"Zorka" postaje plac za investitore

Pet, 26.02.2010 - 11:00 -- nikola.tumbas

«Viktorija grupa» ušla u praznu fabriku, sve je rasprodato, a većinu objekata moraćemo da srušimo, kaže direktor Turkulov

«Viktorija grupa» postala je vlasnik 55 hektara zemljišta na kojem se nekada nalazio hemijski gigant «Zorka». Za 186 miliona dinara, «Viktorija» je kupila tri fabrike «Zorke» u stečaju, i prema rečima Dušana Turkulova, direktora «Zorke» došla u posed 55 hektara ezmljišta, 110.000 pokrivenog poslovnog prostora, od čega se svega 8.000 kvadratnih metara može koristiti.

- Naša namera je da se finansijski i ekološki saniraju privredni objekti, kod kojih je to moguće mada je takvih veoma malo, a većina fabričkih hala i magacina koje potiču iz vremena pre Drugog svetskog rata biće srušena. Od celokupnog placa 45 odsto je zagađeno, jer tu postoji ostaci fosfora, muljna polja i razne deponije, - rekao je Turkulov na konferenciji za medije koju je «Viktorija grupa» upriličila a povodom kupovine tri fabrike «Zorke» u stečaju.

Turkulov kaže da namera «Viktorija» grupe nije da ovde organizuje proizvodnju jer za tako nešto ne postoje ni ekonomski ni ekološki uslovi.

- Stečajni upravnici su na kilogram rasprodali svu opremu i «Viktorija grupa» je ušla u prazne pogone. Zbog toga je namera «Viktorija grupe» da u naredne dve godine ovaj prostor pripremi za investitore i dolazak kvalitetnih poreskih obveznika, - kaže Turkulov.

Za potencijalne investitore fabrika «Zorka» nalazi se na aktrktivnoj lokaciji, na putu za granični prelaz Kelebija i svega tri kilometra od centra grada. Kako bi u opremanje nove lokacija ušla sa nekretninom koja nema nikakvih opterećenja, «Viktorija grupa» je odlučila da se za 24 bivša radnika «Zorke» odrekne kuća, stanova i placova koje im je fabrika svojevremeno dodelila a bili su u postupku otkupa. Sa «Zorkom» kupac je dobio i fabričko odmaralište na Krku, ali Turkulov kaže da za ovaj objekat tek predstoji sudska borba s obzirom da država Hrvatska tvrdi da to ne pripada «Zorci».

Fabrika «Zorka» je u postupak privatizacije ušla 2003. godine, ali nakon nekoliko neuspešnih prodaja, otišla je u stečaj i kupljena za 186 miliona dinara. Od tog novca 123.000.000 pripalo je gradu Subotici na ime troškova vazdušarine, ekoloških i drugih taksi koje su obračunavane fabrici u stečaju.

info: Politika A Isakov

VG je prilikom privatizacije bila upoznata sa naporima gradonačelnika da na sve načine pomogne bivšim zaposlenima Zorke, te je nakon razgovora sa gradonačelnikom i njegovih sugestija, odlučila da svojim radnicima, koji su na fabričkom zemljištu izgradili kuće i stanove, pokloni pomenute stambene jedinice, placeve i preuzme na sebe rate od kredita.

Ličnosti: 
Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search