Sokoj guši Radio Suboticu

Sre, 02.03.2011 - 09:50 -- urednik

Traže deo gradskih subvencija

Tužba Sokoja je neosnovana jer dotacija Gradske uprave nema nikakve veze za muzikom. Ali, ako sud presudi u njihovu korist zaposleni neće dobiti plate najmanje dva meseca, kaže Toni Bedalov.

Iako Radio Subotica trenutno dobro posluje, pojedine stavke iz prošlosti prete da ugroze rad najstarijeg radijskog medija u ovom gradu koji program emituje na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku. Najveću brigu rukovodstvu zadaje tužba Organizacije muzičkih autora Srbije (Sokoj) po kojoj "Radio treba da doplati razliku od tri miliona dinara za 2007. i 2008. godinu na ime subvencija koje dobija od lokalne samouprave".

Direktor Radio Subotice Toni Bedalov kaže da je krajem 2010. godine počeo sudski spor po tužbi Sokoja za autorsku naknadu, a da je u vreme na koje se odnosi tužba radio uredno plaćao račune koje je Sokoj slao.

- Za 2007. godinu račun je bio 88.000 dinara, a za 2008. godinu 114.000 dinara. Ali, Sokoj smatra da to nije dovoljno i da treba da doplatimo te iznose za još dva odsto od ukupnog prihoda koje dobijamo od osnivača, a to je grad. Nemamo primedbi na tarife ukoliko bi se ona odnosile samo na marketinški prihod od korišćenja muzičkog materijala, ali je nečuveno da su u osnovicu stavili i subvenciju od državnog organa koja služi isključivo za finansiranje informativnog programa - kaže Toni Bedalov.

Prema njegovim rečima i po starom i novom zakonu tarifa se određuje u procentualnom iznosu od prihoda koji korisnik ostvaruje iskorišćavanjem predmeta zaštite. U Radio Subotici tvrde da im je prioritet da budu informativni javni servis građana i da novac iz gradske kase nema nikakve veze sa korišćenjem muzike, niti taj prihod zavisi koliko će i kakvu muziku emitovati.

- Zakonski je da Sokoj naplaćuju tarife, ali je nelogično kako formiraju pravilnike. Radio i nadalje redovno plaća akontaciju koju nam dostavljaju, ali u slučaju po tužbi i sudski veštak je potvrdio naš stav. Pitanje je koliko će to sud uvažiti. Ako odluka bude bila suprotno našoj odbrani poslovanje će nam biti ugroženo, a zaposleni najmanje dva meseca neće dobiti plate - kaže Toni Bedalov.

Zaposleni u Radio Subotici sada primaju redovno zarade, a januarski prosek je bio 36.000 dinara što je iznad republičkog proseka. Toni Bedalov kaže da su svi računi plaćeni, ali samo zahvaljujući tome što ih osnivač nije napustio.

- Više od tri decenije smo u zgradi u ulici Jovana Mikića, međutim, odlukom suda iz 2010. godine objekat je definitivno pripao Nacionalnoj službi za zapošljavanje u Beogradu. Radio od aprila 2009. godine redovno plaća mesečni zakup 173.000 dinara za 473 kvadratna metra, a ovogodišnjom presudom suda naloženo je da platimo boravak od 2006. do 2009. godine oko tri miliona dinara sa kamatama. Taj novac ne možemo zaraditi i zato je Upravni odbor zatražio od Skupštine da se rebalasom budžeta pronađe način da isplatimo i te troškove - kaže Bedalov.

Slavko Parać, predsednik Skupštine grada, u izjavi za "Blic", potvrđuje mišljenje i tvrdnje rukovodstva Radio Subotice. On kaže da je to medij od posebnog značaja zbog višejezičkog programa, ali ne i zbog muzike koju emituje i da grad ne finansira želje i čestitke, već samo informativni program.

- Zahtev Sokoja je potpuno neosnovan i u potpunosti podržavamo zaposlene u Radiju - kategoričan je Parać.

Autor teksta: 
Custom Search