Svečana sednica Skupštine grada

Čet, 01.09.2011 - 10:00 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 

Obeležen Dan grada

Otvorena magistrala koja spaja četiri mesne zajednice

Magistralna saobraćajnica, prva koja je u Subotici izgrađena nakon 25 godina, koja povezuje Majšanski i Segedinski put, odnosno mesne zajednice Željezničko naselje, Makova sedmica, Mali Radanovac i Kertvaroš, svečano je otvorena juče, u okviru svečanosti kojima se obeležava prvi septembar, Dan Subotice. Otvaranju je prethodilo podizanje gradske zastave na jarbol ispred Gradske kuće i Svečana sednica Skupštine grada na kojoj su zaslužnim građanima i institucijama dodeljena zvanja počasnih građana, odnosno priznanja Pro urbe.

- Nekada je, recimo, od Makove sedmice do Malog Radanovca trebalo i do pola sata vožnje, a sada se stiže za svega par minuta. Na trasi sadašnje magistrale bila je i divlja deponija, a sada je i to očišćeno. Rešeni su i problemi sa podzemnim vodama u ovom delu, tako da moramo biti zadovoljni. Sada se jedino javlja problem što se nedaleko od pijace nalaze dve osnovne škole i mnogo đaka prolazi ovuda, a sada će frekvencija saobraćaja biti znatno pojačana, pa očekujem da nadležni reaguju i postave semafore na ovom delu magistrale - rekao je Zoran Knežević, stanovnik ulice Lifka Šandora u MZ Mali Radanovac.

Gradonačelnik Saša Vučinić je podsetio nekoliko stotina okupljenih Subotičana da je ova magistralna saobraćajnica, na koju stanovnici ovog dela grada čekaju već 60 godina, urađena u skladu sa obećanim rokovima, "te su zapušena usta dežurnim kritičarima".

- Zajedno sa presvlačenjem asfalta u ulici Partizanskih baza i novim putem u ulici 51. divizije, urađena je saobraćajnica dugačka 2.800 metara na koju je postavljeno 140 saobraćajnih znakova i kružni tok, ispod kojeg su postavljene cevi za kanalizacioni kolektor 7, a na koji se "sliva" pet ulica. Očekujem da će za kratko vreme na ovoj lokaciji biti i novi dom zdravlja i moderna pijaca - rekao je Saša Vučinić, nakon čega su biciklisti "Spartaka" prvi isprobali novu magistralu.

U okviru proslave Dana grada, na Svečanoj sednici su književniku Otu Tolnaiju i profesoru Stevanu Vasiljevu, nekadašnjem dekanu Ekonomskog fakulteta u Subotici, dodeljena zvanja počasnih građana najvećeg grada na severu Bačke.

- Razmišljao sam da li da prihvatim nagradu, zato što se osećam kao Palićanin, a ne Subotičanin. Nemam ni previše razloga za zadovoljstvo. Rodio sam se na Tisi, odrastao uz Dunav, svoje najlepše stihove sam napisao na moru, a sada živim pored mrtvog Palićkog jezera, što je vrlo ironično. Isto tako, iz "nakinđurene" Gradske kuće, gde primam nagradu, vidim ogroman betonski skelet Narodnog pozorišta, za koji je pitanje kada će biti završen, jer je neko napravio nepotrebno veliki projekat - rekao je Tolnai pre primanja zvanja počasnog građanina.

Dobitnici priznanja Pro urbe ove godine su humanistkinja Marija Šilak, predsednik subotičkog SUBNOR-a Vladimir Večić, istoričar Mirko Grlica, književnik Tomislav Žigmanov i fabrika "Siemensa" u Subotici, koja zapošljava skoro 500 Subotičana i najveći je izvoznik u regionu.

- U fokusu mog rada su grad i svi njegovi žitelji, bez obzira na nacionalnu ili političku pripadnost i ovu nagradu gledam kao podršku mom takvom stavu. Ona je namenjena svim ljudima koji su se distancirali od političkih i nacionalnih razmirica - rekao je istoričar Mirko Grlica.

Na svečanoj sednici Skupštine grada bili su prisutni predstavnici partnerskih gradova, diplomatskog kora, pokrajinske i gradske administracije, verskih zajednica, prethodni dobitnici priznanja, nacionalnih saveta i više vojvođanskih gradova i opština. Potpisan je i sporazum o partnerstvu sa mađarskim gradom Erdom.

 

Tagovi: 
Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

U Modernoj galeriji "Likovni susret" predstavljena je 3. septembra knjiga "Autobiografija sa Belom Kondorom" Bele Durancija.

O publikaciji su pored autora govorili: likovni kritičar Sava Stepanov, pomoćnica gradonačelnika zadužena za razvoj kulturno-prosvetne delatnosti Ljubica Kiselički, direktorka Likovnog susreta Olga Šram, te kustos institucije i urednik knjige Nela Tonković.

Kao što se i moglo očekivati, naročite simpatije mnogobrojne publike osvojio je autor sa pričom o svom imenjaku, nesumnjivo jedinstvenoj figuri "umetničke scene u Mađarskoj" kako urednica reče, o kojem je mnoge detalje ovekovečio u ovim ili drugim dnevničkim zapisima. Beleške ovakvog tipa smatra on...

detaljnije
Post date: Sub, 03.09.2011 - 19:00

"Park" na Prozivki svakim danom postaje sve posećeniji kako od strane žitelja ovog dela grada tako i drugih, čak i Palićana, koji dolaze ovde na šetnju tokom popodneva ili večeri. Gabrić ćuprija je naravno centar okupljanja a večeras je oko nje bio organizovan i festival domaće hrane "Ukusi tradicije". Šatre, štandovi sa brzom hranom i poslasticama, bina sa tamburašima učinili su da provod bude odličan.

Post date: Pet, 02.09.2011 - 20:30

U Velikoj vijećnici Gradske kuće, predstavljena je knjiga ovogodišnjeg dobitnika gradske nagrade «Pro urbe» Tomislava Žigmanova «Osvajanje slobode - Hrvati u Vojvodini deset godina nakon listopadskoga prevrata 2000.». O knjizi, koja je izašla u nakladi Hrvatskog akademskog društva, govorili su izvanredni profesor Pravnog fakulteta u Osijeku dr. Josip Vrbošić, politolog Pavel Domonji, predsjednik HAD-a dr. Slaven Bačić i autor Tomislav Žigmanov.

Na 150 stranica, sadržaj ove znanstvene studije o aktualnom društvenom položaju Hrvata u Vojvodini strukturiran je na sljedeći način: nakon iznošenja osnovnih činjenica o Hrvatima u Vojvodini, slijedi dio o njihovu udjelu u slomu režima Slobodana Miloševića, uz naznaku o ostvarenim...

detaljnije
Post date: Pet, 02.09.2011 - 19:30

Gotovo da nema arhiva koji nije imao izložbu sa sličnom tematikom. Tako je i naš arhiv koji čuva bogat kartografski materijal, ponajviše u posebnoj Zbirci (F:003. Kartografska zbirka 1556 - ) ali i u drugim fondovima i zbirkama, odlučio da javnosti prikaže izložbu zasnovanu upravo na toj vrsti građe. Sama Zbirka sada ima 740 komada karata i mapa, pisanih latinskim, mađarskim, nemačkim i srpskim jezikom, podeljena je u tri segmenta, obuhvata i rukopisne karte iz perioda 1770.-1952., kao njen najvredniji deo.

Po najčešće korišćenim definicijama karta je smanjena, matematički konstruisana i uopštena slika Zemljine površine u ravni ili njenih pojedinih delova, koja na poseban grafički način prikazuje raspored, stanja i međusobne odnose raznih objekata i prirodnih i društvenih pojava...

detaljnije
Post date: Pet, 02.09.2011 - 19:00
Post date: Čet, 01.09.2011 - 23:00
Custom Search