Uvodni panel

Čet, 31.03.2011 - 11:00 -- nikola.tumbas

Na početku konferencije prisutnima se obratila Stanka Parać, kao predstavnik ALD Subotica, koja je bila lider u ovom projektu. Potom se obratio Ljubo Bešlić, gradonačelnik Mostara, potom Slavko Parać, predsednik skupštine grada Subotica i  Jovan Jelić, dožupan osiječko-baranjske županije. 

 

U prilogu je deo prezentacije koji je izneo Slavko Parać predsednik skupštine grada Subotica.

Poštovani gradonačelniče,
Poštovani domaćini,
Dragi prijatelji,

Uveren sam da će ovaj projekat značajno uticati na unapređenje saradnje i partnerstva lokalnih samouprava sa civilnim sektorom, ali i naših gradova i regiona iz kojih dolazimo na polju interkulturalne saradnje i razvoja interkulturalnosti u našim lokalnim upravama i zajednicama.
Tragični događaji devedesetih, prekinuli su harmonične međunacionalne odnose i razorno delovali na interkulturalnu komunikaciju, ne samo na prostorima na kojima je bilo ratnih razaranja.
Iako je uglavnom uspešno odolevala negativnim posledicama ratnih zbivanja u okruženju, ni Subotica nije u potpunosti izbegla nacionalnu fragmentaciju, začetu na posmrtnom odru bivše Jugoslavije, kao logični izdanak agresivne nacionalne i nacionalističke homogenizacije u Srbiji, a potom i na drugim prostorima. Komunistička matrica, zamenjena je nacionalističkom, a nacionalna država ne mareći za cenu, gradila dominaciju većinske nacije svim raspoloživim sredstvima, od etničkih čišćenja, asimilacije, do nipodaštavanja nacionalno manjinskih identiteta.
Kao odgovor i zaštita od dominantnog većinskog, dolazi do nacionalne homogenizacije, ispoljavanja i manjinskih nacionalizama, te sklanjanja u nacionalne rezervate. Prelazak na višepartijski sistem, pored ideološko različitih, donosi i osnivanje etničkih, jednonacionalnih političkih stranaka, koje u to vreme dominiraju u subotičkoj lokalnoj vlasti.
Stvaraju se profesionalizovane etničke elite, koje stvaraju novu vrstu preduzetništva - etnobiznis i ne birajući sredstva brane svoje privilegovane položaje.
Umesto jedni sa drugima, nameće se model života jednih pored drugih.
Većinske i manjinske nacionalne elite, pothranjuju se incidentima, kako bi stvorile međunacionalnu napetost, ambijent nepoverenja i nacionalnu homogenizaciju. Cilj je da se pojedinac podredi zajednici, koja se reprodukuje nametanjem isključivo tradicionalnih vrednosti i narodne kulture.
Ovakav konzervativni multikulturalizam veoma je odgovoran za zamiranje interkulturalne komunikacije.
Politički i nevladini akteri građanske provenijencije, kao svojevrsna tampon zona, u to vreme u manjini, amortizovali su tenzije, značajno uticali na sprečavanje konflikata i opstanak zajedničkog života građana, danas su u Subotici u većini.

Toliko o recidivima minulog vremena, a sad da vidimo gde je Subotica danas i kakve potencijale ima za razvoj interkulturalne komunikacije.. Subotica je oduvek bila prepoznatljiva kao multietnička zajednica po multikulturalnosti, ali u različitim istorijskim periodima manje ili više i po svojoj interkulturalnosti .
(Ovde je nužna napomena da se u kolokvijalnoj upotrebi često ne pravi jasna distinkcija između pojmova multikulturalnost i interkulturalnost. Naime, dok multikulturalnost podrazumeva manje ili više nezavisnu, a ravnopravnu koegzistenciju više kultura istovremeno na jednom prostoru, dotle interkulturalnost označava poznavanje i razumevanje drugih kultura, aktivan odnos među tim kulturama, njihovu interakciju, komunikaciju i međusobno prožimanje).

Jedan od razloga za takav epitet svakako je i činjenica što je ona kulturno-istorijski centar mađarske, hrvatske i bunjevačke manjine, ali i mesto života većinske i drugih, brojčano manjih, nacionalnih zajednica.
Prema popisu stanovnišva 2002. godine u Subotici živi oko 150.000 stanovnika.U strukturi stanovništva ni jedna nacionalna zajednica, bila ona većinska ili manjinske nema većinu, sve su u manjini.
Izuzetno smo ponosni na veliki broj nacionalno mešovitih brakova. Godišnji prosek novosklopljenih mešovitih brakova u Subotici je oko 50%.

 Među konfesijama prevladava rimokatolička, sledeća je pravoslavna, potom protestantska i manje kao što su jevrejska, muslimanska, adventistička u druge. Sve imaju svoje verske objekte, uključujući sinagogu, a od pre tri godine i džamiju.
 U Subotici su u službenoj upotrebi zastupljena tri jezika: srpski, mađarski i hrvatski, pa se pored njihove upotrebe u organima lokalne samouprave i drugim državnim institucijama, održava i trojezična nastava u većini od 22 osnovne, 7 srednjih škola i predškolskim grupama uključujući inkluziju romske dece, dok u dečijim vrtićima pored jezički različitih, postoje i mešovite grupe.
U osnovnim školama se izvodi fakultativna nastava jezika sredine, a pokrenuta je inicijativa upravo iz Subotice da učenje jezika sredine bude izborni predmet.
Na nekima od 10 fakulteta i viših škola nastava se pored srpskog izvodi i na mađarskom jeziku.
U školskim nastavnim programima i planovima su još uvek nedovoljno iskorišćeni potencijali interkulturalnog vaspitanja i obrazovanja u cilju izgradnje interkulturalnog identiteta, kompetentnosti, kao i saradnje škole u nevladinih organizacija u ovoj oblasti.
U Subotici je najniža stopa nepismenih, svega oko 1 procenat.

Lokalna samouprava prepoznaje značaj koji kultura kao specifičan oblik ljudske delatnosti i stvaralaštva ima za Suboticu, njene građane i brojne nacionalne zajednice, te stoga izdvaja značajna sredstva za očuvanje i promovisanje kulturne baštine regiona, podsticanje kulturno-umetničkih aktivnosti, stvaralašva i projekata. Zapravo, Subotica izdvaja neuporedivo više budžetskih sredstava za ovu oblast nego bilo koji drugi grad ili opština na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine, Srbije i šireg okruženja. Naime, dok je godišnji prosek sredstava namenjenih za kulturu i izdavaštvo u Pokrajini iznosi 6,39 % (u strukturi gradskih/opštinskih budžetâ), dotle Subotica izdvaja čak 10,80 % gradskog budžeta za ovu namenu. Subotica takođe predvodi u izdvajanju budžetskih sredstava u odnosu na druge značajne gradove u Srbiji i širem regionu. Prikazani su podaci za Beograd 4,18%, Novi Pazar 6,67%, Zagreb 7,7% i Sarajevo 8,18%

Pored nadležnih službi Gradske uprave Grada Subotice, na polju kulturno-prosvetne delatnosti deluju i mnogobrojne ustanove kulture koje zadovoljavaju potrebe građana i pripadnika različitih nacionalnih zajednica.
 Bogata festivalska ponuda Subotice predstavlja temelje za kontinuiranu, živu komunikaciju grada i njegovih manifestacija sa najširom publikom, čime se Subotica pozicionira kao jedinstvena kulturološko-turistička destinacija u regionu.
Većina festivala i drugih manifestacija imaju inerkulturalni karakter.
Normalizacija odnosa među novonastalim državama i približavanje evrointegracijama povoljno utiče na odnose među različitim nacionalnim zajednicama, pruža nam novu priliku da ublažimo posledice ratnih ludorija i unapredimo odnose među različitim kulturama.
Dozvolite da izrazim zahvalnost svim učesnicima u ovom projektu, posebno Evropskoj komisiji, koja je omogućila da dođe do njegove realizacije. Pomogli su nam da učinimo važan iskorak u unapređenju interkulturalnosti, ali nama predstoji još mnogo posla u ovoj oblasti. Nadam se da ćemo iznaći mogućnost i sredstva da ovaj značajan posao nastavimo.
Zašto je to za nas važno.
Može li zajednica da bude stabilna, ukoliko su etničke, kulturne i verske grupe podeljene i zatvorene, ako drže samo do svog identiteta.
Poznavanje i razumevanje drugih kultura i uspostavljanje pozitivnih odnosa razmene i uzajamnog obogaćivanja među različitim kulturama jeste suština interkulturalizma.
 

Autor teksta: 
Fotograf: 

Više o ovoj temi...

Po završetku konferencije domaćini su ugostili učesnika konferencije sa večerom u restoranu Veranda. Tri video klipa će vam dati utisak o atmosferu tokom večere ( još jedan ima poteškoće sa uploadom za sada u 18.55 - 04.04.). Fotosi su slabije kvalitete (mobil) zbog loših uslova osvetljenja.

Post date: Sub, 02.04.2011 - 20:15

Moderator ovog panela, četvrtog po redu, bio je Vehid Šehić, Forum građana Tuzla, BH. Goran Bubalo, Mreža za izgradnju mira, Sarajevo, BiH, Damir Jurić, Osijek, Agencija za socijalne inovacije, Hrvatska, Jovan Komšić, Univerzitet Novi Sad, Srbija, Boško Kovačević, Univerzitet Singidunum, Subotica, Srbija i Dženana Dedić, ALD Mostar, BiH.  Zvučni zapisi govornika postavljeni su u prilogu.

Uvod Vehid Šehić

Koji je interesantan zato što govori o civilnom društvu kao akteru novog dijaloga pomirenja razumevanja i poverenja unutar regije. Moje ime je Vehid Šehić i dolazim iz Tuzle, i za razliku od mojih prijatelja koji su govorili o svojim gradovima, ja moram reći da su kod nas 100% mješoviti...

detaljnije
Post date: Pet, 01.04.2011 - 11:45

Učesnici: Moderatorica Jlenia Destito, Ipres Institute, Puglia, Italija, Gill Claydon, Devonshire, Velika Britanija, Jarmila Ćendić, općina Kovačica, Srbija, Ljubica Kiselički, Gradska uprava Subotica, Srbija, Nandor Kohari, gradska uprava Szeged, Mađarska iPredrag Šupljeglav, Gradska uprava Mostar

Gill Claydon presentation:

Municipal (Parish and Town) service provision in culturally diverse communities.

Citizen Participation in policy decision making at local level.

Citizen participation in England relies on the belief that citizens help themselves and their communities, as they can articulate their own needs and often find the best solution to address them, making them active participants rather...

detaljnije
Post date: Pet, 01.04.2011 - 11:45

Prikaz tri dokumentarna filma u produkciji BE-ME o Osijeku, Mostaru i Subotici koje je snimila ekipa iz Britanije tokom pretprošle. Potom je usledila diskusija na temu od kojih kadrova izmontirati finalnu verziju dilma od tri minute koja će se prikazati u Briselu.

Post date: Čet, 31.03.2011 - 18:00

Moderator je bio g.Gunnar Mandt iz European Wergeland Centre, (Oslo) O temi su govorili Svetislav Milanković, Gradski muzej Subotica, gđa Olga Perušić, ALD Subotica, Sead Đulić, Mostarski teatar mladih.

Post date: Čet, 31.03.2011 - 17:00
Custom Search