Mirko Bajić i Suzana Kujundžić Ostojić, kao dobitnici izbora sa 10 osvojenih mesta od 19, održali su press konferenciju gde su predstavili svoj koncept platforme za Nacionalni savet Bunjevaca i pozvali ostale da im se pridruže u realizaciji istog.
Mirko Bajić je rekao da je za predsednika Nacionalnog saveta predložena je mr Suzana Kujundžić Ostojić.
Ostalo u zvučnom zapisu konf.
***
Nakon sprovedenih izbora za nacionalni savet bunjevačke nacionalne manjine, utvrđujemo osnovne principe organizacije, funkcionisanja i realizacije strateških ciljeva u radu novog saziva Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine.
Nacionalni savet je stručno i profesionalno organizovan, sa profesionalnom funkcijom predsednika i učešćem potpredsednika na volonterskoj osnovi. Struktura potrebnih izvršilaca na profesionalnom angažovanju u savetu utvrdiće se u skladu sa potrebama u realizaciji poslova iz nadležnosti saveta.
Izvršni odbor se imenuje iz redova izabranih članova saveta u skladu sa Zakonom, na osnovu stručnosti i kompetencije za upravljanje poslovima u oblastima koje su u nadležnosti saveta, vodeći računa o predhodnom iskustvu u radu, neovisno od broja mandata koji su dobile pojedine liste na izborima. Svaki član IO ima direktnu odgovornost i zaduženja za organizaciju i praćenje rada za određenu oblast u okviru nadležnosti saveta.
U strukturi saveta organizuju se odbori u oblasti: obrazovanja, kulture, informisanja i jezika, kako je utvrđeno Zakonom i Statutom. Sastav odbora predlagaće sve liste koje su ostvarile mandate u savetu, rukovodeći se istim načelom strušnosti i kompetencije u oblasti za koju je Odbor nadležan. Konačan predlog za izbor sastava odbora Nacionalnom savetu podnosi Izvršni odbor.
Strateški ciljevi u budućem radu nacionalnog saveta su:
Podizanje svesti o značaju i potrebi postojanja Nacionalnog saveta kao predstavničkog tela Bunjevaca.
Uspostavljanje odnosa prema organima vlasti Republike Srbije, kao naše matične države, u pogledu položaja i ostvarivanju prava kao autohtone nacionalne manjine u republici Srbiji.
Uspostavljanje odnosa prema organima vlasti na lokalnom nivou, pre svega u gradovima Subotica i Sombor, te prema organima vlasti AP Vojvodine, u cilju realizacije potreba bunjevačke nacionalne manjine, srazmerno brojčanoj pripadnosti u sredinama u kojima Bunjevci žive, kao i okvirnim pravima u odnosu na druge nacionalne manjine.
Uspostavlajnje saradnje sa pripadnicima bunjevačke nacionalne manjine u dijaspori.
Saradnja i ostvarivanje partnerskih odnosa sa Nacionalnim savetima drugih nacionalnih manjina.
U oblasti obrazovanja:
Dalji razvoj prava u oblasti obrazovanja, povećavanje broja učenika koji izučavaju svoj bunjevački maternji jezik. Nastavak rada na oblikovanju i izradi potrebnih udžbenika i pratećih sadržaja u nastavi, pod okriljem državnih institucija. Aktivnosti koje obezbeđuju konstantnu edukaciju nastavnog kadra. Razvoj pratećih nastavnih i vannastavnih aktivnosti u radu sa učenicima. Uspostavljanje komunikacije i saradnje sa predškolskim i srednjoškolskim ustanovama. Obezbeđivanje dodatnih predavača koji bi predavali u školama gde se među zaposlenima ne može obezbediti predavač u sklopu redovnog procesa nastave.
U oblasti kulture:
Rad na definisanju i zaštiti nematerijalnog kulturnog nasleđa Bunjevaca. Uspostavljanje sistematskog i organizovanog praćenja rada bunjevačkih udruženja u oblasti kulture i pomoć u radu udruženja. Utvrđivanje aktivnosti od posebnog značaja i sinhronizacija aktivnosti udruženja. Stimulacija rada udruženja putem projektnih aktivnosti udruženja na bazi konkursa, vodeći računa da u odlučivanju ne mogu učestvovati direktno zainteresovani učesnici.
Sprovođenje aktivnosti i postupaka prema organima Skupštine AP Vojvodine, u cilju osnivanja „Zavoda za kulturu Bunjevaca u Vojvodini“.
U oblasti informisanja:
Primena novog zakona o informisanju u oviru prava informisanja na jezicima manjina u cilju očuvanja stečenih prava na polju pisanih i elektronskih oblika informisanja. Očuvanje stausa NIU „Bunjevački informativni cenmtar“ kao medijske ustanove pod osnivačkim pravima Nacionalnog saveta i usaglašavanje osnivačkog akta i Stuta NIU „BIC“ saglasno interesima nacionalne zajednice i pravima i obavezama koje proističu iz Zakona. Razvoj novih oblika na planu informisanja na bunjevačkom jeziku i uspostavljanje saradnje sa drugim ustanovama iz oblasti informisanja.
U oblasti jezika:
Sprovođenje potrebnih aktivnosti i završetak rada na standardizaciji bunjevačkog jezika. Pomoć ustanovama i udruženjima u radu na pospešivanju izdavačke delatnosti na bunjevačkom jeziku. Dalje aktivnosti na polju istorijskog i naučno – istraživačkog rada u cilju potvrđivanja autohtonosti bunjevačke nacionalne zajednice i bunjevačkog jezika kao maternjeg jezika, uz saradnju sa stručno kompetentnim ustanovama i udruženjima u okviru bunjevačke nacionalne zajednice.
Nakon konstituisanja Nacionalnog saveta i formiranja Odbora, biće predloženi i usvojeni detaljni planovi rada u sve četiri oblasti na bazi navedenih strateških ciljeva.
Kako bi se gore navedeni ciljevi mogli realno stvariti Nacionalni savet biće konstituisan na način kako je navedeno u ovom dokumentu, a za predsednika Nacionalnog saveta biće izabrana mr Suzana Kujundžić Ostojić
Nacionalni savet nakon konstituisanja ima obavezu da na prvoj narednoj sednici, u roku koji definiše Zakon, donese novi Statut i Poslovnik o radu.
Odmah po donošenju Statuta formiraće se Odbori nacionalnog saveta. Inicijalne predloge za sastav odbora, kako je već navedeno, daće predstavnici svih lista u sastavu saveta, rukovodeći se načelom strušnosti i kompetencije uz konsultaciju sa predsednicima Odbora, a predlog koji će Nacionalnom savetu biti dat na usvajanje, utvrdiće Izvršni odbor.
Ovaj dokument, u nepromenjenoj formi, biće ponuđen na prihvatanje svim članovima saveta sa drugih lista.
U ime izabranih članova saveta sa liste br 1: Mirko Bajić
_____________________________
U ime izabranih članova saveta sa liste br 2: mr Suzana Kujundžić Ostojić
_____________________________
Subotica 10. Novembar 2014.