Prekogranična saradnja mladih iz Srbije i Hrvatske

Sub, 26.04.2014 - 20:13 -- nikola.tumbas

Odgovorni prema prošlosti, sadašnjojsti i budućnosti

Prekogranična saradnja mladih iz Srbije i Hrvatske

Inicijativa mladih za ljudska prava (Inicijativa) iz Srbije i Hrvatske u periodu od 23. do 27. aprila organizuje petodnevni Trening za trenere/ice u Vukovaru u sklopu projekta prekogranične saradnje pod nazivom „Europe Equals Equality“.

U okviru petodnevnog treninga koji predstavlja prvu fazu programa koji će se sprovoditi u narednih godinu dana, 24 mladih iz Srbije i Hrvatske uče o ljudskim pravima, raspadu Jugoslavije i njegovom uticaju na savremeni političko-društveni život u novonastalim državama, mehanizmima za suočavanje sa prošlošću i regionalnoj saradnji. Mladi imaju priliku da se informišu i o položaju manjina u Hrvatskoj i Srbiji i o tome razgovaraju sa predstavnicima civilnog društva koji rade na unapređenju položaja manjina. U okviru programa posetili su i memorijalni centar Ovčara, gde su razgovarali sa Mirkom Kovačićem iz organizacije Vukovarske majke čiji zet je ubijen 1991. godine na Ovčari,  a i sam je bio zatočen u logoru Stajićevo kod Zrenjanina.

„Trening ima za cilj da mlade iz osam pograničnih opština edukuje o značaju poštovanja ljudskih prava i konkretnim problemima o kojima svakodnevno slušamo, ali zbog nepoznavanja prošlosti i neodgovornog odnosa medija, društvenih i političkih elita, ne razumemo  da je trenutna međuetnička situacija u Vukovaru posledica onoga što se na ovom prostoru dešava već više od 20 godina“, smatra Đorđe Bojović, jedan od koordinatora programa iz Srbije. Bojović dodaje da su razvijanje saradnje među mladima i jačanje kapaciteta za buduće normalne regionalne odnose osnovna dostignuća ovog programa.

Bojan Fligler iz hrvatske Inicijative smatra da se ciljevi ovog prekograničnog programa mogu postići isključivo kroz lični kontakt mladih sa obe strane granice, kao i da su edukacija i programi razmene mladih najmoćnije oružje u smanjivanju etničkih tenzija. „To je odgovoran odnos prema budućim generacijama naših zemalja koje pod okriljem Evropske unije treba da menjaju generalnu situaciju koja trenutno postoji na terenu u kojoj se mladi Srbi i Hrvati mrze, a zapravo se ne poznaju“, dodaje Fligler.

Mladi iz Subotice, Sombora, Apatina, Bačke Palanke, Pakraca, Slavonskog broda, Osijeka i Vukovara u narednih godinu dana aktivno će raditi na afirmaciji, promociji i primeni ideja kulture nenasilja, ljudskih prava, dijaloga, saradnje i svesti o značaju društvenih promena.

U projekat je uključeno petoro mladih Subotičana/ki koji pohađaju Trening za trenere/ice i koji će kasnije učestvovati u sledećim fazama projekta: karavanu prijateljstva i daljem aktiviranju mladih iz Subotice.

Sledeće faze ovog projekta obuhvatiće karavan prijateljstva i više javnih događaja koji će za cilj imati promociju evropskih vrednosti kroz program „Vreme za Evropu“.  

Program finansira Evropska unija.

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search