Skulptura povećeg mrava načinjena od kovanog gvožđa i žice, autora Slančik Arpada i Gorana Vuletića, postavljena je na šetalištu Radijalca sa namenom da bude kolektor iskorištenih baterija i kao edukacija za mlade generacije Subotičana. U video prilogu mali David, posle negodovanje, ubacuje bateriju na pravo mesto. U drugom prilogu autori govore o izradi skulpture.
****
U okviru akcije prikupljanja istrošenih baterija iz domaćinstava, čiji je cilj da se građanima omogući da na odgovarajućim mestima mogu da odlože istrošene baterije iz svojih kućnih aparata, igračaka, satova, telefona... i na taj način daju doprinos očuvanju životne sredine, na šetalištu na "Radijalcu", u blizini OŠ "Jovan Jovanović Zmaj", postavljena je višenamenska skulptura - ’eko mrav’. Skulptura je izrađena od kovanog gvožđa i žice i istovremeno je i atraktivna posuda za prikupljanje baterija.
Član Gradskog veća zadužena za komunalne delatnosti i zaštitu životne sredine, mr Suzana Dulić, rekla je, tim povodom, da lokalna samouprava i ove godine sprovodi niz aktivnosti koje se odnose na poboljšanje kvaliteta upravljanja otpadom, i da je jedna od tih aktivnosti i edukacija o upravljanju opasnim otpadom u koji spadaju i baterije.
- Grad je ove godine obezbedio 100 posuda za odlaganje baterija. Posude su napravljene od odgovarajućih materijala otpornih na dejstvo sadržaja iz baterija i postavljene su u svim "Trgoprometovim" maloprodajnim objektima, kao i u školama. Sa Umetničkom radionicom ’Medijala’ napravili smo ’eko mrava’, jednu atraktivnu, umetničku skulpturu i posudu za odlaganje istrošenih baterija. Odlaganjem opasnog otpada na za to predviđenim mestima svi imamo priliku da damo doprinos da akcija prikupljanja istrošenih baterija iz domaćinstava bude što uspešnija, - naglasila je Suzana Dulić.
Pražnjenje posuda obavlja se na mesečnom nivou, a sprovodi ga JKP "Čistoća i zelenilo", preduzeće ovlašćeno od strane grada.
U Srbiji se na godišnjem nivou, proda oko 3.600 tona baterija, a svako domaćinstvo u toku godine potroši po 21 bateriju.