Prva kaznena mera za SVM

Sre, 20.01.2010 - 09:29 -- nikola.tumbas

Ištvan Pastor očekuje razgovor sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem

Isključenje dvoje predstavnika Saveza vojvođanskih Mađara iz Gradskog veća Subotice, čime je Demokratska stranka preuzela potpunu kontrolu nad ovim telom, prva je "kaznena mera" za stranku koja je krajem prošle godine odbila da podrži republički budžet, smatraju predstavnici SVM-a i politički analitičari. U subotičkom DS-u, međutim, tvrde da "sudbinu" Subotice ne treba vezivati za Beograd i potez objašnjavaju nastojanjem da se efikasnije upravlja gradom i da se prevaziđe blokada izazvana time što su obe stranke u lokalnoj izvršnoj vlasti imale jednak broj predstavnika. Ne kriju, međutim, i da žele da se uticaj SVM-a svede na meru koja odgovara izbornim rezultatima. SVM u lokalnom parlamentu ima 21 od ukupno 67 odbornika, dok je u Gradskom veću do juče imao pet predstavnika, kao i DS koji u Skupštini Subotice ima 32 odbornika.

Gradonačelnik Subotice Saša Vučinić za "Politiku" kaže da su dva resora koja su pripadala Mađarima pripojena drugima zbog racionalizacije gradske uprave, ali i zbog opstrukcije SVM-a. "Nema više prostora za tolerisanje takvih poteza jer je Subotica počela da zaostaje za drugim gradovima. Sada kada smo uspeli da dođemo do vlasništva nad zemljištem moramo efikasnije da radimo da privučemo investitore", kaže Vučinić.

Ištvan Pastor, lider SVM-a, nema, međutim, dilemu da je reč o "kaznenoj ekspediciji" koja je usledila zbog glasanja u Skupštini Srbije. I Vučinić i Pastor kažu da lokalna koalicija nije raskinuta, ali da je u ozbiljnoj krizi i priznaju da je ovakva situacija na duži rok neodrživa. U međuvremenu troje preostalih članova Gradskog veća iz SVM-a nastavilo je da dolazi na posao.

"Ovaj Gordijev čvor mora biti razrešen, jer sada imamo paradoks da je SVM u vlasti, po koalicionom sporazumu, ali da tu vlast u stvari čine DS i DSS. Mi smatramo da koalicioni sporazum i dalje važi, iako u praksi on trenutno ne funkcioniše", kaže Jene Maglai (SVM), predsednik Skupštine grada. On je dodao da stranka neće sugerisati direktorima preduzeća koja kontroliše da podnesu ostavke upravo zbog toga što smatraju da je i dalje na snazi koalicioni dogovor. A na pitanje "Politike" da li će zategnute odnose pokušati da izgladi u neposrednom razgovoru sa predsednikom Borisom Tadićem Ištvan Pastor je odgovorio: "Do razgovora mora doći. Predsednik Tadić i ja smo relativno mladi ljudi, i sigurno će kad-tad doći do razgovora. Ovakvi razgovori najavljivani su, međutim, i krajem decembra nakon što su poslanici SVM-a odbili da glasaju za budžet Srbije za 2010, ali do njih nikada nije došlo".

Politički analitičari kažu da se ne može sa sigurnošću predvideti budući razvoj poremećenih odnosa između dve stranke, ali da nije nemoguće da se bar za sada sve i završi sa Suboticom. "Ovo je prvi, ali verujem i poslednji korak koji će DS preduzeti u pravcu disciplinovanja koalicionog partnera. DS ne može da preduzima neke preterano rigorozne mere prema SVM, jer je reč o stranci koja ima stabilno i brojno biračko telo i jeste značajan politički faktor pre svega u Vojvodini. A SVM sigurno neće inicirati izbore, jer je za njega potpuno nepotrebno da preuzme odgovornost za rušenje vlade. On praktično pušta DS da demonstrira autoritet, sve dok ga to ne košta mnogo", kaže Dejan Vuk Stanković.

On ne očekuje da sledeći korak DS-a bude da isključi SVM iz pokrajinske vlasti jer bi to bilo i previše i nepotrebno pošto u vojvođanskoj vladi nema nikakvih nesuglasica između te dve stranke. "Osim toga nije dobra poruka ni prema međunarodnoj zajednici, ni prema Mađarskoj voditi ozbiljan politički rat sa manjinskom strankom. Uz sve to, mislim da je ovo što se desilo u Subotici više poruka nekim drugim strankama iz vladajuće koalicije nego Mađarima", dodaje Stanković.

Politički analitičar Nove srpske političke misli Branko Radun kaže da nije siguran da li će se DS odlučiti da isključi SVM iz vlasti u Vojvodini, gde mu uopšte nije ni potreban koalicioni partner, ali ocenjuje da će se konflikt između dve strane u budućnosti svakako pojačati jer će, kako tvrdi, Mađari sigurno uskoro izaći i sa zahtevima za autonomiju severa Bačke.

"DS nije preterano odlučan pre svega zato što je reč o manjinskoj stranci i zato što, koliko sam obavešten, postoji i dodatni pritisak iz Mađarske da ta koalicija opstane. Osim toga postoji izvesno razmimoilaženje između centrale u Beogradu i DS-a u Vojvodini kad je reč o stavu prema saradnji sa SVM", kaže Radun.

Prema njegovim rečima, SVM se do sada pokazao kao nelojalan partner, od DS-a je tražio više nego što svojom političkom težinom zaslužuje, a to je nešto što se u demokratskim sistemima ne toleriše. "Mađari su sad shvatili da su se preigrali. Oni su u Subotici na vlasti 20 godina i navikli su da se to nekako podrazumeva. Sada se ispostavilo da nisu nezamenjivi, a oni su navikli da se bez njih ne može čak i kad matematika, kao i ovom slučaju, kaže drugačije", naglašava on.

--------

Treći igrač

Promena u odnosima SVM-a i DS-a u Subotici ne bi bila moguća bez "trećeg igrača" - četiri odbornika DSS-a, koji su DS-u obezbedili komotnu većinu u lokalnoj skupštini. Na pitanje da li je time uspostavljena nova vladajuća koalicija, odbornici DSS-a su odgovarali da su glasali za konkretne predloge, a ne da bi podržali drugu stranku. Ipak, ovo je drugi put u poslednjih šest meseci da su oni glasali za predloge DS-a kada to nisu učinili odbornici SVM-a.

info Politika - A. Isakov - G. Novaković

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search