Teme pres-konferencije su bile: sastanci Skupštine i Upravnog odbora Poslovnog udruženja ''Pijaca Srbije'', održani 9. i 10. aprila na Paliću, restruktuiranje javnih komunalnih preduzeća i izveštaj o prometu roba na pijacama u Srbiji u toku 2013. godine. O temi su govorili Ilinka Vukoja, v.d. direktora JKP ''Subotičke pijace'' i predsednik Upravnog odbora Poslovnog udruženja ''Pijaca Srbije'', Predrag Veinović, direktor JKP ''Gradske pijace'' iz Beograda i potpredsednik Upravnog odbora Poslovnog udruženja ''Pijace Srbije'' i Savo Duvnjak, izvršni direktor Poslovnog udruženja ''Pijace Srbije''.
***
U Kongresnom centru Velika terasa na Paliću je 9. i 10. aprila održana godišnja Skupština Poslovnog udruženja “Pijace Srbije”, sastanak Upravnog odbora i dve tematske rasprave.
Članovi ove asocijacije su tokom dvodnevnog boravka na Paliću usvojili izveštaj o radu u predhodnoj i plan rada za aktulenu godinu, a razgovaralo se i o restruktuiranju javnih komunalnih preduzeća, o načinima kako da se pomogne prodavcima na pijacama, koji to još nisu uradili, da legalizuju svoje poslovanje, manifestaciji “Dani pijaca Srbije” i modelima naplate pijačnih usluga.
Poslovno udruženje "Pijace Srbije“
Poslovno udruženje "Pijace Srbije“ je strukovna asocijacija koja već deset godina radi na unapređenju pijačne delatnosti u Srbiji i ostvarivanju i očuvanju zajedničkih interesa i potreba svojih članova.
Poslovno udruženje "Pijace Srbije“ okuplja 26 pijačnih uprava iz cele Srbije koje imaju oko 80 odsto tržišnog udela u pijačnoj delatnosti u zemlji. Među njima su i pijačne uprave u tri najveće urbane sredine Srbije (gradovi Beograd, JKP “Gradske pijace”; Niš, JKP “Tržnica” i Novi Sad, JKP “Tržnica”), koje raspolažu sa 19.676 prodajnih mesta, što je 28,1 % ukupnih kapaciteta svih prodajnih mesta (tezge, lokalli, obeležena prodajna mesta) u Republici Srbiji.
Pijačna delatnost u Srbiji
U Republici Srbiji je aktivno oko 410 pijaca koje raspolažu sa oko 70.000 prodajnih mesta na kojima se kupcima svakodnevno nudi sveže voće, povrće, mleko i mlečni proizvodi, meso i mesne preraređevine, zanatski proizvodi i roba široke potrošnje.
Za poljoprivredna gazdinstva, zanatske radnje i preduzetnike različitih vsrta, pijace su tradicionalni, lako dostupni je jeftini kanali distribucije kojima direktno stižu do potencijalnog kupca. To potvrđuje činjenica da na pijacama u Srbiji svakodnevno neposredno posluje oko 80.000 proizvođača i prodavaca koji posredno angažuju još najmanje dva puta toliko ljudi.
U prometu i otkupu poljoprivrednih proizvoda na teritoriji Republike Srbije (bez Kosova i Metohije) pijace zadnje dve godine učestvuju sa oko 20 % tržišnog udela.
Zaključci Skupštine i Upravnog odbora Poslovnog udruženja “Pijace Srbije” na temu restruktuiranja javnih i javno komunalnih preduzeća u Srbiji
S obzirom na značaj komunalnih delatnosti, sva buduća rešenja vezana za proces restruktuiranja javnih i javnih komunalnih preduzeća treba da istaknu u prvi plan državni i interese lokalnih samouprava.
Poslovno udruženje “Pijace Srbije” će se zalagati za model restruktuiranja po kojem će kompletno ili većinsko vlasništvo nad javnim i javnim komunalnim preduzećima ostati u nadležnosti države odnosno lokalnih samouprava. Sve eventualne promene u vlasničkoj strukturi ovih preuzeća treba utemeljiti u zakonskim rešenjima, odnosno planirati i sprovesti oprezno, sa ciljem da donesu promene na bolje koje će biti u funkciji unapređenja rada javnih i javnih komunalnih preduzeća i na korist građana Srbije.
Poslovno udruženje “Pijace Srbije” smatra i ocenjuje da je preduslov svih radnji u pravcu restruktuiranja javnih i javnih komunalnih preduzeća obaveza svih pijačnih uprava da pokrenu aktivnosti u pravcu konsolidacije postojećih preduzeća, naročito povećanja efikasnosti, smanjenja troškova i unapređenja kvaliteta usluga koje pružaju, odnosno poboljšanja nadzora nad vlastitim radom-
Poslovno udruženje „Pijaca Srbije“ smatra da je neophodno da se pre definisanja konačnih rešenja restruktuiranja javnih i javnih komunalnih preuzeća jasno definišu ciljevi i model transformacije i izradi i usvoji ceo set zakonskih rešenja kojima će se jasno urediti poslovanje u komunalnom sektoru. To se posebno odnosi na izmene Zakona o komunalnim delatnostima i usvajanje Nacrta zakona o pijacama i veletržnicama, na kojem Poslovno udruženje „Pijace Srbije“ radi već više od godinu dana, odnosno precizno utvrđivanje imovine i vrednosti ovih preduzeća.
Poslovno udruženje “Pijace Srbije” podržava inicijativu Udruženja za komunalne delatnosti Privredne komore Srbije da se pokrene rasprava na ovu temu i očekuje od nadležnih državnih organa da pre donošenja konačnih rešenja o modelu restruktuiranja javnih i javnih komunalnih preuzeća pokrene široku javnu raspravu u kojoj će učešće uzeti svi relevantni subjekti ovog procesa, naročito predstavnici komunalnih preduzeća koji imaju neposredna iskustva u praktičnoj primeni propisa kojima se obezbeđuje nesmetano i kvalitetno pružanje komunalnih usluga.
Subotica, 10. april 2014. godine
***
Promet poljoprivrednih proizvoda na pijacama u Srbiji (2013.)
Prema podacima Republićkog zavoda za statistiku, u 2013. godini u Republici Srbiji ukupna vrednost prometa poljoprivrednih proizvoda na pijacama bila je 31 milijardu i 584 miliona dinara, što je u odnosu na 2012. godinu, u tekućim cenama, više za 12,6 odsto.
U strukturi vrednosti prometa poljoprivrednih proizvoda na pijacama u 2013. godini najviše učestvuju sledeće grupe proizvoda: povrće, 31,6%, voće i grožđe, 19,2%, mleko i mlečni proizvodi, 17,1%, i živina i jaja, 14,0%.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku promet roba na pijacama beleži konstatan rast tokom poslednjih pet godina. Iako imaju sve izraženiju konkurenciju u super i megamarketima, pijace čuvaju status veoma važnog kanala distribucije za sveže voće, povrće, mleko, mlečne proizvode, živinu i jaja te i dalje animiraju veliki broj i prodavaca i kupaca.
U ukupnoj prodaji i otkupu poljoprivrednih proizvoda na teritoriji Srbije, pijace su tokom 2013. godine imaju tržišni udeo od 19,8 odsto.
Za poljoprivredne proizvođaće pijace su i dalje brz, lako prohodan, efikasan i jeftin kanal dsitribucije, a za kupce jedino mesto na kojem se direktno susreću sa proizvođačima i na kojem im se nudi veliki izbor različitih vrsta roba.
Koliko su pijace značajne za snabdevanje građana, naročito u velikim urbanim sredinama, govori podatak da se na pijacama u Beogradu proda devet puta više robe nego što se direktno otkupi od poljoprivrednih gazdinstava u beogradskom regionu.
Na drugoj strani, poljoprivrednim proizvođačima pijace zbog niza svojih prednosti, naročito brze naplate, omogućuju da bar deo robe plasiraju efikasno i obezbede likivdnost vlastitom poslovanju. Tako, na primer, pijace u regionu Južne i Istočne Srbije plasiraju oko 40% proizvodnje poljoprivrednih gazdinstava.