Delegacija monitoring misije u poseti lokalnoj samoupravi

Čet, 12.07.2012 - 10:05 -- nikola.tumbas

Blaško Stantić, dogradonačelnik, primio je danas delegaciju monitoring misije EU u pratnji predstavnika državnih organa i tom prilikom da odgovore na pitanja vezana za stanje i korišćenje prava nacionalnih manjina u gradu. Prof. dr Reiner Hofmann, EU ekspert, se interesovao za upotrebu jezika nacionalnih manjina u lokalnoj samoupravi, o odnosima između pripadnika različitih nacionalnih zajednica,  o incidentima sa nacionalnim predzanakom u gradu itd...

Tokom dana članovi monitoring misije će imati odvojene razgovore i sa predstavnicima nacionalnog saveta Mađara, Hrvata i Bunjevaca.

Ostali članovi delegacije su bili:

- Manuel Munteanu, Evropska komisija
- Gordana Arackić Nikolić, Delegacija EU u Srbiji
- Biljana Marković, Uprava za ljudska i manjinska prava
- Nataša Mrdak, prevodilac
 

***
U dodatku je pripojen izveštaj koji je zaprravo rezultat misije ekspertskog ocenjivanja, koju je organizovala Delegacija EU u Srbiji, 14-18. marta 2011. U nastavku jedan deo iz uvodnog dela:

*******

Sažeti pregled

Posle pada režima Slobodana Miloševića u oktobru 2000, u Srbiji je otpočeo proces demokratizacije, što je, istovremeno, otvorilo nove mogućnosti u pogledu zaštite nacionalnih i etničkih manjinskih zajednica. Godine 2003, kada je još uvek bila u državnoj zajednici sa Crnom Gorom, Srbija je postala članica Saveta Evrope i ratifikovala je svoje ključne dokumente vezane za ljudska i manjinska prava, kao što su Okvirna konvencija za zaštitu nacionalnih manjina i Povelja o regionalnim i manjinskim jezicima. Takođe, kada je reč o Evropskoj uniji, Srbija učestvuje u procesu stabilizacije i pridruživanja od 2001; ovaj proces je poslužio kao korisno sredstvo za unapređivanje svakodnevnog života etničkih zajednica, putem pisanja godišnjih izveštaja o napretku. Uzimanje u obzir etničkog diverziteta se mora shvatiti kao ključni činilac političkog programa, pošto Srbija spada u zemlje sa etnički najheterogenijim populacijama u Evropi. Prema popisu stanovništva iz 2002. godine, manjine čine 17,14% stanovništva Srbije, pri čemu su Mađari (3,9%) i Bošnjaci (1,8%) najveće etničke grupe.

I zaista, pravni okvir Republike Srbije odražava ovaj diverzitet i naglašava snažno opredeljenje za zaštitu manjinskih grupa i njihovog kulturnog samoidentiteta. U istom smislu, i Venecijanska komisija je pozitivno ocenila Ustav, navodeći da je "njegov sadržaj u potpunosti usklađen sa evropskim standardima, a u nekim aspektima ih i prevazilazi". Međutim, Komisija je istovremeno kritikovala nejasne formulacije nekih ustavnih odredbi, koje mogu dovesti do ograničavanja ovih prava. Ove kritike takođe važe za zaštitu manjinskih zajednica i u određenoj meri su potkrepljene u toku ekspertske misije u Srbiji, od 14. do 18. marta. Još uvek u mnogim sferama postoji jaz između zakona na papiru i njegove valjane primene, što možda nije problematično samo u pogledu manjinske zaštite kao takve, već i dovodi do opšte nedoumice oko principa vladavine prava. Glavni zaključci i odgovarajuće preporuke, koji će biti dalje temeljno obrazloženi, podeljeni su na sledeće delove: Opšta zapažanja; Učešće; Obrazovanje; Bezbednost/ Mere afirmativne akcije.

Opšta zapažanja

Unapređivanje svesti

Unapređivanje svesti o etničkom diverzitetu, kao i o pravnim instrumentima kojima se jača očuvanje različitih identiteta, od najveće je važnosti za usvajanje pojma diverziteta. Unapređivanje svesti ima različite dimenzije koje se preklapaju i doprinose manjinskoj zaštiti na centralnom i regionalnom nivou, ali i od strane manjinskih predstavnika. Opšti problem kojim unapređivanje svesti treba da se pozabavi je pomenut u gornjem tekstu: iako je Srbija primenila pravne i institucionalne okvire za zaštitu prava lica koja pripadaju nacionalnim manjinama, odgovarajuće sprovođenje ovih prava i dalje zavisi i zavisiće od onih koji su zaposleni u državnim institucijama. Misija ekspertskog ocenjivanja u Srbiji je pokazala da još uvek ima mnogo prostora za poboljšanja kada je reč o nivou znanja i svesti državnih službenika i državnih predstavnika o manjinskim pravima i zahtevima manjinskih zajednica. Međutim, isto važi i za predstavnike manjinskih grupa u odgovarajućim savetima nacionalnih manjina, čiji članovi izgleda nisu uvek u potpunosti svesni svojih prava garantovanih zakonom, kao što je iniciranje usvajanja zakona na polju obrazovanja, predlaganje nastavnih planova i programa za osnovno i srednje obrazovanje Nacionalnom savetu za obrazovanje, ili definisanje strategije za kulturni razvoj manjine. Predstavnici nekih saveta nacionalnih manjina su rekli da još uvek prikupljaju znanja o svojim pravima koja su navedena u Zakonu o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, ali nisu umeli da navedu konkretne programe pomoći koje državne institucije ili nevladine organizacije nude.

Konačna dimenzija široko shvaćenog unapređivanja svesti utiče na sferu medija u Srbiji. Mnogi ispitanici su rekli da je - što se tiče lokalnih medija- uključivanje etničkih manjina i pažnja koja im se posvećuje u suštini zadovoljavajuće u regionalnim/ lokalnim radio i TV programima. Ipak, ovo nije slučaj sa medijima na nacionalnom nivou. Naročito su predstavnici nevladinih organizacija izrazili zabrnutost zbog etničke distanciranosti, a ponekad čak i govora mržnje u nacionalnim medijima. Takođe, postoji potreba da se srpska populacija preko medija upozna sa manjinskim zajednicama i institucijama za zaštitu manjina: prema nekoliko anketa, kako tvrde nevladini predstavnici, veliki delovi srpske populacije ne vide etničke Albance kao građane Srbije.

Slično tome, predstavnici međuetničkih saveta na opštinskom nivou tvrde da u Srbiji postoji malo svesti o njihovim aktivnostima. Sasvim je jasno da je ovo jedna dimenzija koja se ne sme zaobići i kojoj se mora shodno tome pristupiti.

Kratkoročna preporuka:
• Sačiniti sveobuhvatni osvrt na sudsku praksu Ustavnog suda u pogledu zaštite manjina. Takva pravna analiza još uvek nedostaje, a bila bi vrlo dobra smernica za tumačenje zakonskih propisa na polju manjinskih prava.

Srednjoročne preporuke:
• Razviti strategiju za obuku funkcionera političkih stranaka i državnih službenika na centralnom i regionalnom nivou o manjinskim pravima u Srbiji.
• Ponuditi više programa pomoći i regionalno koordinisanih obuka za manjinske grupe, uz uključivanje nevladinih organizacija, i proširiti već postojeće instrumente u ovom pogledu.

....

 

Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

Rešenje Ustavnog suda Republike Srbije: Pokreće se postupak za utvrđivanje neustavnosti određenih članova Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina

Ustavnom sudu podneto je više inicijativa za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti većeg broja odredaba Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina. Jedna od inicijativa je podneta i od strane SPS Subotica.

Ustavni sud Republike Srbije je na sednici od 17. o1 2013 doneo rešenje koje je dostavljeno 19. 02. da se  pokreće postupak za utvrđivanbje neustavnosti odredaba nekih članova tog zakona.

U svom rešenju Ustavni sud  je dosatavio Narodnoj skupštini RS svoju odluku sa rokom od 60 dana radi davanja odgovora, nakon čega se očekuje proglašenje neustavnim određenih članova navedenog zakona...

detaljnije
Post date: Pet, 01.03.2013 - 11:13

Stavovi koje je gospodin Tamaš Korhec izneo u javnost, videti ovde, vezani za konferenciju za štampu DSS u Subotici od 06.11.2012., i njegov verbalni napad, za nas su potpuno očekivani. Stoga postavljamo pitanje gospodinu Korhecu: kako poziv na dijalog, upućen na javan i tansparentan način, znači ''pravljenje atmosfere'' ?

Koje to odredbe Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, koje smo pominjali, a za koje smatramo da su...

detaljnije
Post date: Sre, 14.11.2012 - 12:42

Saopštenje predsednika Saveza bačkih Bunjevaca, gospodina Mirka Bajića od 07. 11. 2012. godine iskazuje fascinantan stepen nerazumevanja pojedinih odredaba Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, kao i Ustava Republike Srbije uopšte.

Navodi iz saopštenja govore u prilog tome da dotični gospodin ne razume zakone koje je samovlasno rastumačio u skladu sa pseudo-marksističkom doktrinom za koju je ekspert.

Stara latinska sentenca glasi da "nepoznavanje zakona ne oslobađa od odgovornosti", te mu se ovim putem sugeriše...

detaljnije
Post date: Čet, 08.11.2012 - 15:04

Subotički odbor DSS je objavio da će podneti zahtev za ocenu ustavnosti pojedinih odredbi Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, posebno onih kojie daju odredjene nadležnosti Nacionalnim savetima u nacionalno mešovitim sredinama. Povod je, kako je i na samoj sednici predsednik OO DSS i odbornik Bogdan Laban izneo, donošenje odluka kojima se priznaju određena prava Nacionalnim savetima, a koja slede iz zakona i Ustava. Naime, nakon više godina konačno je u Skupštini grada doneta odluka kojom se omogućuje da Nacionalni saveti imaju jednog predstavnika...

detaljnije
Post date: Sre, 07.11.2012 - 10:43

Komplet sadržaj današnjeg obraćanja na presu učesnika je u video prilozima dok je u nastavku izvadak iz govora advokata Bojana Uzelca.

IZVOD IZ KONFERENCIJE ZA ŠTAMPU GO DSS SUBOTICA

Pažljivom analizom Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina uočeno je da pojedine odredbe ovoga zakona na posredan način uvode politički monopol određenih nacionalnih saveta prvenstveno u oblasti obrazovanja kao i u delovanju ustanova uopšte.

Naime, smatramo da su odredbe iz čl. 12 Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina kojima se uređuje učešće nacionalnih saveta u upravljanju javnim ustanovama, krajnje sporne.

Prvenstveno, imajući u vidu odredbe iz čl. 12 stav 1 tačka 5 Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina...

detaljnije
Post date: Uto, 06.11.2012 - 11:00
Custom Search