Večeras je na sceni Jadran, Geza Balog zvanično otvorio 21. Međunarodni festival pozorišta za decu. Festival će trajati narednih pet dana (21-26. septembar) iu biće odigrano 15 predstava iz 13 zemalja Evrope, sveta i zemlje domaćina Srbije.
Deca iz Subotice i sva ona koja iz raznih krajeva Srbije budu došla na Festival imaće prilike da uživaju u izuzetnim predstavama koje sa jedne strane na zanimljiv način reprezentuju svu raznovrsnost kultura iz kojih dolaze, dok sa druge poseduju visok umetnički kvalitet. Učesnike festivala pozdravio je gradonačelnik Subotice, Jene Maglai koji je istakao važnost što se po 21. put u našem gradu održava međunarodna kulturna manifestacija namenjena pre svega deci, ali i odraslima. Uprkos krizi i teškom finansijskom stanju za ovakve manifestacije, lokalna samouprava, Pokrajina i Republika u saradnji moraju obezbediti sredstva. Gradonačelnik je pozdravio sve učesnike i poželeo im prijatan boravak u našem gradu koji će ove nedelje biti u znaku dece i lutki.
Direktor Festivala, gospodin Slobodan Marković podelio prestižne Nagrade za životno delo „Mali princ“. Ovogodišnji dobitnici koju Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici dodeljuje za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu su Timoti Džon Bajford, britаnski režiser, scenаristа i glumаc, koji je veći deo svog rаdnog vekа proveo u Srbiji i Geza Balog, reditelj, dramaturg i teatrolog iz Mađarske. Na žalost Timoti Džon Bajford je preminuo 5 maja ove godine pa je malog Princa preuzela njegova supruga Zorica.
U ponedeljak 22. septembra je prvi festivalski dan. Na programu će se naći 3 takmičarske predstave u 10 časova u pozorištu Deže Kostolanji predstava trupe iz Slovenije "Pekara Mišmaš", od 12 časova u narodnom pozorištu, scena Jadran, lutkarsko pozorište iz Rusije će izvesti predstavu "Martinko" dok će u dečijem pozorištu od 18 časov abiti izvedena predstava "Dah", dečijeg pozorišta iz Subotice. Pored takmičarskog dela biće i niz dešavanja u pratećem programa među kojima bi izdvojili druženje sa Ljubivoje Ršumovićem u Gradskoj biblioteci od 15 časova, otvaranje izložbe plakata u omladinskom klubu Skladište i predstavu na Trgu Novokuzenjskog tetra iz Rusije u izvedbi "Avanture Petra Ivanoviča Uksusova".
Kratke biografije dobitnika Malog Princa:
Timoti Džon Bajford (Timothy John Byford) je autor najboljih TV serija za decu na prostoru bivše Jugoslavije: „Neven“, „Poletarac“, „Nedeljni zabavnik“, „Babino unuče“, „Metla bez drške“, samo su neke od kultnih serija uz koje su odrastale generacije dece. Rođen je u Solsberiju u Velikoj Britaniji, gde se i školovao. Dvogodišnje pozorišne studije završio je u Londonu, sa zvanjem teatarskog inspicijenta. Radio je u londonskim pozorištima (na Vestendu). Televizijskim radom počeo je da se bavi na BBC-ju. Režirao je priloge i samostalne radove u dečjoj redakciji. Na BBC-ju je ostao do 1971. godine kada je došao u TV Beograd, radeći koprodukciju s dramaturgom Milom Stanojević. Radio je serije za Dečju redakciju, Zabavni program i Školsku redakciju. Dobio je više priznanja za svoj rad, a Međunarodni centar književnosti za decu „Zmajeve dečje igre“ dodelio mu je povelju za sveukupno stvaralaštvo i bezgraničnu odanost detinjstvu.
Geza Balog, reditelj, dramaturg, istraživač, istoričar i teatrolog, teoretičar pozorišta lutaka i književni prevodilac, rođen je u Budimpešti 1936. godine. Nakon studija glume na Fakultetu dramskih umetnosti u Budimpešti, diplomirao je na Akademiji za pozorišnu umetnost u Pragu (DAMU) kao lutkarski reditelj i dramaturg. Magistrirao je 1992. godine. Od 1963. godine, uz pauzu zbog rada u dramskim pozorištima, radi u Državnom pozorištu lutaka, kao reditelj i umetnički rukovodilac. Posle 1992. radi u Budimpeštanskom pozorištu lutaka. Od 1964. do 1994. radi kao istraživač na Naučno-pozorišnom institutu. Autor je brojnih kritika i eseja, više pozorišnih knjiga i prevoda dramskih dela poljskih (Fredro, Vispjanjski, Gombrovič, Vitkijevič, Mrožek, Ruževič), čeških (Čapek, Hrabal, Havel), slovačkih i ruskih dramatičara. Godine 1982. dobio je Nagradu „Mari Jasai”. Od 1970. godine predaje u Studiju za pozorište lutaka u okviru Državnog pozorišta lutaka kao i Budimpeštanskog pozorišta lutaka. Od 1998. do 2004. predavao je i na Univerzitetu lepih umetnosti. Od 2000. do 2008. bio je član Izvršnog odbora UNIMA-е (Union Internationale de la Marionnette – International Puppetry Association), od 1996. do 2004. bio je potpresednik, a od 2004. do 2008. predsednik UNIMA centra Mađarske. Radio je i u nekoliko dramskih pozorišta i pozorišta lutaka u inostranstvu, ali i kao televizijski reditelj.