Subotica na koalicionom ispitu

Sre, 30.12.2009 - 01:20 -- zlatko.jovanov

Subotica bi, po svemu sudeći, trebalo da bude lakmus papir koji će pokazati da li su Demokratska stranka i Savez vojvođanskih Mađara još u koaliciji, nakon što je pre dva dana gradonačelnik Subotice Saša Vučinić (DS) najavio zaokret u vođenju lokalne vlasti u gradu. Gradonačelnik namerava da zaobiđe odlučivanje u Gradskom veću, gde SVM ima polovinu mesta, i da ga prebaci na Skupštinu grada, gde DS sa "bočnim" partnerima ima većinu.

Iako je prvi čovek Subotice uporno ponavljao da nije u pitanju politički "odgovor" na događaje iz republičkog parlamenta kada SVM nije podržao budžet, teško je oteti se utisku da je reč o nastojanju da se na ugrožavanje opstanka Vlade Srbije uzvrati tamo gde je partiji vojvođanskih Mađara najviše stalo da bude na vlasti - u Subotici.

Narodni poslanik Balint Pastor (SVM) rekao je juče da, bez obzira na dešavanja u gradskoj vlasti Subotice, ta stranka podržava Vladu Srbije, što je, prema njegovim rečima, dokazala i glasanjem za rebalans budžeta za 2009. On nije želeo da komentariše priče o eventualnom raskidu koalicije DS-a i SVM-a u Subotici. "Da li je to namera gradonačelnika Subotice, da li iza toga stoji rukovodstvo DS-a, videćemo u razgovorima sa njima", rekao je Pastor.

Najveća stranka vojvođanskih Mađara na izborima održanim u maju ove godine je, prvi put od 1991, ostala bez gradonačelnika u Subotici i apsolutne većine u lokalnoj skupštini. To se poklopilo sa Pastorovim vođenjem stranke, ali slabiji izborni rezultati delimično se mogu pripisati i svojevrsnom "zamoru materijala" i potrebi birača da promene vlast u gradu. Pastor je, ipak, uspeo da, u pregovorima sa Borisom Tadićem i vrhom DS-a o podršci republičkoj vladi, obezbedi neke od ključnih mesta u Subotici. Pošto SVM nije glasao za budžet, sve je to dovedeno u pitanje. Činjenica da je u kratkom roku od nepunih dva meseca upravo angažmanom SVM-a prikupljeno više od 100.000 potpisa Mađara za formiranje posebne manjinske izborne liste za izbore manjinskih saveta, sada je kapital sa kojim Pastor malo može da učini na republičkoj političkoj sceni.

Nema sumnje da i Vučinić ima svoje razloge što je "povukao crtu" do koje će tolerisati kompromise sa koalicionim partnerom. U Subotici u poslednjih godinu i po dana gradska skupština donosi samo "protokolarne" odluke, odnosno one koje ne zadiru ni u jedan veći partijski interes. Još pre tri sedmice Oliver Dulić, ministar životne sredine i prostornog planiranja, inače Subotičanin, izrekao je ocenu, koja je zvučala kao prekor partijskim kolegama, da gradska vlast mora agresivnije da se bori za investitore i strateški promišljeno da nastupa i da će onda u takvoj vlasti želeti aktivno da učestvuju i koalicioni partneri.

Direktor novosadskog Centra za regionalizam Aleksandar Popov ocenjuje za "Politiku" da tenzije na relaciji SVM i ostatak vladajuće koalicije neće dovesti u pitanje njen opstanak jer to u ovom momentu nikome ne odgovara. "Oni su svesni da imaju stabilno biračko telo. Zalaganje SVM-a za građansku, a ne za teritorijalnu autonomiju Vojvodine, što su ranije tražili, i zalaganje da Vojvodina dobije sav novac koji joj pripada iz budžeta, imaju za cilj da SVM pridobije one birače koji glasaju za građanske opcije, prvenstveno DS i LSV. Za mene je to pozitivna činjenica. Ne verujem u saradnju sa naprednjacima. Ne znam šta bi time dobili. Zašto bi ulazili u jednu problematičnu varijantu sa strankom koja se do juče zvala SRS i koja nije imala blagonaklon odnos prema manjinama".

Susret u restoranu

Odnosi SVM-a i DS-a zahladneli su nepunih mesec dana nakon posete predsednika Republike Mađarske Lasla Šoljoma koji je u razgovoru sa Borisom Tadićem konstatovao da nemaju nijedno neraščišćeno pitanje i da su odnosi bolji nego ikada. Da su na međudržavnom nivou odnosi odlični, ali da na nižim nivoima "škripe" ipak bilo je vidljivo i prilikom te posete. Mađarski predsednik Šoljom obišao je jedno katoličko obdanište, sedište Biskupije i sedište mađarskog učiteljskog fakulteta, a sa predsednikom Tadićem sreo se u restoranu. Ma koliko da je u pitanju uglađen ugostiteljski objekat, izveštačima nije promaklo da se dva predsednika ipak nisu srela u najlepšem subotičkom zdanju - Gradskoj kući. Ovome treba dodati nezvaničnu informaciju da je u prvi mah iz protokola, koji je predložio SVM, bio izostavljen gradonačelnik Vučinić.

Prirodna saradnja sa vlastima

Aleksandar Popov kaže da SVM nije koketirao sa svakom prethodnom vlašću. On navodi da je ta stranka samo jednom bila deo izvršne vlasti (za vreme DOS-a, kada je Jožef Kasa bio potpredsednik vlade): "Bilo je nekih nagodbi i sa Miloševićem, ali mora se priznati da su i neke velike stranke imale dogovor sa njim. Setite se 1993. i dogovora sa DS-om, pa vremena kad je Vuk Drašković bio potpredsednik savezne vlade. Prirodnije je da manjinske stranke ulaze u neki "dil" sa vlastima, da bi zaštitile svoje interese. Recimo, da su Mađari bili u vladi Vojislava Koštunice sigurno ne bi tako eskalirali incidenti na međunacionalnoj osnovi (u koaliciji sa Čankom nisu prešli cenzus posle 2003)".

info: Politika

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search