Traže brži i jeftiniji prevoz

Čet, 18.02.2010 - 12:00 -- urednik

Vozovi kasne, polasci se otkazuju i dok se nekada do Beograda stizalo za dve sata, sada je putovanje pretvoreno u četvoročasovnu avanturu.

Prošle godine iz regiona Bačke usluge železničkog saobraćaja koristilo je oko 860.000 građana, a utovareno je i prevezeno oko 220.000 tona robe. U subotičkoj Regionalnoj privrednoj komori (RPK) tvrde da je moglo i dvostruko više, ali da je za to potreban "brži, kvalitetniji i jeftiniji prevoz prugama".

Slobodan Vojinović, predsednik RPK, kaže da je neophodno rešiti postojeće stanje čvorišta u Subotici i poboljšati kvalitet putničkog i robnog prevoza i stanje koloseka, jer su gubici ogromni. Prema njegovim rečima 2009. godine otkazano je blizu 6.000 polazaka, a prugu prema Senti treba zadržati i razvijati.

- Posle razgovora sa privrednicima zaključili smo da je stanje neodrživo zbog čega smo pozvali predstavnike "Železnice Srbije" da nam odgovore na pitanja i da nas informišu o njihovim planovima. Uz svo uvažavanje problema koje ima ovo preduzeće privreda i građani trpe velike gubitke zbog lošeg kvaliteta usluga. U Subotici je čvorište u vidu petokrake ka Somboru, Horgošu, Beogradu, Kelebiji i Senti, koju ne treba prepustiti Novom Sadu i naš zahtev je da u što kraćem roku možemo računati na brži, jeftiniji i kraći prevoz - kaže Slobodan Vojinović.

Ilustrujući probleme privrednika i građana Slobodan Vojinović je rekao da "iako nema podatke u paru, dovoljno je reći da se nekada vozom od Subotice do Beograda putovalo dva sata, a sada najmanje četiri".

- Otkazivanje polazaka, kašnjenje robe, zastoji i sve što je postalo svakodnevica ugrožava i privredu i građane. Komorski sistem je spreman da pomogne "Železnici" da otkloni te probleme i za nas je važno da se u ovom delu zatvori bački "prsten", jer je luka u Bezdanu osposobljena i deo subotičkog čvora je usmeren u tom pravcu gde je skoncentrisan vodeni, železnički i drumski saobraćaj. To bi mogli da imamo i sa Sentom, a primer "Tondaha" najbolje ilustruje trenutno stanje, jer ovo preduzeće transportuje preko 200.000 tona robe, ali to ne može da čini železničkim saobraćajem. Ukoliko bi mogli da koriste usluge "Železnice" crep bi bio jeftiniji, a firma bi ostvarila veći profit - kaže Vojinović.

U ime Senćana Branko Trandafil napominje da su gubici veliki i da bi trebalo objediniti tovarne jedinice, jer u tom gradu firme nisu mogle da odrade planirani utovar pošto je nosivosti vagona mala.

- Problemi nastaju i sa sustizanjem vagona, jer se dešava da nam tri stigne u isto vreme, zbog čega predlažemo otvaranje logističkog centra.

Milovan Marković, generalni direktor JP "Železnice Srbije", Zoran Anđelković, predsednik UO, Zoran Masal, Predrag Janković i Duško Bajin, čelnici ovog JP, na primedbe privrednika odgovorili su planovima čiji efekti mogu da očekuju 2012. godine.

- Subotica je prva stanica po obimu rada u mreži "Železnice", a JP se trenutno nalazi u složenoj situaciji zbog paralelene modernizacije i obnove postojećih kapaciteta. Vraćamo pruge na projektovane brzine da bi mogli efikasnije da servisiramo komintetne i s početkom izgradnje Žeželjevog mosta prioritet nam je izgradnja nove pruge do 160 kilometara na sat. Planiramo da u Subotici saniramo 173 kilometara pruge, a očekujemo isporuku 12 dizel i deset elektro motornih vozila od kojih će značajan broj biti usmeren u ovaj region. Trenutno radimo na poboljšanju elektrofikacije subotičkih staničnih koloseka, završavamo projekat modernizacije stanice i stavljanja u funkciju ukrštanja u Aleksandrovu - rekao je Predrag Janković, zamenik generalnog direktora "Železnice Srbije" za infrastrukturu i prevoz.

Kasnili "samo" 40 minuta
Rukovodstvo JP "Železnice Srbije" na sastanak sa privrednicima kasnilo je "samo" 40 minuta. U RPK čuli su se komentari da je "dobro što su iz Beograda krenuli automobilima, jer da su putovali vozom sastanak bi najverovatnije bio odložen".

Treba im novac i vreme
Predrag Janković kaže da je uz pomoć Vlade rešeno dosta problema i da su uspeli da stabilizuju kapacitete robnog prevoza što će ubuduće poboljšati kvalitet usluge.

- Železnici je potreban novac i vreme. Ponudićemo lokalnim samoupravama da i one svojim ulaganjima pomognu uvećanju flote putničkih vagona.
 

Autor teksta: 
Custom Search