je 263 boda. U 2014. godini Tamaš je bio prvak Vojvodine i Srbije za juniore i mlađe seniore, odnosno osvajač oba Kupa. Kao član reprezentacije Srbije osvojio je dve bronzane medalje na Prvenstvu Evrope za juniore, srebro i dve bronzane medalje na Prvenstvu Evrope za takmičare do 17 godina, te drugo mesto na Olimpijskim igrama mladih. Uz sve to je bio i član ekipe koja je osvojila prvo mesto na Ekipnom prvenstvu Srbije.

U akciji Medalja Lajoša Vermeša tradicionalno se nagrađuje i najbolji sportski kolektiv. Ovo priznanje pripalo je Klubu dizača tegova Spartak. U protekloj godini dizači Spartaka su bili ekipni prvaci Srbije za seniore, za takmičare do 23 godine, za juniore, za učenike srednjih škola, te drugi u konkrenciji učenika osnovnih škola, dok su u istim disciplinama bili bez premca na teritoriji Vojvodine. Prošle godine su dizači tegova iz Subotice osvojili šesnaestu titula seniorskog ekipnog prvaka države, odnosno desetu uzastopnu. Po oceni žirija na drugo mesto plasirao se rukometni klub Spartak Vojput koji se trenutno nalazi na prvom mestu Super rukometn elige Srbije. 

I ove godine se dodelila nagrada za sportski podvig, odnosno rekord godine. Ov aatraktivna nagrada pripala je plivaču Spartaka, Andreju Barni, koji je imao sjajnu sezonu, a okončao ju je obaranjem državnog rekorda za kadete u trci na 50 metara. Barna je oborio rekord koga je do sada držao čuveni Milorad Čavić, te potvrdio da je ozbiljan kandidat za najveća svetska takmičenja. Nažalost Barna nije bio u mogućnosti da primi nagradu pošto se nalazi na pripremama, pa je priznanje primio Pavle Kujundžić, predsednik Plivačkog kluba Spartak.

Na samom kraju manifestacije Mihalj Vermeš, unuk Lajoša Vermeša dodelio je prelaznu Medalju Lajoša Vermeša koja će u narednih godinu dana krasiti dom Tamaša Kajdočija. Ovo priznanje do sada su primili devet sportista među kojima su Jovana Rad, Danica Marković, Davor Štefanek, Sara Klisura, Čaba Nađ, Luka Medić, Gabor Kasa, Martin Mačkovića i večeras Tamaš Kajdoči.

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search