U OŠ "Vladimir Nazor" u Đurđinu danas je održana prezentacija škole i projekta "Svi možemo sve, ali na različite načine" (inkluzivni model koji je u toku već tri godine) koji je realizovan uz pomoć NVO "Save the Children" i "Irish Aid-a". Po prezentaciji je održan okrugli sto s temom za i protiv inkluzije na kojem je došlo do sukoba mišljenja o primeni inkluzije dece sa posebnim potrebama u škole posle određene starosne dobi. gđa Došen iz NVO "Save the Children" je tvrdila da inkluzija tokom čitavog školovanja neophodna za boljitak dece dok je Ljubica Kiselički dala argumente za suprotan stav, rekavši da naročito u sredinama kao našoj, u Subotici, gde postoji specijalizovana škola za takve slučajeve, da posle četvrtog razreda osnovne škole to više nema smisla "forsirati".
dopuna...
U OŠ"Vladimir Nazor" u Đurđinu, u četvrtak, 25.02.2010. god sa početkom u 11,00 časova je bila prezentacija rada naše škole na polju inkluzivnog obrazovanja i projekta "Svi možemo sve, ali na različite načine" koji smo realizovali uz pomoć Save the Children UK i Irish Aid-a.
Cilj ovog susreta je da se upozna škola, da se predstavi projekat koji je realizovon novembra meseca i inkluzivni model koji u našoj školi "živi" već tri godine.
Na prezentaciji su prisustvovali i uzeli učešće u raspravi nakon prezentacije:
1. Predstavnici organizacije Save The Children UK kancelarije u Beogradu - gospođa Ljiljana Došen, i gospodin Dragan Radovanović
2. Gospođa Ljubica Kiselički, zamenik gradonačelnika zadužena za oblast razvoja kulturno-prosvetne delatnosti i racionalizaciju školske mreže,
3. Gospodin Franjo Horvat, šef službe za društvene delatnosti grada Subotice;
4. Predstavnici Ministarstva prosvete Školske uprave Sombor, kancelarije u Subotici - prosvetne savetnice, gospođe Danica Pešikan i Irena Njilaš
5. Predstavnici kancelarije Razvojnog savetovališta u Subotici - gospođe Dr Mira Malagurski i Nada Vučković
6. Predstavnici škola sa kojima smo sarađivali vezano za projekat:
o OiSŠ"Žarko Zrenjanin" iz Subotice - direktorica škole Jovanka Tešanović i saradnice logopedi, defektolozi i reedukatori: Vesna Gavrić, Valentina Stipić Vasilov i Dragana Vukelić
o OŠ"Sveti Sava" Subotica - direktorica škole Tatjana Bunčić i saradnice Suzana Marjanović i Suzana Vojnić Zelić
o PU "Naša radost" Subotica - direktor Jašo Šimić i saradnici Dujo Runje, Dijana Kopunović i Marina Ivanković Radaković
7. OŠ"Sečenji Ištvan" Subotica - direktorica Magda Fehervari i saradnici Judit Kurtek i Pajica Bašić
8. OŠ "Vladimir Nazor" - pedagog škole, Margareta Uršal koja je prezentovala rad naše škole na polju inkluzivnog obrazovanja i predstavila projekat koji smo realizovali, saradnici: učitelji koji su radili sa decom po individualnom obrazovnom planu: Svetlana Banović, Verica Farkaš, Iris Stantić Miljački, Sanela Kolar, Andrija Milojković, Ranata Srejić, Branislava Vasilijević, Kata Romić, ostali članovi kolektiva naše škole, kao i direktorica Ljiljana Dulić koja je vodila okrugli sto.
Ovaj susret je organizovan u cilju promocije inkluzivnog obrazovanja i podrške deci koja im je neophodna. Nakon Power Point prezentacije održan je okrugli stol, gde su svoje stavove i mišljenja vezano za inkluziju, tj. uključenje dece kojoj je potrebna dodatna podrška (u socijalizaciji, učenju, pisanju, čitanju, računanju...) izneli svi prisutni.
Još uvek su prisutne nedoumice šta sve podrazumevamo pod inkluzijom, na koji način se ona organizuje i sprovodi i šta je čija uloga u tom procesu?
Iako novi Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđa inkluziju u predškolskim ustanovama i u osnovnim školama, čak i saradnike u nastavi, nije izdefinisano koja je tu uloga države, društva, a koja pojedinaca; koja Ministarstva prosvete, koja je uloga i nadležnosti razvojnog savetovališta, koja je uloga specijalnih škola, a koja masovnih; koja je uloga i nadležnosti stručnih saradnika, koja učitelja, a koja roditelja?
Uz veliki broj pitanja i nepoznanica vezano za inkluziju koja je već 10 godina prisutna na našem području, a uz želju svih prisutnih da se deci pomogne, da deca koja imaju potrebu za bilo kojom vrstom podrške ne budu zapostavljena, ovaj skup je završio svoj rad. Nadamo se da ćemo se opet sresti i otvoriti ova i neka druga pitanja za nekim drugim okruglim stolom, na nekom drugom mestu, ali sa istim ciljem - unapređenje rada sa decom i dodatna podrška deci kojoj je ona potrebna.
Osmesi dece, zadovoljni roditelji što njihovo dete u sklopu odeljenja napreduje svojim tempom, što je dete sigurnije u sebe, što je prihvaćenije u odeljenju od strane svojih vršnjaka, uspeli su da odagnaju naše strahove i pitanja da li idemo u dobrom pravcu. Mislim da je to pravi efekat inkluzivnog obrazovanja.
Direktorica škole
Ljiljana Dulić