Svaki deseti oboleo zbog korova
Zbog sve većeg broja obolelih Subotičana od alergija izazvanih polenom ambrozije Gradska uprava pokrenula je sveobuhvatniju akciju uništenja korova u koju su uključene Služba za komunalnu delatnost, Poljoprivredna služba, Zavod za javno zdravlje, komunalni inspektori, JKP "Čistoća i zelenilo", mesne zajednice, ali i građani. Suzana Dulić, članica Gradskog veća za životnu sredinu, kaže da je u toku sprovođenje akcionog plana, a tokom prošle godine, kada je otvorena telefonska linija za prijavu nepokošenih parcela, stiglo je preko 300 prijava građana.
- Pored višegodišnjih mera uništavanja ambrozije svaki deseti Subotičanin ima zdravstvene tegobe zbog polena ove korovske biljke. Gradska uprava je obezbedila kosilice za mesne zajednice, a uz pomoć JKP "Čistoća i zelenilo" ove godine smo pokosili preko 110 hektara površine, međutim sve to nije dovoljno da bi rešili problem. Osim mehaničkih i hemijskih načina tretiranja postoje i administrativne mere, odnosno opštinska Odluka i zakonske odredbe koje propisuju pokretanje prekršajnih postupaka, ali nama nije cilj da kažnjavamo građana već da iskorenimo ambroziju - kaže Suzana Dulić.
Gordana Gavrilović iz Službe za komunalnu delatnost kaže da je formiran tim stručnjaka koji će u narednom periodu intenzivno "pratiti mere uništavanja ambrozije, pokušati da smanji nezadovoljstvo sugrađana i reši problem 90 odsto zagađenog atarskog područja i sve to uvrsti u izmenu opštinske Odluke".
Milan Radak, izvršilac za poljoprivredu u Gradskoj upravi, ističe da je ambrozija veliki poljoprivredni problem i da 25 poljočuvara stalno nailazi na korov, međutim "zbog nemogućnosti da poljočuvar pravovremeno sazna ko je vlasnik parcele do sada nisu podnošene prijave, ali bi uvođenjem GPR sistema to bilo rešeno".
Ove godine komunalni inspektori primili su 223 prijave građana za 202 lokacije pod korovom, od čega je na 165 bila prisutna ambrozija, a na ostalima druge biljke.
- Na svim mestima naložili smo košenje, izvršili kontrolu i u 103 slučaja u roku od sedam dana vlasnici su pokosili ambroziju, dok su ostali slučajevi u toku. Prošle godine podneli smo jednu prekršajnu prijavu, a ove godine nijednu. Zaprećene kazne prema gradskoj Odluci su za fizička lica do 25.000 dinara, preduzetnike 50.000 dinara, a pravna lica 100.000 dinara - kaže Arpad Koso, komunalni inspektor.
Iva još jači alergent
Nataša Čamprag, biolog iz Zavoda za javno zdravlje, kaže da ovih dana po kubnom metru vazduha broj zrna ambrozije iznosi oko 400.
- Loše je što se pored ambrozije pojavljuje i polen ive, koja ima slične karakteristike i koja je još jači alergent. Pored svih problema ove godine je koncentracija ambrozije ipak trostruko manja u odnosu na 2006. godinu.
Kose po planu i programu
Elizabeta Tumbas iz "Čistoće i zelenila" kaže da je ovo treća godina kako JKP učestvuju u programu uništavanja ambrozije i da se ona redovno kosi od početka maja do septembra.
- Uslužno košenje obavljamo u četiri kategorije i to na neuređenim površinama, u 12 gradskih mesnih zajednica, putnim pojasevima i vetrozaštitnim pojasevima. Stalnim tretiranjem po programu najverovatnije da bi se ambrozija iskorenila - zaključuje Elizabeta Tumbas.