U okviru obeležavanja Međunarodnog dana protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama, 26. jun, održane su danas bar tri tribine na ovu temu. Cilj ove poslednje, koja se održala u prostorijama DLV SLD Podružnica Subotica, je bila stručna edukacije za zdravstvene radnike na temu "Nove psihoaktivne supstance". Ovom edukacijom se želelo želi ukazati na prisutnost novih psihoaktivnih supstanci u Srbiji, te na nove sofisticirane metode reklamiranja i plasiranja istih prvenstveno populaciji mladih.
U nastavku tekst iz najave a u prilozima možete saznati zašto se te supstance prodaju legalno u radnjama, na zgražanje prisutnih zdravstvenih radnika, a formalno ( recimo zatvaranje prodavnice ) se ne može uraditi, kao ni protiv vlasnika tih prodavnica...
***
Generalna skupština UN-a je 1987. godine proglasila 26. jun Međunarodnim danom protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama kao izraz odlučnosti da ojača delovanje i saradnju u borbi protiv zloupotrebe i trgovine drogama. Cilj obeležavanja je motivacija čitave zajednice za učešće u svim aktivnostima koje mogu da doprinesu smanjenju zloupotrebe droga. Posebno značajna ciljna grupa su mladi koje treba motivisati da usvajaju zdrave stilove života.
Slogan ovogodišnje kampanje je "Poruka nade: Zavisnost od droga se može sprečiti i lečiti" i ima za cilj da ukaže na značaj sprovođenja preventivnih mera koje mogu sprečiti zavisnost od droga, ali i da istovremeno ukaže da se ova bolest može lečiti.
Imajući u vidu da zavisnost ima mnogo dimenzija i remeti mnogo aspekata života pojedinca, tretman ove bolesti nikada nije jednostavan. Tretman treba da pomogne osobi da prestane da koristi droge i da živi bez droga, kao i da postigne produktivno funkcionisanje u porodici, na poslu i u društvu. Efikasan tretman osoba koje koriste drogu uključuje mnoge komponente, od kojih je svaka usmerena ka posebnim aspektima bolesti ili njenih posledica.
Decenije naučnih istraživanja i kliničke prakse su dale spektar efikasnih pristupa tretmanu zavisnosti i dokumentuju da je tretman zavisnosti efikasan u istoj meri kao i tretman najvećeg broja drugih hroničnih medicinskih stanja.
Brojni su faktori koji utiču na konzumiranje droga među mladima. Brojni uticaji koje mlada osoba trpi u porodici, školi, širem okruženju i nasleđe imaju odlučujuću ulogu. Posebne napore je potrebno uložiti u rano otkrivanje rizičnih grupa dece i mladih kao i onih koji potiču iz rizičnog porodičnog i socijalnog okruženja ili onih koji pokazuju poremećaje u ponašanju i započeli su sa konzumiranjem psihoaktivnih supstanci.
Zloupotreba droga među mladima i u našoj sredini poprima epidemijske razmere. Ozbiljan problem je dostupnost novih droga koje se sasvim legalno mogu nabaviti i predstavljaju sintetičke analoge „kontrolisanih ili zabranjenih“ droga. Nove psihoaktivne supstance se prodaju kao biljni začini, osveživači prostora, soli za kupanje, biljna đubriva, dijetetski suplementi, čak i kao bombone i žvake. Time se mladi dovode u veliku zabludu misleći da ono što se može kupiti i nije zakonom zabranjeno sigurno je i bezbedno. Upravo suprotno, ova nova sredstva su mnogo opasnija jer imaju znatno jače i razornije delovanje od svojih „kontrolisanih“ paralela ili zabranjenih droga.
Stoga je programe prevencije zavisnosti i rada s decom i mladima potrebno usmereti u pravcima koji će razvijati svestranije njihova interesovanja, kreativnost i sposobnosti za uspešno obavljanje životne uloge.
Cilj preventivnih programa usmerenih na porodicu je poboljšanje odnosa u porodici, jačanje roditeljskih veština, komunikacije unutar porodice i osnaživanje uloge porodice u prevenciji upotrebe droga.
Prim. mr sc. med. Nada Kosić Bibić, načelnik Centra za promociju zdravlja