Tolerancija (ni)je strana reč!

Čet, 11.04.2013 - 14:00 -- nikola.tumbas
Aleksandra Marković Rečnik tolerancije
Aleksandra Marković Rečnik tolerancije
strana reč Uvodni deo tribine u Subotici
strana reč Uvodni deo tribine u Subotici
Mato Groznica na tribini Toleranicija nije strana reč
Mato Groznica na tribini Toleranicija nije strana reč
Aniko Muškinja-Hajnrih na tribini Toleranicija nije strana reč
Aniko Muškinja-Hajnrih na tribini Toleranicija nije strana reč
Eva Vukašinović na tribini Toleranicija nije strana reč
Eva Vukašinović na tribini Toleranicija nije strana reč
Pavel Domonji na tribini Toleranicija nije strana reč u Subotici
Pavel Domonji na tribini Toleranicija nije strana reč u Subotici
Dejan Ćirjaković na tribini Toleranicija nije strana reč
Dejan Ćirjaković na tribini Toleranicija nije strana reč
Temerin je Mostar u Srbiji
Temerin je Mostar u Srbiji
Završni deo tribine - A ni manjine ne treba da preteruju?!
Završni deo tribine - A ni manjine ne treba da preteruju?!

 Tolerancija nije strana reč!

Centar za razvoj civilnog društva (CRCD), u partnerstvu sa Pokrajinskim sekreterijatom za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice i Pokrajinskim ombudsmanom, uz pokroviteljstvo Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine, i uz podršku Instituta za održive zajednice (ISC), organizuje tokom marta i aprila 2013. godine kampanju Povećanje tolerancije među mladima u Vojvodini. Kao promoteri dobre volje, u kampanju su se uključili i glumci popularnog serijala Državni posao, koji se emituje na RTV.

Nakon projekcije desetominutnog dokumentarnog filma, na tribini su govorili Mato Groznica, podsekretar Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, Aniko Muškinja-Hajnrih, pokrajinska ombudsmanka, Pavel Domonji, Snežana Ilić, izvršna direktorka CRCD, kao i glumac serijala Državni posao, Dejan Ćirjaković -  Boškić, i na kraju Aleksandra i Fahrudin

Publiku na tribini su činili učenici gimnazija i srednjih škola iz Subotice, Sente i Bačke Topole.
Nakon uvodnih izlaganja kroz dijalog sa srednjoškolcima razgovaralo se o njihovom odnosu prema poštovanju manjinskih prava, toleranciji i uvažavanju različitosti, o njihovom poimanju nacionalnog identiteta, nacionalizma, patriotizma i međuetničke distance među mladima u Vojvodini.

Aleksandra Marković
Projektna asistentkinja

...

Ovo gore je izvučeno iz najave događaja...

Tribina je kako to biva obično dobila zamajac pri kraju kada je vreme gotovo isteklo i kada su se učenici "otvorili"  i rekli šta im leži na srcu po pitanju tolerancije, posle vrlo jasnih izlaganja učesnika skupa. Namera mi je bila da prenesem čitav zapis događaja ali na žalost "bug" - nedostatak prostora na memoriji kartice je proizveo grešku u momentu kada je nestalo memorije i tako da veoma bitno izlaganje Fahrudina, njegovo iskustvo iz Kragujevca, Beograda, Mostara i Novog Pazara, (ukupno oko 30 min sa dijaloga potom) ne postoji kao zapis u izveštaju.

Ukratko, priča se svela i na pitanje kvalitete edukovanja, a i učenje na maternjem jeziku, gde su odavno uočeni problemi kada članovi manjinskih nacionalnih zajednica ne poznaju dovoljno srpski jezik. Od prisutnih učenika iz Sente i Subotice, koji su se javili na tribini, većina je imalo mišljenje je bilo da bi za nacionalne manjine bilo bolje da pohađaju školu na srpskom jeziku i na taj način onda ne bi bilo problema, konflikata, nepoverenja i netolerancije.
 

Svi video prilozi su važni za one koji žele da saznaju nešto više o toleranciji i suživotu.

- Rečnik tolerancije ( stavljen kao prvi da bi se znalo o čemu se priča u nastavku ) pojašnjava pojmove vezano za ovu temo i to na veoma dobar način

- Zadnja dva priloga su naročito zanimljiva jer sadrže deo pitanja i diskusiju sa učenicima...

A sada tekst Vesele Laloš

       Završena kampanja Centra za razvoj civilnog društva o toleranciji

            Opasne varnice netolerancije među mladima

 – U Subotici je u četvrtak održana završna tribina Centra za razvoj civilnog društva iz Zrenjanina, koji je u partnerstvu sa Pokrajinskim sekreterijatom za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice i Kancelarijom pokrajinskog ombudsmana, a uz pokroviteljstvo Skupštine Vojvodine, tokom marta i aprila organizovao kampanju usmerenu na povećanje tolerancije među mladima u Vojvodini. Kao promoteri dobre volje, u kampanju su se uključili i glumci popularnog serijala “Državni posao”, koji se emituje na Televiziji Vojvodine.

Na svim tribinama, koje su se održavale i u Novom Sadu i Zrenjaninu, gro publike činili su mladi, uglavnom učenici gimnazija i srednjih škola, a na subotičkoj bili su prisutni i učenici iz Sente i Bačke Topole. Sve tribine su i bile zamišljene tako da se najveći deo vremena posveti razgovoru sa publikom, kako bi mladi mogli iskazati svoje mišljenje o pojmu tolerancije, o tome kako je oni shvataju i (pr)ocenjuju, a koja u Vojvodini kao multikulturnoj sredini pre svega znači odnos prema komšijama i sugrađanima druge nacionalnosti, i uvažavanje njihove različitosti i njihovih prava.

Iako same istorijske temelje Vojvodine čini suživot različitosti - nacionalne, religijske i kulturne - i iako je to njen jedini uslov opstanka, razgovor sa mladima u Subotici pokazao je da je ta vrednost već dosta poljuljana. Kod pojedinih učesnika dijaloga mogao se uočiti izvestan začuđujuće rigidan stav prema drugim nacijama, a posebno prema činjenici da se na ulici govori neki drugi jezik, a ne samo “zvanični državni jezik zemlje Srbije”.  Jezik je, kako se ispostavilo, ono što u najvećoj meri razdvaja mlade, a jedan od predloga sa tribine jeste “da se ne dozvoli školovanje na jezicima manjina, jer tada bi svi znali srpski i ne bi bilo problema u komunikaciji”.

Iako takvi stavovi etničke i jezičke isključivosti nisu bili dominantni, budući da su učesnici tribine pokazali i onu drugu stranu subotičke multikulturne sredine, koja vekovima neguje razumevanje između različitih nacija i vera, demonstriranje (jezičke) netrpeljivosti prema drugačijem, i to upravo među srednjoškolcima, jeste ozbiljno i zabrinjavajuće.  

Takvi stavovi, kako je i rečeno na pomenutoj tribini, delom su logična posledica i loše rešenog sistem obrazovanja u multietničkim sredinama gde je prosto nestao nekadašnji predmet jezik društvene sredine, koji je mladima nudio mogućnost učenja jezika suseda i školskih drugova drugih nacionalnosti. Sada iz škole izlaze maturtanti koji ne znaju ni reči mađarskog, dok sa druge strane program učenja srpskog u školama na mađarskom jeziku u toj meri je loš da mladi mađarske nacionalnosti imaju veliki problem u svakodnevnoj komunikaciji na srpskom jeziku.  

Na žalost, netolerancija među mladima uočava se i na drugim planovima, za koju nisu krive samo grešne u sistemu ovbrazovanja, a jedan od uzroka takvog stanja, kako su to dijagnosticirali subotički srednjoškolci, jesu i mediji koji često i podstiču netolarenciju.

“Subotički primer, na žalost, nije usamljen, to se događalo i na drugim tribinama, gde su mladi takođe istupali sa sličnih stanovišta, i sve to govori o prilično  urušenoj tradicionalnoj vojvođanskoj toleranciji. Ali, mi moramo znati da će Vojvodina biti ono što mi od nje napravimo – mi stariji i srednje generacije, ali pre svega vi mladi”, poručila je Snežana Ilić, kooridinatorka ovog projekta.

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search