Sutra počinju razgovori sa SVM-om

Uto, 18.08.2009 - 11:00 -- nikola.tumbas
Uvodni deo press konferencije
Uvodni deo press konferencije

Saša Vučinić na današnjoj konferenciji za novinare najavio

SUTRA POČINJU RAZGOVORI SA SVM-OM

Dugo odgađani razgovori između Demokratske stranke i Saveza vojvođanskih Mađara u vezi sa krizom vlasti u Subotici počinju sutra u 17 sati u sedištu GO DS-a.

Ovu informaciju saopštio je novinarima na današnjoj konferenciji gradonačelnik Saša Vučinić, dodajući da je predsednik GO SVM-a (i Skupštine grada) Jene Maglai prihvatio njegov jučerašnji usmeni i pismeni poziv za sutrašnji sastanak.

Saša Vučinić rekao je da su podaci koje je Jene Maglai izneo na prošlonedeljnoj konferenciji za novinare uglavnom tačni, ali i da su stigli sa velikim zakašnjenjem.

«Predlog reorganizacije napravljen je još 14. oktobra prošle godine, a nakon 'unutrašnjih kontrola' i rasprava, početkom marta on je dat našim koalicionim partnerima na razmatranje. U međuvremenu, ali sa zakašnjenjem od nekih pet meseci ja sam dobio predlog naših koalicionih partnera koji se u suštini ne razlikuje od onoga od pre skoro godinu dana», rekao je Saša Vučinić.

Precizirajući o čemu je reč on je – namesto postojećih dvanaest sekretarijata – naveo formiranje četiri sekretarijata u okviru Gradske uprave (za finansije, opštu upravu i zajedničke poslove, društvene delatnosti i razvoj grada) unutar kojih bi postojalo dvadesetak odeljenja i službi.

«Na taj način postigla bi se veća efikasnost rada, ali i racionalizacija i koncentracija odgovornosti za rad ili nerad u Gradskoj upravi na što manje lokacija i na što manje odogovornih rukovodilaca», rekao je gradonačelnik.

Kada je reč o racionalizaciji, Saša Vučinić je rekao da je primedba Jenea Maglaija u potpunosti na mestu, jer je godinama unazad u Gradskoj upravi bila prava inflacija ne samo u vezi sa zapošljavanjem nego paralelno sa time i institucija koje su na budžetskom finansiranju.

«Dostigli smo nivo za kojeg mislim da je krajnje zabrinjavajući koji nas dovodi u apsurdnu poziciju da imamo, možda i u Evropi, najveća davanja za oblast kulture, a da sa druge strane nemamo adekvatan odgovor u sadržajima. To je plod toga da imamo veliki broj institucija koje same po sebi imaju velike fiksne troškove», rekao je Saša Vučinić, dodajući da bi ova činjenica umnogome trebala odrediti pravac kada je reč o razgovorima o racionalizaciji.

S druge strane, gradonačelnik je na današnjoj konferenciji istakao da se već sada sa sigurnošću može reći da će se ovogodišnji deficit kretati između 500.000.000 i 700.000.000 dinara, od čega 330.000.000 predstavlja smanjenje iz transfera iz republičkog budžeta, a preostali manjak je iz planiranog poreza na zarade, te prihoda od zemljišta.

«Uočivši deficit, mi smo još 8. juna izradili nacrt rebalansa budžeta i predali smo ga našim koalicionim partnerima, ali do danas nismo dobili odgovor. Nama je drago što sada i oni uočavaju isti problem i to je ohrabrujuće. Ali, bez obzira na deficit i na nužno brisanje dela rashoda Subotica nema nijedan propust kada je u pitanju funkcionisanje grada. Ali, isto tako rebalansa je jedina prihvatljiva mera koja koliko-toliko može ublažiti postojeće stanje», rekao je Saša Vučinić, dodajući da je zajedno s nacrtom rebalansa direktnim i indirektnim korisnicima 10. juna upućen dopis u kojems e rukovodioci mole da ne ulaze ni u kakve poslove koji bi kasnije išli na račun budžeta.

S tim u vezi, on je rekao da je veoma važno znati da budžetski manjak ne znači ujedno i dug Grada, te da će rebalans biti rađen kao da je deficit od pola milijarde dinara. Navodeći primere za to Saša Vučinić je rekao da će mnoge institucije imati umanjenje sredstava za ovu godinu, poput Direkcije za izgradnju Grada (12.000.000(, «Parka Palić» (10.000.000), «Toplane» (10.000.000), Fonda za razvoj poljoprivrede (2.500.000)...

 

Tokom konferencije novinarima je podeljen i «spisak brojnog stanja zaposlenih u Opštinskoj upravi od 31. decembra 1995. do 18. avgusta 2009.

Od početnih 228, godinu kasnije taj broj godinu dana kasnije povećan je za tri, a zatim još za devet. Poslednji dan 1998. u Opštinskoj upravi sačekalo je 247 zaposlenih, a jednu godinu kasnije jedan više, dok je 31. decembra 2000. broj zaposlenih bio 260. Poslednjeg dana prve godine trećeg milenijuma broj zaposlenih u Opštinskoj upravi iznosio je 285; godinu kasnije 309, a Silvester 2004. i Staru godinu u Opštinskoj upravi sačekao je isti broj zaposlenih: 315. Godinu kasnije broj službenika, činovnika i ostalih drmala iznosio je 327, jedan više od 31. decembra 2007., dok je kraj 2008. u Gradskoj upravi dočekalo rekordnih 348 službenika. Na dan 31. jula ove godine taj broj iznosio je 341, a sa današnjim danom on je manji za 8 i iznosi 333.
 

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search