U RPK Subotica održana je javna rasprava o nacrtu Strategije restruktuiranja javno komunalnih preduzeća u Regionalnoj privrednoj komori Subotica. Detalji u prilozima sa sagovornicima, predstavnika ministrastva, sindikata i AD Tržnice - kao primera privatizacije u tranziciji...
U prilogu...
Diskusija Petra Doroslovačkog, dipl.ing.inf., predstavnika Organizacije Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" JKP "Vodovod i kanalizacija" Subotica povodom javne rasprave o Predlogu Strategije restruktuiranja JKP u Srbiji
I pored niza nedostataka na koje je u okviru ove javne rasprave ukazao UGS "Nezavisnost" a koji se, uglavnom, odnose na marginalnu, takoreći nepostojeću poziciju socijalno - ekonomskog položaja zaposlenih i njihovih prava, neosporno je da se o radi o jednom dokumentu koji ovu materiju tretira na jedan ozbiljan i sistematizovani način.
Ta sistematičnost se ogleda u tome da cilj ove Strategije nije "veštačka" ugradnja iskustava razvijenih zemalja i zemalja koje su prešle tranzicioni put u ovim delatnostima i privatizacija JKP po svaku cenu u Srbiji, nego se u ovom dokumentu vidi jedna postupnost niza poteza koje treba na državnom i lokalnom nivou preduzeti kako bi ova preduzeća bila efektivnija, efikasnija i racionalnija.
Znači, privatizacija, koncesije, javno - privatno partnerstvo je "na dugom štapu", a akcenat je dat na promeni filozofije upravljanja, organizovanja, funkcionisanja i investicionog razvoja ovih delatnosti.
Pa ipak, "uslov ispred svih uslova" predstavlja čin depolitizacije ovih preduzeća. Nedovoljna efikasnost, neracionalan broj zaposlenih u odnosu na evropske i svetske standarde u ovoj oblasti i nezadovoljstvo kvalitetom usluga koje pružaju ova preduzeća, posledica su metoda političkog upravljanja ovim preduzećima. Strategijom je predviđeno da se objektivno izvode ocene uspešnosti ovih preduzeća, njihovog menadžmenta, i u krajnjem, svih zaposlenih na osnovu monitoringovanja merljivih indikatora, tj. pokazatelja njihove uspešnosti u realizaciji planski, godišnje, srednjoročno i dugoročno, utvrđenih zadataka.
Ono što posebno želim da naglasim, odnosi se na:
Svojinska i upravljačka, a ne samo socijalno - ekonomska prava zaposlenih !
Depresiranom politikom cena usluga i politike isplate zarada i drugih primanja zaposlenih, jasno je da su prava zaposlenih bila državno i lokalno kontrolisana, bez obzira na obim i kvalitet pruženih usluga i da su ona bila politički instrument postizanja socijalnog mira. Nivo zarada i drugih primanja zaposlenih u ovoj oblasti dugi niz godina stagnira ili sve značajnije zaostaje za prosecima zarada u privredi, a naročito u društvenom i državnom javnom uslužnom sektoru. To znači da su se ograničavanjem mase sredstava za zarade i drugih primanja zaposlenih, značajna sredstva "prelila" u sferu investicionog održavanja i investicione izgradnje objekata i infrastrukturnih mreža. Takva solidarnost zaposlenih u ovom sektoru, koja se u drugim sektorima privrede ne može uočiti i koji "jedu" ili su "pojeli" svoju akumulaciju, treba da bude (re)valorizovana kroz svojinska i upravljačka prava zaposlenih u procesima transformacija i privatizacija ovog sektora.
Prava građana !
Potrebno je uočiti razliku u tome da su javni komunalni sistemi u većini slučajeva u Vojvodini lokalni, a u, da tako kažem, užem delu Srbije, u značajnom broju slučajeva regionalni. Iz tih razloga, barem kada su u pitanju kapitalne investicije u vodosnabdevanju, odvođenju i prečišćavanju otpadnih voda, one se u užoj Srbiji finansiraju iz budžeta Republike, iz sredstava Nacionalnog investicionog plana (NIP) i iz sredstava "Srbija voda", dok se u Vojvodini one finansiraju manje iz budžeta gradova i opština, a više iz kreditnih sredstava, što za posledicu ima visoke cene komunalnih usluga, te teret otplate tih investicija imaju građani - korisnici ovih usluga kroz, inače, visoki stepen njihove naplate u Vojvodini. To "talovanje" građana mora imati učešća u procesu donošenja odluka o transformaciji vlasništva i privatizacijama ovih javnih komunalnih preduzeća, njihovim referendumskim izjašnjavanjem.
Javni interes
Prilikom edukacije našeg menadžmenta na temu "Menadžment i upravljanje poslovnim procesima", u čemu učestvuju i predstavnici Sindikata, u svom uvodnom predavanju koje se odnosilo na trendove razvoja vodosnabdevanja i Strategiju restruktuiranja JKP u Srbiji, Petar Balažević, dipl.prav., zamenik direktora osporio je intenciju da se JKP transformišu u privredna društva (d.o.o. ili akcionarska društva), jer bi njihov osnovni cilj prema Zakonu o privrednim društvima bio sticanje dobiti. Takva transformacija oblika privređivanja u osnovi je u sukobu sa zaštitom javnog interesa i dobara koja su ovim preduzećima data na raspolaganje, upravljanje, organizovanje i gazdovanje.