Udruženje TERRA’S i JKP „Čistoća i zelenilo“ održali konferenciju za novinare povodom 22. aprila Dana planete Zemlje
Obeležavajući, 22. april, Dan planete Zemlje, Udruženje TERRA’S i JKP „Čistoća i zelenilo“ su održali konferenciju za novinare, a povodom početka realizacije zajedničkog projekta „Otpad nije smeće“ u saradnji sa Kompost Timom i OSŠ „Žarko Zrenjanin“. Obraćajući se prisutnima, Snježana Mitrović, iz Udruženja TERRA’S je objasnila da je veoma važno raditi u lokalnoj zajednici, jer se time čuva cela planeta.
- Ovogodišnja poruka je vezana za klimatske promene i globalno zagrevanje, ali smo mi odlučili da ovaj ekološki datum u našem gradu obeležimo brigom o otpadu. Namerno smo dali naziv projektu „Otpad nije smeće“ da bi skrenuli pažnju javnosti na to da otpad sadrži sekundarne sirovine koje se mogu reciklirati i ponovo upotrebiti, a smeće je materija koja bi trebalo da završi na gradskim deponijama u što manjim količinama. Kroz aktivnosti vezane za edukaciju, informisanje i promociju će se „ugaziti“ put za sprovođenje zakonske regulative iz ove oblasti. Bez obrazovanja i informisanja nema ni jake ekološke svesti neophodne da se sutra pređe na razvrstavanje i recikliranje otpada.
Objašnjavajući da subotička deponija nije odlagalište, već smetlište poput većine u Srbiji, Nikola Šever, iz JKP „Čistoća i zelenilo“ je ukazao na veliki značaj informisanja građana:
- Sve dok se ne počne sa procesom selektiranja i reciklaže, sve dok komunalni, medicinski ili neki drugi opasan otpad završava na deponiji, mi ćemo govoriti o smetlištu, ma koliko se naše preduzeće zalagalo da ga primereno održava. Veliki problem nam predstavljaju divlje deponije. Iako je odlaganje otpada besplatno, mnogi ga bacaju čak i nadomak same gradske deponije. To je nevaspitanje i nekultura. Zato je naše preduzeće odlučilo da veću pažnju posveti edukaciji, pa će kroz ovaj projekat biti realizovano niz predavanja za stanovništvo, mlade, a i stalno informisanje kroz medije može dovesti do pozitivnih pomaka i rezultata.
Na susret sa novinarima su pozvani i predstavnici lokalne samouprave. Član Opštinskog veća zadužena za zdravstvo i zaštitu životne sredine, Suzana Dulić, je naglasila važnost preduzimanja različitih aktivnosti u oblasti očuvanja čovekove okoline, a posebno rešavanja problema otpada. Osvrnula se na formiranje posebnog preduzeća Regionalna deponija i izradu Regionalnog plana upravljanja otpadom Subotice, Sente, Kanjiže, Čoke, Bačke Topole i Malog Iđoša. I u lokalnoj samoupravi su svesni da predstoji veliki posao, a ono na čemu svi moramo raditi jeste povećanje ekološke svesti i ponašanja pojedinaca.
Čestitajući svima ovaj ekološki praznik, stručni saradnik u opštinskoj Službi za zaštitu životne sredine, Gordana Gavrilović, je podsetila novinare da je Subotica među prvima u našoj zemlji donela Lokalni ekološki akcioni plan, u kojem je obrađena i oblast vezana za otpad. S obzirom, pre svega na privatizaciju, ali i druge okolnosti, došlo je do izmena u podacima, te je vreme za reviziju. Okupljen je LEAP tim i predstavnici radnih grupa su nagovestili neophodnost preispitivanja postojeće dokumentacije i projekata, kao i proširenje obrađenih oblasti posebno prostornih planova (Generalni i Prostorni plan Opštine Subotica). Procene su da je za reviziju potrebno od šest meseci do godinu dana. Na kraju je apelovala na medije da u kontinuitetu informišu javnost u cilju njihovog učešća u odlučivanju i izradi što kvalitetnijeg dokumenta.
info:Snježana Mitrović