Subotica spremna za početak školske godine
«Ministarstvo prosvete uzelo je subotičku analizu neracionalnosti mreže škola u gradu kao model i podelilo je ostalim lokalnim samoupravama da do 2010. i same urade sličan posao, a Subotica je bila i jedini grad iz Srbije koja je početkom juna učestvovala na konferenciji na Kipru posvećenoj održivom konceptu obrazovanja koji je organizovala Svetska banka za razvoj», rekla je na konferenciji za novinare pomoćnica gradonačelnika za oblast obrazovanja Ljubica Kiselički.
S tim u vezi, ona je dodala da je za početak nove školske godine urađena racionalizacija u osnovnim školama u samom gradu, te da, i pored toga, ni u jednoj ne postoji tehnološki višak. Konkretno, kako je Ljubica Kiselički objasnila, «višak» nastavnika upućen je iz jedne u drugu školu, a kao primere za to je navela upućivanje nastavnog osoblja iz OŠ «Matko Vuković» u «Đuro Salaj» i «Sečenji Ištvan», te iz OŠ «Miloš Crnjanski» u «Jovan Mikić».
Ljubica Kiselički rekla je da je u Subotici formiran konzorcijum mobilne obrazovne mreže, kojeg čine sve srednje škole, lokalna samouprava i Otvoreni univerzitet s ciljem da – u saradnji s Regionalnom privrednom komorom, Nacionalnom službom za zapošljavanje i svim obrazovanim potencijalima, kadrovima i programima po srednjim školama – bude na usluzi privrednicima, farmerima, poljoprivrednim proizvođačima, malim porodičnim gazdinstvima i preduzećima.
«To, recimo, znači da – ako neki farmer ima potrebu da postavi svoj sajt na kom će predstaviti svoje proizvode ili ne zna kako da pristupi kreditnim linijama – zbog toga neće upisivati srednju školu, jer Subotica sa svojim potencijalom srednjih škola ima mogućnosti da putem mobilne obrazovne mreže organizuje kurseve za njih», rekla je Ljubica Kiselički.
Ona je rekla i da je promenjen kolektivni ugovor između sindikata obrazovanja i lokalne samouprave u vezi sa nadoknadom putnih troškova. Umesto dosadašnjih 1,5 kilometara dogovoreno je da za dobijanje mesečne autobuske karte udaljenost od mesta stanovanja do škole bude od 2,5 kilometara pa na više. Oni nastavnici koji ne žele mesečne karte dobijaće 75% u novčanoj protivvrednosti.
Konačno, Ljubica Kiselički je rekla i da je na prekjučerašnjem Aktivu direktora dogovoreno da sve osnovne škole na teritoriji Grada imaju jednake mesečne promene smena.
Osvrćući se na ovih dana aktuelnu informaciju po kojoj je stotinak škola u Srbiji pred bankrotom član Gradskog veća za obrazovanje Slobodan Čamprag rekao je kako Subotica nema takvih problema, te da sve subotičke škole 1. septembar dočekuju spremno, ali i da u cilju štednje ove godine škole neće (od lokalne samouprave) dobiti sredstva za opremu i učila. Ako od lokalne samouprave neće, po svemu sudeći (bar neke od njih) do kraja godine dobiće od nemačkog grada Minhena u kom je krajem jula 22 učenika iz osnovnih škola «Đuro Salaj», «Bosa Milićević» (Novi Žednik» i «Miroslav Antić» (Palić» boravilo dve nedelje. Kako je rekao, poseta subotičkih, novožedničkih i palićkih učenika usledila je kao plod saradnje između Crvenog krsta Bavarske i lokalne samouprave, a tom je prilikom dogovorena donacija od strane domaćina u vidu učila i opreme (za kabinete za učenje stranih jezika, hemijski i kuvarstvo, kao i nameštaj, table...).
Slobodan Čamprag novinare je obavestio i da su subotičke osnovne škole preko lokalne samouprave aplicirale za donaciju koju dodeljuje Evropska komisija za obrazovanje, a koja se tiče uvođenja softvera za elektronski dnevnik.
«S obzirom da u Osnovnoj školi 'Miroslav Antić' na Paliću elektronski dnevnik postoji, uverili smo se od kakve je on koristi. Konkretno, uvođenjem elektronskog dnevnika roditeljima se omogućuje da vide ocene svog deteta, a svaka promena registruje se slanjem sms-a», rekao je Slobodan Čamprag, dodajući da je reč o investiciji vrednoj 4.000.000 dinara, te da je samo prošle školske godine palićki elektronski dnevnik zabeležio oko 7.000 poseta od strane roditelja.
Izveštaj o analizi neracionalnosti u osnovnom obrazovanju pogledajte ovde