Održana sednica subotičkog parlamenta
- Ljubica Kiselički: Stipendije će od sada dobijati najbolji subotički studenti, bez obzira na nacionalnu pripadnost
- Jene Maglai: Korak unazad u poštovanju prava manjina
Umesto da se stipendije subotičkim studentima dodeljuju preko fondacija "Kostolanji Deže", "Antonije Hadžić" i "Bela Gabrić", kao što je to do sada bio slučaj, ubuduće će, odlukom Skupštine grada, one biti u isključivoj nadležnosti gradske komisije za dodelu stipendija. Predstavnici vladajuće koalicije smatraju da su na ovaj način svi studenti stavljeni u ravnopravan položaj, odbornici Saveza vojvođanskih Mađara tvrde da je ovo korak nazad u poštovanju manjinskih prava.
- Do sada smo imali situaciju da tri fondacije, odnosno srpska, hrvatska i mađarska, autonomno donose odluke o tome ko će dobiti stipendije za školovanje na visokoškolskim ustanovama. Oni koji ne pripadaju tim narodima ili su iz mešanih brakova, gotovo da i nisu imali mogućnost da dobiju sredstva. Od sada će jedini kriterijumi biti uspeh u dotadašnjem školovanju, deficitarnost zanimanja za koje se obrazuju, potrebe grada, upotreba više jezika sredine, ali i mišljenje saveta nacionalnih manjina. Na osnovu bodovanja, zasnovanog na tim kriterijumima, praviće se lista stipendista.Trebaju nam ljudi čiji će talenat i inventivnost povući ovaj grad napred, pa će na ovaj način stipendije dobiti najbolji mladi Subotičani, bez obzira na nacionalnu pripadnost. Nije tačno da će predstavnici mađarske zajednice biti oštećeni na ovaj način, jer osim što će dobijati dodatne poene na osnovu mišljenja matičnog nacionalnog saveta, moći će da konkurišu i za mnoga deficitarna radna mesta gde je neophodno znanje mađarskog jezika - rekla je Ljubica Kiselički, pomoćnica gradonačelnika.
Međutim, u Savezu vojvođanskih Mađara smatraju da je ovo poništavanja stečenih prava nacionalnih manjina.
- Nismo zadovoljni ni brojem stipendija, jer će ove godine, umesto planiranih 130, biti podeljeno svega 50, ali ni novim pravilnikom, koji kao glavni kriterijum navodi uspeh u dotadašnjem školovanju i dobijanje stipendije uslovljava time da je osnivač fakulteta koji pohađaju Republika Srbija. Budući akademci mađarske nacionalnosti ne mogu postići isti uspeh kao deca kojoj je srpski jezik maternji, pa su tu u startu hendikepirani. Takođe, narušen je i novi Zakon o nacionalnim manjinama, koji savetima daje pravo osnivanja fakulteta. Mnogo bi bolje bilo da se prethodna odluka proširila ili da se osnovalo još nekoliko fondacija - rekao je Jene Maglai, predsednik gradskog odbora SVM.
Darko Antelj, odbornik DS-a, istakao je da mu je protivljenje SVM-a novoj odluci o stipendijama "ostavilo gorak ukus".
- Očigledno je da se pojedinci još uvek nisu pomerili iz 90-ih godina prošlog veka, kada su postojale velike međunacionalne podele. Novom odlukom, svi naši akademci dobijaju mogućnost da se nadaju sredstvima - istakao je Antelj.
Predsednik subotičkog odbora Demokratske stranke vojvođanskih Mađara, koja je podržala predlog vladajuće koalicije, Čaba Šepšei, "prozvao" je SVM da su vukli sve konce u fondaciji "Kostolanji Deže", te da stipendije nisu dobili najbolji studenti mađarske nacionalnosti, već samo deca članova ili simpetizera ove partije, a Branko Francišković, predsednik Bunjevačke stranke Vojvodine, takođe je pohvalio novu odluku, "jer na ovaj način stavlja sve studente u ravnopravan položaj, a ne samo predstavnike tri najbrojnija naroda u gradu".
Osim ovoga, usvojeno je i nekoliko planova detaljne regulacije, od kojih je najbitniji onaj za budući industrijski park u Malom Bajmoku, kao i Odluke o imenovanjima školskih odbora u 29 osnovnih i srednjih škola na teritoriji grada, jer prošlim mandat istekao 15. juna.
info: D.Šolaja