Elegancija u keramici i kolažima
Postavka obuhvata radove nastale u poslednjih 40 godina. Umetnica se oduvek izdvajala po prepoznatljivom izrazu kome je ostala dosledna do danas, kaže Olga Šram.
U Modernoj galeriji "Likovni susret" otvorena je retrospektivna izložba kolaža i keramike poznate umetnice sa Palića Eržebet Šinković. Postavka obuhvata radove nastale poslednjih 40 godina i prikazuje umetnički opus kojim je Šinkovićeva ostavila pečat na razvoj primenjene umetnosti.
O njenim radovima govorili su istoričarka umetnosti i direktorka Galerije Olga Šram, pomoćnica gradonačelnika za kulturu Ljubica Kiselički i književnik i likovni kritičar Oto Tolnai.
- Umetnička keramika je posle Drugog svetskog rata prošla mukotropan put ka modernom izrazu, koji nije nimalo usporediv sa razvojem slikarstva. Eržebet Šinković je imala čast da bude đak Zlate Markov Baranji i svojim delom dala je veliki doprinos ovoj vrsti primenjene umetnosti. U početku je pokazala srodnost sa narodnom tradicijom, ali je ubrzo počela da se izdvaja po prepoznatljivom izrazu koji je orjentisan ka skulptorskoj elegantnoj formi koja se približava apstrakciji - kaže Olga Šram.
Za keramiku Eržebet Šinković ona je rekla da u sebi nosi jednostavnost i zanimljivost zbog čega bi trebalo istražiti njen rad.
Životno delo Eržebet Šinković na posetioce "Likovnog susreta" ostavilo je veliki utisak, a prema rečima Ljubice Kiselički njena keramika "stvara osećaj kao da prolazite kroz prostor vođeni zvukom Bahove fuge koji na kraju uz krešendo orgulja biva doveden do savršenog finala".
- Postavka nosi u sebi i duh arhitekture gotske katedrale i zvuk rahmanjinovskog klavira. U stilizovanoj formi apsolutne lepote zemlje Eržebet Šinković je dala jedan od najlepših poklona gradu, Subotici na čast, a svima nama na uživanje - rekla je Kiselički.
Otvarajući izložbu Oto Tolnai je rekao da se dugo zanosio keramičarskom filozofijom profesorke Zlate čiji je đak bila i Šinkovićeva koja se kao njena desna ruka igrala ilovačom, grnčarskim točkom, ali nije nastavila životno delo svoje učiteljice, već mističnu umetnost Karolja Baranjija.
- U poslednje vreme nisam temeljno pratio rad naših keramičara, ali poneka izložba i dela me neprekidno uveravaju da se tradicija nagrađuje. Naša keramika će uprkos svemu još u mnogim oblicima pokazivati čitave svetove i iskrsavati odnekuda. Eržebet Šinković je najsmeliji potez napravila kada je otkrila suštinu zatvorenog sveta, sastav i lepu, gotovo, sakralnu konstrukciju - zaključio je Oto Tolnai.