Pénzügyi és munkatervektől volt hangos a Magyar Nemzeti Tanács 39., évzáró ülése csütörtökön délután. A tanácstagok összesen 23 napirendi pontot vitattak meg. Elsősorban a vajdasági magyar médiaházak és intézmények 2014-es tervei szerepeltek napirenden. Az MNT-tagok mindegyik javaslatot elfogadták.
430 millió dinárból gazdálkodhat a Magyar Nemzeti Tanács 2014-ben. Ez valamivel kisebb összeg az ideinél, ezért a takarékosság elvét követik majd – hangzott el az ülésen.
Várkonyi Zsolt, a Közigazgatási Hivatal elnöke: „Annak ellenére, hogy több program nem kerül majd be az MNT költségvetésébe, hiszen anyaországi támogatásból több program közvetlenül kerül támogatásra, elmondhatjuk, hogy több, nagyobb összegből gazdálkodnak a Magyar Nemzeti Tanács programjai. Gondolok itt a diákbuszok vagy a kulturális programok megvalósulására.”
Az MNT költségvetési módosítására Vass Tibor, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga nagybecskereki képviselője nyújtott be két javaslatot. Szerinte bércsökkentésre lenne szükség a tanácson belül, és a médiaházaknak szánt összeget is meg kellene felezni. A tanácstagok a javaslatot nem fogadták el.
„Azt gondolom, hogy a demográfiai akciótervünk, stratégiánk a legfontosabb hozadéka a 2013-as évnek. Amennyiben innen elvonnánk a pénzeket, amelyek a médiában megjelenő tartalmakra vonatkoztak, abban az esetben a stratégia az egy üres papír maradna, és intézkedések végrehajtása nélkül nem várhatunk eredményeket sem” – nyilatkozta Korhecz Tamás, az MNT elnöke.
A tanács tagjai elfogadták a Szekeres László Alapítvány, a Forum Könyvkiadó Intézet, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a Magyar Szó, a Hét Nap, a Pannónia Alapítvány és a Mozaik Alapítvány pénzügyi és munkaterveit is. A 70. születésnapjához érkező Magyar Szó optimistán és számos újítást tartogatva várja az új esztendőt.
Ökrész Rozália, igazgató, Magyar Szó Lapkiadó Kft.: „A 2014-es évet a Magyar Szó jobb startpozícióból várja és indítja, mint a 2013-ast, hiszen az előző évet veszteséggel zártuk, az ideit viszont nyereségre váltottuk.”
Az ülésen szó esett a Közigazgatási Hivatal sikeres nyelvhasználati stratégiájáról is, amelynek köszönhetően egyre több állami intézmény kéri az MNT segítségét, hogy helyesen alkalmazhassák a hivatalos nyelvhasználat előírásait.