Projekat iz Programa IPA CBC Madjarska Srbija: Prekogranična mreža za inovativni razvoj i prenos znanja - CoNfIDEKT
- Projekat se odnosi na uspostavljanje prekogranične mreže za inovativni razvoj i transfer znanja između regiona Južne Nizije u Mađarskoj i Vojvodini u Srbiji.
- Projekat je započeo u avgustu 2010 i biće implementiran do novembra 2011. godine
- Ukupan budžet projekta iznosi EUR365.185, gde IPA prekogranični program Mađarska - Srbija finansira troškove projekta sa 95% (u Mađarskoj), odnosno 85% (u Srbiji).
Partneri na projektu:
- Vodeći korisnik: Regionalni centar za razvoj MSPP Subotica
- Partner na projektu 1: Del-Alfold Regioert Segedin
- Partner na projektu 2: Ekonomski fakultet u Subotici
- Partner na projektu 3: Univerzitet u Segedinu
Prekogranična mreža će uključiti brojne institucije sa obe strane granice
Ciljevi projekta
- Povećanje efikasnosti poslovanja u Vojvodini i Južnoj Niziji, konkurentnost njihovih privreda kroz nove i inovativne pristupe poslovanju, idejama i konceptima razvoja, inovacije proizvoda i usluga, ili pristup novim tržištima.
- Opšti cilj uključuje olakšavanje stvaranja harmoničnog i kooperativnog regiona kroz povećanje obima poslovanja.
Očekivani rezultati:
Formiranje prekogranične mreže podrške inovacijama, podrška inovacijama kroz dva novoformirana centra u Vojvodini, unapređenje infrastrukture podrške inovacijama u regionu, ojačan biznis i inovacije, prekogranična saradnja i poboljšanje konkurentnosti unutar partnerskih regija.
Ciljne grupe:
- Preduzetnici i MSP u prekograničnom regionu zainteresovani za nove tehnologije i dizajn, uvođenje nove procese, organizaciju, standarde kvaliteta, ICT i za inovacije i inovativni pristup tržištu,
- Zaposleni u javnom sektoru na poslovima ekonomskog razvoja u regionu,
- Udruženja inovatora, preduzeća i preduzetnici u prekograničnom regionu,
- Istraživačke, obrazovne i razvojne institucije u prekograničnom regionu
Srpska strana je ušla u ovaj projekat, jer situacija sa inovativnim načinom poslovanja nije zadovoljavajuća:
Region Vojvodine pokazuje nedostatak inovativnih aktivnosti, nedovoljno informacija o značaju inovativnog pristupa poslovanju, potrebna je bolja saradnja i povezivanje istraživačko-razvojnih institucija i preduzeća, nedostaje koncept i strategija inovativnog razvoja, nedostaje obuka i savetodavne usluge vezane za inovativni razvoj i snažna je potreba za inovativnim agencijama i širokom mrežom za inovacije, kao motor / facilitator tog procesa.
Inovativno aktivna preduzeća ukazuju da, pored nedostatka odgovarajućih finansijskih sredstava za inovacije, često ne mogu naći davaoca usluga za podršku uvođenja inovacija u njihovom preduzeću, kao i nedostatak potrebnih tehnoloških informacija u njihovim regionima.
Usluge vezane za inovativnost koje su posebno tražene, a nisu trenutno dostupne, uključuju nove informacione tehnologije i obuku vezanu za njih, istraživanje tržišta za inovirane proizvode i usluge, traženje pogodnog partnera za inovativne aktivnosti, inovativni menadžment i trening, konsultantske usluge vezane za inovacije, upravljanje kvalitetom, transfer tehnologije, razvoj proizvoda, evaluacija i benčmarking tehnologije.
Trenutno, najčešće inovacione aktivnosti u Vojvodini svode se na nabavku mašina, opreme i softvera (57%), kao i obuke koje su uz to vezane (50%), te tržišti nastup s inovativnim proizvodima i uslugama (46%), što je tipično za privrede u tranziciji koje unapređuju i modernizuju svoje industrijske osnove.
::